| 7lrn7 a întrebat:

Cum descrieti voi iadul? dar raiul?

13 răspunsuri:
| DeliaDaniela a răspuns:

Nu cred ca exista rai sau iad...

| JnY a răspuns:

Daca te vei uita in oglinda si totodata in jurul tai o sa vezi fisura Iadului si cat despre Rai ...este irealul la care visez.

| RAY a răspuns:

Ca pe ceva inventat de mintea omului, metaforic suferinta vietii te arunca intr-un fel de iad sau rai, dar ca ceva real sa fim seriosi ne nastem, traim, murim si gata de aia trebuie sa iubim viata asa de rahat cum e ea e unica

| WR104 a răspuns:

Nu poti descrie ceva ce nu ai vazut sau simtit.
Intreaba pe cineva care a fost acolo.
Succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Imi imaginez raiul ca pe cea mai frumoasa zi de vara traita,la marginea unui lac,cu flori minunate si padure de brazi, unde domina linistea sufleteasca, pasarelele cantand de zor, ingerasi ce canta frumos. O parte din Rai este pe pamant, dar nu toata lumea o vede.
Iadul il vad ca pe o stare de ura, de ganduri negre, de mizerie sufleteasca.
In concluzie, nimeni nu-si poate imagina aceste doua lucruri total opuse, sunt lucruri care trec de limita ratiunii!
Te pup!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iadul nu are legatura cu Lucifer si cazanul ci este locul de unde oamul numai are scapare si Satan isi primeste pedeapsa. Imparatia lui Dumnezeu nu este ceva ce poate fi imaginat este de nedescris. Descrierea Iadului am facut-o pe baza marturiilor a oamnenilor ce au fost in Iad.

| denismaria92 a răspuns:

Nu am cum sa il descriu atata timp cat nici nu stiu ca exista.

| Raynn a răspuns:

Raiul e un loc unde toata lumea are aceeasi gandire si nimeni numai are personalitate, toata lumea este draguta cu tine pana la un nivel infricosator. Dar nu o sa te poti gandi la asta, ca nu o sa mai ai liber arbitru.
Iadul... e vara tot timpul.

| RadioactiveUranium a răspuns:

Diavolul avand o furca incinsa si biciul de serpi cazanele cu smoala infierbantata si apa fiarta.Si cainele lui Cerber care te musca mereu.
Raiul mi-l imaginez multi ingerii pamant si multi pomi, soare, pace si liniste traind vesnic alaturi de Dumnezeu.

| Anonim54321 a răspuns (pentru RadioactiveUranium):

Fii atent iad ieste doar o metafora iadul este pe pamant Pana la venirea a doua oara a lui Isus hristos SI raiul este exzact cum ai zis tu dar va exista un izvor cu apa vieti nu vor mai fi chinuri, cearta, dusmani crime, si vom trai vestic alaturi de Isus hristos :X:X:X sper sa ajung acolo :X

| andreea9715 a răspuns:

Raiul este cel mai frumos loc pe care cine l-a vazut vreodata.Cand suntem in rai simtim o liniste sufleteasca incredibila si o fericire vesnica, deoarece in rai vom fi cu Dumnezeu care ne iubeste neconditionat iar El poate face orice.Eu consider ca iadul este cel mai groaznic loc posibil.Acolo chinurile sunt vesnice si se afla lucrurile de care se teme fiecare.Asa ca oameni buni pocaiti-va si lasati-va duminica orice alta ocupatie si mergeti la biserica pentru a-L cunoaste pe Dumnezeu si a afla mai multe despre El.

| Tothazan_Darius_1997 a răspuns:

Diavolul avand o furca incinsa si biciul de serpi cazanele cu smoala infierbantata si apa fiarta.Si cainele lui Cerber care te musca mereu.
Raiul mi-l imaginez multi ingerii pamant si multi pomi, soare, pace si liniste traind vesnic alaturi de Dumnezeu.

| RadioactiveUranium a răspuns (pentru Tothazan_Darius_1997):

De ce copiezi vrei sa te raportez
sati inchida contul?