| anonim_4396 a întrebat:

Puteți să-mi descrieți iadul cât se poate de bine?

Fără „e mult mai rău decât imaginația omului ",că nu interesează pe nimeni asta, încercați cu cuvintele voastre

33 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"Puteți să-mi descrieți iadul"

o ficțiune e descrisă diferit de fiecare individ (doar e ficțiune) deci ce rost ar avea?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru sierra1):

Mă refeream la voi, fiecare cum știe de bine

| sierra1 a răspuns (pentru anonim_4396):

N-ai ințeles

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru sierra1):

N-am timp de asta, dacă răspunzi răspunzi, dacă nu, ușa e deschisă

| sierra1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Hell no!

revin și completez: N-ai ințeles nimic

| Celcestietot a răspuns:

E mult mai rău decât imaginația omului!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Iadul.
Locul unde ajunge sufletul celui care in viata de pe pamant nu a urma binele, ci a comis pacate. Pacatele l-au despartit de Dumnezeu, de aceea nu poate ajunge in cer.
Omul acela a avut sansa sa ii fie iertate pacatele, prin jertfa Dlui Isus pe cruce, dar a refuzat.

Iadul e locul in care satan e stapanitorul. Iadul este chinuirea vesnica a celor care au refuzat mantuirea.
Iadul e absenta fericirii, a luminii. Nu ai nici un strop de "apa", adica de racorire a suferintei.
Iadul e vesnic. Din iad nu mai poti scapa. Pe Pamant inca ti se ofera sansa.

| milan9 a răspuns:

Iadul e zona a existentei (pentru ca sufletul nemuritor nu ti-l omoara nimeni), dar, este si o zona a INDEPARTARII de Dumnezeu- ca MANIFESTARE A UNEI OPTIUNI LIBERE.

Indirect este se pare o dovada a respectarii din partea lui Dumnezeu a libertatii omului. Dragostea lui Dumnezeu fata de om nu-I permite Acestuia sa-i impuna ceva omului. Nu-i poate impune sa-L asculte. Daca nu L-ai vrut in viata asta, de ce sa te oblige sa stai o vesnicie alaturi de El in cer?

Sfântul Isaac Sirul afirma de asemenea ca "este greșit sa gândim ca păcătoşii din iad sunt lipsiți se dragostea lui Dumnezeu." Dumnezeu da dragostea tuturor insa puterea dragostei actioneaza in doua feluri: acealasi "foc", iubirea lui Dumnezeu, ce arde in inimile credinciosilor, se preschimba in experienta celor care o resping, in focul iadului.

Iadul in aceasta perspectiva este inteles ca prezenta a lui Dumnezeu experiata de o persoana care, prin libera alegere, respinge dragostea Sa. Este torturat de dragostea lui Dumnezeu, tortura de a fi in prezenta eterna a lui Dumnezeu fara a fi in comuniune cu El.

E vorba mai mult de neputinta sufletelor de a-si indrepta dorinta spre comuniunea cu Dumnezeu ca bun spiritual, ramanand intr-un continuu regret ca nu se mai pot bucura de placerile materiale sau ale orgoliului cu care s-au obisnuit in mod exclusiv. In acest sens, Sfantul Ioan Damaschinul afirma: "Spunem ca chinul acela nu e nimic altceva decat focul poftei nesatisfacute", altfel spus cand spune ca focul iadului consta in poftele care nu-si gasesc materia pentru a se satisface.

| mentholinks a răspuns:

Iadul cand il voi face va fi o super smecherie care nu s-a mai vazut niciodata. Din pacate accesul se va face doar pe baza de invitatie personala speciala.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Fiind un loc inventat de om e fix asa cum si il imaginează fiecare. Pentru mine e un vid pentru ca nu e un loc real si imaginația mea nu e cea mai bogata. Asa ca ma bazez pe lucruri concrete doar

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Iadul nu poate fi imaginat, pentru ca nu exista. Tradiția așa zisa a sfinților părinți de care se folosește pentru ritualurile ei nu are nimic din Biblie.A fost inventata de preoții respectivi doar ca un bau, bau, de speriat copiii. Dar Dumnezeu nu se uita la o slujire din frica, ci la una din dragoste.Așa ca, citiți Biblia din dorință de a afla adevărul si- l veți afla. Dumnezeu este cel care va va da lumina si intelepciune si veți vedea cat de clar va fi totul.Studiu binecuvântat!

| Ephraim a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Chiar nu spune nimic biblia?

| danut a răspuns (pentru milan9):

Iar te ataci singur, ori crezi in religile pagane (Platoniste) ori crezi in CREZUL Crestin. Nu exista ceva dupa moarte care se numeste Suflet, NU E CRESTINA aceasta credinta DEMONICA. DUMNEZEU spune clar ce ESTE sufletul in Geneza: Geneza 2, 7. Domnul Dumnezeu a fãcut pe om din tãrâna pãmântului, i-a suflat în nãri suflare de viatã, si omul s-a fãcut astfel un SUFLET viu. Pocaiestete milan ca sa vezi CERUL.

