| anonim_4396 a întrebat:

Pot crestinii sa recurga la sterilizare definitiva(vasectomie)?

15 răspunsuri:
| LPCTSTR a răspuns:

Atat timp cat sunt oameni, de ce nu? Treaba lor ce se-ntampla dupa.
Insa n-are rost, mai si platesti... worthless.

| Daniel323 a răspuns:

Ar fi chiar indicat.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă vor, pot. Cănd faci cererea nu te întreabă ce religie ai.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru sadrian46):

Dar este pacat?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru anonim_4396):

Să fii fabrică de copii, este poate o exagerare.
Să nu vrei să mai ai niciodată copii, și să te castrezi conștient pentru asta, este păcat în raport cu legea vieții, prin care ai venit pe lume, lege care are un miliard de ani vechime, nu câteva mii de ani ca legea lui Moise sau 2000 de ani ca legea creștină. Isus spune eu sunt viața. Dacă el este viața, eu mă închin lui. Dacă faci vasectomie, nu te va pedepsi nimeni cu iadul, ci te pedepsești tu însuți, că nu vei mai avea urmași.

| Nilsson a răspuns:

Metodele de contracepție sunt un păcat în orice formă, indiferent ce spun unii sau alții.

Lăsând asta la o parte, părerea mea este că ar trebui să îți găsești o metodă mai constructivă de a-ți ocupa timpul decât să pui întrebări stupide și să te faci de râs.
Poți să începi să citești niște cărți sau sa înveți să cauți informațiile de care ai nevoie pe internet.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Am aflat acum o definiție a păcatului, pe care, ca să nu o uit, vreau să te învăț pe tine acum.
Se consideră că dacă calci legile lui Moise și ale noului testament, atunci păcătuiești și ajungi în iad după moarte, deci vei fi pedepsit.
Acum am aflat altceva. Ceea ce faci, te definește. De exemplu, faci copii. Sau faci vasectomie.
Păcatul este, noul concept pe care l-am aflat, să te definești după orice alte criterii decât însuși Dumnezeu. Astfel, dacă Dumnezeu = Isus = viața, iar dta faci vasectomie, cum te definești? Prin ceea ce faci, te situezi înafara vieții așa cum te învață Isus. Te declari creștin, dar de Isus nu asculți. Dacă faci ceva numai de frica de a nu mai păcătui, aceea nu este credință adevărată. Dar dacă ai făcut 10 copii și consideri că ai făcut destul pentru viață pe acest pământ, este păcat să faci vasectomie? Cine vrei să judece asta? Este părerea mea criteriu de judecată divină? Dacă părerea mea contează pentru tine, ireversibilitatea actului handicapează viața din tine, te transformă într-un Isus eunuc. Asta este părerea mea. Eu nu te condamn. Eu las judecătorul să te condamne.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Nilsson):

Deci tu ai facut sau ai sa faci sec strict de vreo 2 3 ori in viata doar pentru reproducere da?

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu exista nicio lege in statul roman care sa interzica asta, deci poate oricine

| Nilsson a răspuns (pentru suntserios):

Ți-am zis mai demult, nu dau doi bani pe părerile tale.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Nilsson):

Nu era o parere, ci o intrebare si trag concluzia ca păcătuiești cam mult daca nu ai raspuns.

| Nilsson a răspuns (pentru suntserios):

Tu nu ai întrebări legate de religie, doar cauți pretexte să te bagi în seamă ca prostul.
Credeam că Ray nu poate fi egalat în idioțenie, numai el îi acuza pe alții că fac păcate deși e total absurd din perspectiva unui ateu pentru care nici nu există măcar noțiunea de păcat.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Nilsson):

Era sarcastic. Da era cam complicat sa intelegi, e ok.

| RAY a răspuns:

Nilsson sectanctule iar cu jigniri, da parca trebuie sa iti iubesti aproapele

| RAY a răspuns:

Desigur ca pot, pavel scrie daca poti sa fii singur asa sa ramai o viata