| anonim_4396 a întrebat:

Recent am scăpat de gândurile de hulă (nu în totalitate, dar parcă s-au mai liniștit apele ). Problema e că am o aplicație despre Biblie, am mers la Matei 12 și la Marcu 3, am citit în mai multe traduceri, și iar încep să mă dejnădăjduiesc.La început,când mi-au venit prima dată gândurile de hulă,eram foarte speriat și tulburat. Încet,încet,am devenit foarte moale la aceste gânduri, în cât nu prea mai simt ceva.Totuși,am mărturisit păcatul de o grămadă de ori.Am început să mă supăr pe Dumnezeu că a îngăduit să mi se întâmple așa ceva.Știu,sunt fără voia mea,dar încep să cred că le fac cu voie,și că sunt la pierzarea veșnică. Palmele îmi transpiră,stau deprimat,nu mai știu de ce merg la biserică, mi-e frică să spun uiva apropria de problema mea.Probabil va fi ultima întrebare pe acest subiect. Acum,chiar nu știu ce să fac,uneori cred că încă mai există lumină pentru mine, dar după ce am citit traducerile, m-am îngrozit.Nu știu când o să mă învăț minte.Sunt lepădat înaintea lui Dumnezeu,dar iarăși vreau să simt dragostea călduroasă,că voi ajunge în rai, că mă voi întâlni cu Isus etc.Am început să cred că sunt un decăzut,că sunt despărțit de Domnul.Aș vrea să recapăt întâia dragoste,dar nu știu cum. Știu că trebuie să citesc Biblia,dar dacă l-am înjurat pe Duhul Sfânt în cele mai urâte modurile,pentru ce? Am nevoie de un răspuns direct,să știu dacă mai pot avea speranță,să știu dacă chiar voi merge în iad. Adică,a huli înseamnă a defăima,e treaba voastră dacă ați ascultat proroci mincinoși, din moment ce Isus spune clar că cine va vorbi împotriva Duhului Sfânt nu va fi iertat.Vă rog, fără miștouri!

Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

"Căci cei ce au fost luminaţi odată – şi au gustat darul ceresc, şi s-au făcut părtaşi Duhului Sfânt, şi au gustat Cuvântul cel bun al lui Dumnezeu şi puterile veacului viitor –
şi care totuşi au căzut, este cu neputinţă să fie înnoiţi iarăşi şi aduşi la pocăinţă, fiindcă ei răstignesc din nou, pentru ei, pe Fiul lui Dumnezeu şi-L dau să fie batjocorit." (Evrei.6:4-6)
Și Petru a fost în situația de mai sus atunci când s-a lepădat de Mântuitorul. Cum dar a fost primit de Dumnezeu iarăși?
Și Iuda putea să fie mântuit. Pentru că aceasta este lucrarea celui rău: să ne aducă într-o stare de despărțire de Dumnezeu și apoi când ne dăm seama unde suntem și vrem să ne întoarcem la Dumnezeu, el ne spune că nu mai putem să ne întoarcem, că am mers prea departe și Dumnezeu nu ne mai poate ierta; și ne induce prin sentimente că și Biblia spune că nu ne mai putem întoarce.
De ce nu oamenii nu se mai bucură de dragostea lui Dumnezeu? Este din pricina că judecata lor îi limitează. Ei speră că vor fi lângă Dumnezeu, dar se gândesc că din pricina că ei au mers prea departe, ca și fiul risipitor ei își spun că nu mai sunt vrednici să fie chemați fii ai lui Dumnezeu, și că ar fi recunoscători dacă Dumnezeu, Tatăl lor i-ar face măcar argați.
Este normal să ne simțim așa. Dar pilda fiului risipitor nu se oprește aici. Tatăl i-a pus un inel pe deget și haina pe umeri ca semn al distincției fiului.
Ah! Tu compari iertarea lui Dumnezeu cu ce-a a oamenilor? Aceasta este o greșeală inimaginabil de mare. Pentru că iertarea lui Dumnezeu este deplină, satisfăcătoare și suficientă pentru cea mai adâncă rană și pentru cea mai mare despărțire. Iertarea oamenilor nu este decât o umbră, o ilustrare a realității caracterului lui Dumnezeu; dar ce este de pe pământ este pământesc. Pe când dragostea lui Dumnezeu pentru noi oamenii nu are nici o limită. Deci nu există păcat care să nu poată fi iertat de Dumnezeu. Și cei ce au hulit pe Duhul Sfânt într-un fel sau altul, pot fi iertați dacă nu nu vor rămâne în starea lor de încăpățânare și răzvrătire.
Tu dar trebuie să știi că atunci când Dumnezeu te iartă, te iartă pe deplin. "Slăbiciunea" lui Dumnezeu este sincera noastră părere de rău față de înstrăinarea pe care am îngăduit-o să existe între noi și Dumnezeu. Este acea părere de rău care duce la îndreptarea lucrurilor, a relației. Chiar dacă drumul spre casă este pândit de diavolul aducând tot felul de gânduri urâte și îndoielnice, fiul risipitor nu s-a descurajat. De fapt, ce mai avea de pierdut? Nimic. La fel putem să venim și noi înaintea Tatălui nostru ceresc: ca unii care nu mai avem ce pierde; ca unii care se încred în mila Lui de Tată.

