| AvalohAlyn a întrebat:

Pot trai crestinii si ateii in pace si armonie, fiecare vazandu-si de activitatile lui fara sa existe un razboi intre cele doua tabere? Cum? Ambele tabere gresesc, ambele tabere nu lasa de la ei si nu sunt toleranti 100%, ambele tabere se ataca intre ele.Ar putea exista o totala ARMONIE si fiecare sa-si vada de treaba lui in viata de zi cu zi? Normal,discutii si contradictii vor fi, dezbateri etc dar in realitate sunt mai mult decat atat:conflicte mai dure? Noi, ca oameni moderni ce avem pretentia ca suntem putem trai fara a perturba activitatea unuia sau a altuia in deplina armonie si pace unul cu celalalt? Ce masuri ar trebui sa adopte fiecare tabara pentru a exista armonia mult dorita?

26 răspunsuri:
| andreiush25 a răspuns:

Da sigur..eu ca ateu nu am nimic cu crestinii.Am o gramada de prieteni crestini si le respect credinta.Dar cand vine unu si imi baga pe gat biblia si religia lui..atunci..DECAPITATIOON

| DenisCrisan a răspuns:

Nu prea cred asta, dar e posibil. Aici ar veni vorba de respect de sine si de bune maniere, nu de razboaie intre religie vs ateism, si contraziceri.

| xBlackDreamx a răspuns:

Da, am putea trai in pace si armonie daca nu am incerca sa impunem religia noastra sau ei sa isi impuna ideile lor. Cunosc oameni de alte religii cu care ma inteleg foarte bine datorita faptului ca nu ne intereseaza daca suntem de aceeasi religie sau nu. Nu vad ce este atat de important daca o persoana e de religia mea sau nu. Important e caracterul, sufletul omului. Degeaba sunteti de aceeasi religie daca nu il poti suporta pe el ca persoana. Ar trebui sa se ignore religia fiecaruia. Fiecare are dreptul sa aleaga daca vrea sa fie crestin sau nu, iar restul trebuie sa ii respecte alegerea. happy Asta este parerea mea.

| onasis1961 a răspuns:

Eu cred ca se poate foarte bine.Nu cred ca orientarea religioasa este mar de discordie mai ales a unui conflict armat, poate doar o scuza.

| M25M a răspuns:

Dar in realitate sunt mai mult decat atat:conflicte mai dure-- Ce exemple de conflicte mai dure sunt in realitate?

| Mădă0611 a răspuns:

Ateii pot trai langa crestini, dar crestinii langa atei nu, si aici n-am cum sa nu zic ceva de "inteligenta" celor din urma; daca ploua mult, e pedeapsa de la dumnezeu ca sunt oamenii pacatosi, ghici cine? Ateii. Daca e seceta, la fel, daca e cutremur la fel, s.a.m.d., ca stiu ca iti plac link-urile --> http://blip.tv/......oi-6404260 asa ca se satura lumea de "pedepse divine" si incepe sa vrea binele aproapelui, de fapt al ei, dar ramane intre noi.;)

"Religion is an insult to human dignity. With or without it, you’d have good people doing good things and evil people doing bad things, but for good people to do bad things, it takes religion." - Steven Weinberg

Iar ca masura, tine-ti religia/credinta pentru tine, ceea ce pentru un crestin "adevarat" e imposibil, asta inseamna religia scoasa din programa scolara, biserici mai putine.

| Nucreeed a răspuns:

Cand eram mai mic i'am spus doamnei de religie ca nu cred in dumnezeu si ca nu mai vreau sa fac rugaciunea...a spus sa ma duc dupa ore sa vorbesc cu ea ...pt ca e ceva in neregula cu mine.
GANDIREA VOASTRA, A CRESTINILOR RESPINGE ORICE IDEE DE ARMONIE INTRE ATEI SI CRESTINI

| beligan a răspuns:

Din pacate,,separarea''din intreg este infaptuita de oameni,de conceptiile lor,de dogmele inventate cu scopul de separare!
Uite un mic exemplu (din miile)
Secta adventista propaga ca ei sunt adevarata biserica,doar ei vor fi mantuiti,iar restul sunt sortiti pieririi, deoarece poarta pecetea diavolului!
Bineinteles ca acestea le propaga intre frati si celor care vor sa adere la ei, uneori chiar si public!
Păi ce,, dovadă''vrei mai mare de instigare la separare?
Gandeste-te ca au si posturi TV, radio, etc!
Si cati or mai fi,, ca ei''!

| Lizzu a răspuns:

Da,normal ...crezi ca in viata reala sunt asa dispute ca aici? Poate sunt, dar in cercuri restranse stiu eu? De obicei, pe internet oamenii vorbesc liber si-si exprima gandurile mult mai bine ca in realitate.