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru Ephraim):

Nu! Despre rai spune ca e in sânul lui Avraam.De ce? Pentru ca nu exista! Despre iad spune ca e locul unde arde veșnic iar ca exemple se da Sodoma si Gomora. De ce? Pentru ca ele au fost pedepsite cu un foc veșnic care arde pana in ziua de azi. Mai ard astăzi?

| milan9 a răspuns (pentru danut):

Denominatiunea sectanta din care faci parte, Dane, este la randul ei INGUSTA in PERCEPTIE! sad Cuvântul "suflet" ARE ÎN BIBLIE MAI MULTE ÎNŢELESURI:

1). uneori se referă la VIAŢA (trupului) unei persoane;
2). alteori la PERSOANA însăşi;
3). iar în alte cazuri se referă la PARTEA LĂUNTRICĂ CE SUPRAVIEŢUIEŞTE MORŢII OMULUI!

Gruparea adventista în mod conştient greşit neagă această ultimă semnificaţie a cuvântului "suflet". Dar sunt contrazişi de toate celelalte versete referitoare la suflet ale Bibliei:
- "Şi Iisus i-a zis: Adevărat grăiesc ţie, astăzi vei fi cu Mine în rai." Luca 23, 43;
-"Şi ca pulberea să se întoarcă în pământ cum a fost, iar sufletul să se întoarcă la Dumnezeu, Care l-a dat." Ecclesiast 12, 7
-„Toate le-a făcut Dumnezeu frumoase şi la timpul lor; El A PUS ÎN INIMA LOR (a tuturor) şi VEŞNICIA, dar fără ca omul să poată înţelege lucrarea pe care o face Dumnezeu, de la început până la sfârşit."- Ecc. 3, 11
-"Şi a murit săracul (Lazar) şi a fost dus de către îngeri în sânul lui Avraam." - Luca16, 22;
- "Nu vă temeţi de cei ce ucid trupul şi după aceea nu vă mai pot face nimic. Am să vă spun de cine să vă t temeţi: temeţi-vă de Acela care după ce a ucis, are puterea să arunce în gheenă; da, vă spun, de Acesta să vă temeţi" (Luca 12, 4-5). Textul ne spune că după moartea omului, el poate fi aruncat în gheenă. Dacă nu ar mai rămâne nimic după moarte, aşa cum pretind unii, ce mai poate fi aruncat în gheenă? Etc...

| danut a răspuns (pentru milan9):

Am sa comentez DOAR un pasaj ca nu are sens mai multe:
"Şi Iisus i-a zis: Adevărat grăiesc ţie, astăzi vei fi cu Mine în rai." Luca 23, 43;
Pai este normal DACA puneai virgula (care nu exista nici in ebraica si nici aramaica) UND E trebuie, nu unde vor muschii tai. :"Şi Iisus i-a zis: Adevărat grăiesc ţie astăzi, (virgula) vei fi cu Mine în rai." Luca 23, 43; Cum va place sa manipulati informatia. Celelaalte versete se "descurca" si singure.

| sierra1 a răspuns:

După cum vezi, in (cvasi)totalitatea lor, ai doar răspunsuri FICTIVE si despre ficțiune

| Anonim53220 a răspuns:

Dumnezeu nu e prezent acolo....pana acum e mai rau decat se poate imagina.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Anonim53220):

No bine

| milan9 a răspuns (pentru danut):

Aceeasi greseala ca si la semenii tai iehovisti... sad
In absolut toate contextele biblice in care apare expresia,, Adevărat/adevar grăiesc ţie", INTOTDEAUNA IMEDIAT dupa aceasta expresie apare mesajul transmis de profet sau de Dumnezeu.
Toate contextele de acest fel sugereaza intotdeauna VIRGULA.
Sunt vreo 20 de astfelde situatii si niciunul nuse interpreteaza in sensul dorit de adventisti si iehovisti.

| danut a răspuns (pentru milan9):

Domnul Isus NU s-a dus in CER dupa rastignire, oare l-a mintit pe talhar, nicidecum virgula pusa unde am spus eu da sens la IOAN 20, 17. "Nu mã tine", i-a zis Isus, "cãci încã nu M-am suit la Tatãl Meu. Ci du-te la fratii Mei, si spune-le cã Mã sui la Tatãl Meu si Tatãl vostru, la Dumnezeul Meu si Dumnezeul vostru."
Deci Domnul Isus INCA nu ajunsese in CER dupa inviere in a patra zi dupa rastignire. Milan pocaiestete ca altfel nu vezi cerul si Domnul vine REPEDE.

| Meme10Memu a răspuns:

Cimitirele.

| Helper07 a răspuns:

Iadul va fi pe Pamant. Gen sfarsitul lumii. Toti pacatosii vor arde pana la cenusa si vor fi inexistenti.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Helper07):

Cum inexistenți? N-or să mai existe? Unde scrie asta în Biblie?

| Helper07 a răspuns:

Sfarsitul lumii pacatoase.

| EduardEdyP a răspuns (pentru sierra1):

Nu e ficțiune! Acolo e pedeapsa celor ce se împotrivesc lui Dumnezeu și duc o viață condusă de poftele lor. Citește Biblia!

| EduardEdyP a răspuns:

Aceste întrebări sunt rătăcitoare! Iadul exista dar nimeni ce este invitată nu l-a văzut. Citește Biblia

| sierra1 a răspuns (pentru EduardEdyP):

Citește tu cărți de știință, doctore!

| EduardEdyP a răspuns (pentru sierra1):

Nu sunt doctor ci viitor asistent medical. Dar la ce-mi folosesc cărțile de știință când am știință în Biblie?