26 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"să știu dacă chiar voi merge în iad"

caută o aplicație despre/cu știință și ai răspunurile acoloa

| Celcestietot a răspuns (pentru sierra1):

A dovedit stiinta ca nu exista viata de apoi?

| sierra1 a răspuns (pentru Celcestietot):

A dovedit religia că e?

| Celcestietot a răspuns (pentru sierra1):

Sunt mai multe dovezi cum ca este decat ca nu este. Spune-mi tu acum : A dovedit stiinta ca nu exista viata de apoi? Religia noastra si evenimentele prezente in istorie dar si in viata cotidiana au dovedit asta, acum raspunde-mi tu.

| sierra1 a răspuns (pentru Celcestietot):

"Sunt mai multe dovezi cum ca este decat ca nu este"

foaie verde, basme, povești. Să nu-mi dai biblia pe post de dovadsă sau argument. Dacă ceva NU e dovedit se numește ficțiune. Punct

| Celcestietot a răspuns (pentru sierra1):

Haha bro, este dovedit si de savantii tai darwinisti, stai linistit. Cauta dovezile pe internet, pentru ca, vad ca eu nu pot face nimic cu tine. Tu ce dovezi ai cum ca asa ceva nu este real? O mai spun inca o data : ASA CEVA A FOST DOVEDIT. Si apropo, nu iti dau din Biblie nimic, stiinta si-a facut treabawinking!

| sierra1 a răspuns (pentru Celcestietot):

" A dovedit stiinta ca nu exista viata de apoi? Religia noastra si evenimentele prezente in istorie dar si in viata cotidiana au dovedit asta"

"Haha bro, este dovedit si de savantii tai darwinisti"

tu ai probleme (mari) și la logica exprimării - dacă cumva iți dai seama deși mă indoiesc

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru sierra1):

Ia zi atunci cum a apărut lumea?

| sierra1 a răspuns (pentru anonim_4396):

A pocnit din degete băiatul ăla - imi scapă numele - in ziua a câta, a doua sau a 9 a?

| Celcestietot a răspuns (pentru sierra1):

Da, bine. Este frumos sa jignesti? A avut logica in tot ceea ce am spus, dar daca tu nu ai argumente, ce sa faci... ofof :'(

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru sierra1):

Tu ce mai cauti aici? Zici că ești Ray 2.0

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Helper07):

Știi că hula împotriva Duhului Sfânt înseamnă înjurături? Când îl înjuri voit și conștient pe Duhului lui Dumnezeu, nu are legătură cu o stare de împotrivire sau ceva de genul. Când scoți un text din context, faci ce vrei cu el, dar nu cum e scris

| sierra1 a răspuns (pentru Celcestietot):

Nici nu mă așteptam să-ți ințelegi aberațiile

| sierra1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Gata, ai rămas fără replică sau asta e tot ce poți?

| sierra1 a răspuns (pentru Celcestietot):

"Este frumos sa jignesti?" cu ce, pe cine, când?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru sierra1):

Poate invers

| sierra1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Invers ești tu

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru sierra1):

Măcar știu să scriu cu picioarele, nu ca tine, tu care îți ia 3 minute să scrii un cuvânt

| sierra1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu cred că ți-e somnic. Du-te și te culcă. Iar scrii fără logică

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru sierra1):

Fără logică sunt răspunsurile tale eronate, stupide și fără sens, se vede pe fața ta de tablă.

| sierra1 a răspuns (pentru anonim_4396):

" Qwack explică :... fața ta de tablă"

du-te la năniță, ai luat-o pe arătură

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru sierra1):

Nici nu mi-e somn, mersi

| Helper07 a răspuns (pentru anonim_4396):

"Fiindca atat de mult a iubit Dumnezeu lumea, ca a dat pe Singurul sau Fiu, pentru ca ORICINE crede in El sa nu piara ci sa aiba viata vesnica." Ioan 3:16

De altfel Biblia ne spune si ca credinta fara fapte e moarta.

Daca analizezi contextul in care Isus a vorbit despre aceasta hula vei vedea clar ca nu se referea la vorbe. De altfel, am auzit ca si Pavel a fost un hulitor dar pacatele facute din nestiinta nu se tin in seama.

De ce vrei sa crezi ca esti pierdut? Esti ca un om care a cazut intr-o groapa adanca si intunecata. "N-am scapare" zice el. Ceilalti ii spun ca este o scara langa el pe care poate sa se urce dar el spune:"Nu vad nici o scara". Om nepriceput, faptul ca nu vezi scara nu inseamna ca nu exista.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonimg):

Păi Petru nu s-a lepădat de tot.Mai degrabă,a fost o slăbiciune pe moment. Mulțumesc de răspuns,o să încerc să mă liniștesc, căci nu mai aveam idee ce să fac.Dar, după ce am citit răspunsul tău, și am citit din romani 7, m-am calmat

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Da nu a putut nimeni să-mi zică de romani 7?