In locuri virtuale ca si aici unde exista categorii de genul acesta unde se poate dezbate religia, este normal ca vor exista mereu si mereu discutii in contradictoriu.
Ele sunt binevenite, pentru ca aflam multe unii de la altii, si ateii de la crestini si crestinii de la atei. Numai ca aceste discutii sa se limiteze in bunul -simt si totul va fi bine.

| Mădă0611 a răspuns (pentru M25M):

A cerut satanistul daramarea bisericilor si omorarea preotilor, laughing asa se traduce stirea din ultimele zile, asa ajunge la urechile prea cuviosilor enoriasi. Nu m-ar mira sa fie Cernea lovit, otravit, sau ceva de genul, si sa spuna lumea ca e de la dumnezeu. rolling on the floor

Răspuns utilizator avertizat
| Adrianetc a răspuns:

Intai ar trebui sa ne gandim la un lucru, nu oricine spune : sunt crestin. are dreptate, Romania s-a scris ca fiind o tara crestin, 98% oficial fiind crestini, dar majoritatea sunt crestini nepracticanti, oameni indoctrinati fara Isus sau oameni (continand cel mai mult procentaj ) ca avand efect de turma ( fac ce face si mamaie, fara a se informa in legatura cu un lucru). Ateii nu inteleg crestinii, cand il ai pe Dumnezeu in inima, vrei cu toata inima sa raspandesti Evanghelia (Vestea Buna) si, deseori ateii (care se cred crestini de cel mai multe ori) jignesc, bat, scuipa crestinii, da sunt si oameni atei (le-as putea spune indiferenti, nu au cautat dovezi certe cum ca Dumnezeu nu exista) care nu vor sa aiba nici o problema. Ce masuri ar trebui luate? Raspunsul este sa schimbam taberele, Un ateu, macar pentru 10 minute, sa se duca in pielea crestinului adevarat, sa-l caute pe Dumnezeu cu toata inima pentru 10 minute, sa citeasca Biblia si pot jura ca o sa se schimbe ceva in el. Iar crestinul sa se puna in pielea ateului chiar daca nu o sa-i placa, pentru ca unde nu este Dumnezeu, nu este fericire (decat pentru moment) nu exista pace launtrica si realizare.

| M25M a răspuns (pentru Mădă0611):

Ah... Asta era!
Dar cand enoriasii huiduiau cu nesimtire pe sotia regizorului Sergiu Nicolaescu pentru ca a indraznit sa-i indeplineasca dorinta decedatului de a fi incinerat?!?!
Aia nu se pune laughing

| Mădă0611 a răspuns (pentru M25M):

Faceau voia lui dumnezeu, din iubire fata de aproape, nu conteaza vointa unui om, da-l in colo de fraier.
Cei mai pasnici si iubitori oameni love struck

| M25M a răspuns (pentru Adrianetc):

Deseori ateii (care se cred crestini de cel mai multe ori) jignesc, bat, scuipa crestinii, da sunt si oameni atei (le-as putea spune indiferenti, nu au cautat dovezi certe cum ca Dumnezeu nu exista) care nu vor sa aiba nici o problema.--- Daca renunta-i la paranteze era mult mai bine nu neaparat pentru tine ci pentru logica de bun simt.

Raspunsul tau la problema este penibil. Ataci o categorie de oameni (ateii) iar tu esti pozitionat in categoria buna de oamenii. In cazul unei inversari de situatii "poti jura" ca ateul se va schimba, iar cand crestinul va lua postura ateului acesta va fi "nefericit si nu o sa ii placa"?!?! Pe bune?!?!

| Silyca a răspuns:

Inainte sa afle de credinta celuilalt e totul in regula iar dupa ce afla renunta la ce ai zis tu.Asta este inca un lucru pe care religia il impiedica.De ce nu poate exista credinta fara religie?

| casablanca40 a răspuns:

Il alte tari se intampla deja asta, dar nu in Romania.

| Adrianetc a răspuns (pentru M25M):

