| Antisistem11 a întrebat:

Pot fi miracolele performate de Iisus explicate științific?

40 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns (pentru fllu07):

"Isus nu va fi om" Dar ce va fi? Ca e om, a murit, a înviat, după înviere tot în este, si nimic nu va schimba asta. Și nu are un corp invizibil, s-a arătat ucenicilor după înviere, chiar a și mincat cu ei. De unde ai scos -o și pe asta?
Cred ca nu înțelegi sensul cuvintului "prerogativ". Înseamnă atribuirea a ceva de la altceva sau altcineva. În cazul nostru, Isus a spus ca are atributele lui Dumnezeu, și doar unul aduc în discuție, a acceptat inchinarea, ceea ce doar lui Dumnezeu ii trebuie data. Sunt multe altele.
Și nu rastalmaci Biblia! Nu e suficient de clar versetul ce l-am adus în discuție? - "pentru că zicea că Dumnezeu este Tatăl Său și se făcea, astfel, deopotrivă cu Dumnezeu" Ce vrei mai clar?!? Dacă zicea ca e doar fiul lui Dumnezeu, cum toți suntem, era un simplu om, și nu era nici o problema, nimeni nu ar fi avut nimic cu el, dar tocmai ca S-a dat a fi Dumnezeu, acolo a fost problema. Și de aceea a fost omorit. Cei de pe vremea lui au înțeles bine ce voia sa zică. Problema e ca nu au crezut asta și l-au omorit, cum cerea legea lor, trebuia omorit oricine se făcea pe sine Dumnezeu. Dacă chiar a greșit în exprimare, și a fost înțeles greșit, Isus i-ar fi corectat. Dar nu a făcut - o, a lăsat sa se înțeleagă ca e Dumnezeu.

| cristi202 a răspuns (pentru fllu07):

Hai sa fiu mai clar : dacă eu ma fac deopotriva cu un mare criminal (necunoscut, dar ale cărui crime sunt cercetate) cautat de politie, nu m-aș trezi urgent cu politia la ușa? Pentru ca asta dau de înțeles, ca as fi acel criminal. Asa și Isus, cand s-a făcut deopotriva cu Dumnezeu după cum au înțeles cei de linga El, a dat de înțeles ca este Dumnezeu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru cristi202):

Scuzati-ma ca va deranjez dar fiul dvstra va este deopotriva?
Asta daca aveti cumva fiu si daca intelegeti ce vreau sa spun.

| cristi202 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu îmi este deopotriva. De aceea Isus a fost Dumnezeu. Pentru ca s-a făcut deopotriva cu Dumnezeu, deci a fost
Dumnezeu. Termenul de "Fiu" e în calitate de om, sa nu uitam ca totodată El e si Fiul omului, căci a fost născut din fecioara Maria. Dar și asa, termenul nu contrazice trinitatea, sunt trei în unul, sunt separați, dar una ca ființă. Greu de înțeles, dar asta este.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru cristi202):

Termenul de "Fiu" este atribuit si pentru dumnezeire: "Fiul lui Dumnezeu"
Nu ai cum sa numesti Fiu pe Acela care e Tata, adica Dumnezeu.
Va intreb altfel:
Cine pe cine a creat?
Daca nu tragem linie trinitatea dvs se incheie aici fara dar si poate, pentru ca este un singur Dumnezeu.
"Nu ma numiti pe Mine bun, caci bun doar Unul e, si acela e Tatal"

| cristi202 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, este un singur Dumnezeu. Manifestat în trei persoane.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru cristi202):

Gresit, asta ar insemna ca vorbele din Luca 18:19 sunt eronate.
Dumnezeu Tatal traieste independent de Fiul, iar Fiul dependent de Tatal.
Duhul Sfant e Tatal, nu alta persoana, nu alt duh.

| fllu07 a răspuns (pentru cristi202):

Ba da. Isus nu va mai fi om niciodată. A fost om de carne si oase ca noi, cu mențiunea că a fost desăvârșit în orice domeniu si fără păcat, a fost omorât. Iar mai apoi a primit corp spiritual. E adevărat, a mâncat cu discipolii după înviere, dar în acele momente și-a luat corp uman pentru ai convinge a înviat, si ca el este Isus Cristos. Altfel dacă avea doar corp uman, de carne oase, piele si tendoane cum explici Luca 24:31, 24:36 Si 24:51?
Mai mult legat de 24:51, cu ce corp s-a ridicat Isus Cristos la ceruri? Carnal? Sau spiritual? As prefera sa răspunzi punctual, si sa imi explici ce însemna cuvântul deopotrivă?

| fllu07 a răspuns (pentru cristi202):

Nu a dat de înțeles că este Dumnezeu. Din contră: Luca 22:70! Fariseii l-au întrebat: "ESTI TU DECI FIUL LUI DUMNEZEU? Isus le-a raspuns: Voi înșivă spuneți că sunt." Daca Isus Cristos voia să lase de înțeles ca el e Dumnezeu, de ce nu le-a spus: nu sunt Fiul lui, Sunt Dumnezeu. Prin faptul ca Isus a recunoscut si aprobat cuvintele fariseilor, a recunoscut acuzația lor, ca el este fiul lui Dumnezeu.

Si la faza cu atributele si prerogativele, înțeleg ce însemna, dar nu stiu unde spune Isus ca are atributele lui Iehova Dumnezeu. Din contră: În Matei 28:18, Isus spune: toată autoritatea mi-a fost dată. Cred că stii si tu, ca cel care deleagă sau dă o autoritate, ii este superior celui care îi dă autoritatea. De exemplu: daca la tine la muncă, un coleg, egal cu tine, fără nicio funcție, iti zice: Cristi de azi ai voie să dai afară pe cine vrei tu din colectiv, si sa angajezi pe cine vrei. Are vreo valoare cuvintele lui? Nu. Dar dacă îți zice directorul general? Cel care are dreptul si puterea sa iti dea o astfel de autoritate.
La fel e si cu Isus Cristos: Iehova Dumnezeu, care este mai mare, si distinct decât Isus, a pus totul în mâinile lui Isus, până la finalul domniei sale de 1.000 de ani. Ia dat orice autoritate. "TOATA AUTORITATEA mi-a fost dată "
Iar apoi in calitate de rege suprem, când va fi învins toți dusmanii lui Dumnezeu, ca va fi restabilit perfecțiunea, si totul va fi readus la starea la care au fost create, foarte simplu 1Corinteni 15:28, spune că Regele glorios Isus Cristos se va pleca înaintea celui care i-a supus toate lucrurile: Iehova. Pentru ca el, Dumnezeu sa fie totul pentru toți.

Ce-i asa greu de înțeles? laughing

| serenityxx a răspuns:

Nu, știință este o religie contrară creației.