Imi pare rau daca am avut tente de jignire dar spui ca nu am dreptate? Ateii nu fac asta? Au fost crestini torturati, omorati si chiar si acum comunistii mai tin crestinii in inchisori doar pentru simplu fapt ca il iubesc pe Dumnezeu, Si sa nu incepem sa vorbim de nazism.

| Adrianetc a răspuns (pentru beligan):

Presupun ca esti mandru de tine, luand totul in ras, deci si tu esti o gluma.

| beligan a răspuns (pentru Adrianetc):

Uite ce inseamna crestinismul in Romania!
Copii care-si rod coatele si genunchii prin pietris, si pasivitatea ciredei la aceste,, manifestari''! unde mai pui ca popii incurajeaza acestea! DE CE? Pentru ca pe cei,, nepregătiti'' ii pot manipula in voie, si pot stoarce de bani, FARA NICI O PROBLEMA! http://www.trilulilu.ro/......apt-scopul

| Adrianetc a răspuns (pentru beligan):

Da beligan, pentru ca oamenii aceia nu au citit Cuvantul Lui Dumnezeu, Nu au citit Biblia, fac ce le-au spus oamenii nestiutori, Dumnezeu nu i-a sfatuit sa faca asa ceva. Aceia nu sunt crestini, Isus spune ca cel ce pazeste legile il iubeste pe El, cum sa pazesti legile daca nici nu le-ai citit?

| beligan a răspuns (pentru Adrianetc):

Da! fac ce le-au spus POPII,si crede-ma ca ăstia nu sunt nestiutori!
Aștia stiu ca prin aceste metode,ii pot,,inlantuii''in asemenea nonvalori,folosindu-se de tertipurile dogmei!
Spune : daca popii le-ar indica sa nu se mai julesca in genunchi si coate pentru Dumnezeu,CĂ NU CERE ASA CEVA!,sa nu se mai injure si să se ghionteasca pentru pupat niste moaște CĂ DUMNEZEU NU CERE ASA CEVA!,sa nu mai urmeze niste ritualuri fara rost,(citirea cartii, destainuiri la popă, aghiazma, ritualuri de inmormantare cand se stropeste mortul cu vin, etc.etc.lista este imensă),deci daca popi le-ar spune ca acestea nu sunt căile catre Divin, crede-ma ca situatia s-ar schimba! Dar ei, popii, nu au interesul sa le spuna amaratilor astia, asa ceva!
Pai cum? ar pierde enorm! iti dai seama!

| Adrianetc a răspuns (pentru beligan):

Da,iti dau dreptate, In Biblie Isus spune ca o sa fie oameni indoctrinati, care se alipesc traditiei si uita de El. Dar gandeste-te ca e mai usor sa auzi si faci (chiar daca nu sti daca e bine sa nu) decat sa citesti din Biblie. Oameni lenesi, nestiutori vor fi judecati pentru prostiile pe care le fac

| M25M a răspuns (pentru Adrianetc):

Dumnezeule sfinte...
1. Bajbai istoria si vad ca o folosesti doar pentru a-ti plia "argumentele" pe ea. Nazismul s-a bazat pe antisemitism nu pe anticrestinism, Hitler fiind crestin(catolic) iar deviza lor era Gott Mit Uns. Cat despre comunism cei care au "incarcerat" crestini erau tot crestini deghizati in atei, ca na asa cerea vremea. "Si sa nu incepem sa vorbim" de evul mediu, crede-ma.
2. Nu, nu-ti dau dreptate deloc Adriane, fiindca tu in solutia ta luminata, ai propus schimbarea pozitiilor dintre crestin si ateu, cel din urma devenind crestin(normal) iar primul fiind nefericit ca ateu va reveni tot la crestinism?!? Nu vezi ce prejudecata fara temei ai afirmat? Tu atribui fericirea religie in special a crestinismului ceea ce este cam fals. Ce-i drept aceasta confera individului o oarecare siguranta un oarecare confort psiho-emotional insa nu este un fundament pentru fericire. Fericirea vine si trece indiferent de religie.
3. Oare in comparatia inversata dintre un crestin si un budist, care ca budistul s-ar converti la crestinism(altfel spus daca ai inlocui ateu cu budist din comparatia ta.

| Liviu a răspuns:

Mda ce pot spune, ne contrazicem frumos. fara jigniri fara prostioare si altele.
Eu nu cred in finte supraomenesti, sunt ateu 101 % pe cand ei sunt cre(s)tini ordoxosi, ii respect pe toti cei care ma respecta laughing