| Dan_Danutz_1997 a întrebat:

Salut,! Care stie in ce zii cade pastele!

Răspuns Câştigător
| Marian001 a răspuns:

5 mai, duminica

13 răspunsuri:
| PreaDulcePreaFin a răspuns:

E mereu duminica cap de guma

| sublime89 a răspuns:

5 mai

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Cade pe data de 5 mai, duminica!
Te pup!

| HighByTheBeach a răspuns:

Salut!
5 mai.
Bye :3

| AndraRox a răspuns (pentru PreaDulcePreaFin):

Exact laughing)

| ManStrong a răspuns:

Pastele crestin cade totdeauna duminica ca asa vrea conducerea bisericii Papa si popa.
Dar nu asa este scris in Biblie.
In luna intiia in a patrusprazecea zi a lunii intre cele doua aseri va fi pastele Domnului. Levewtic cap 23; 4.

| Marian001 a răspuns (pentru ManStrong):

Asta se refera la altceva laughing. atunci a scos Domnul pe Israeliti din pamantul Egiptenilor happy

| ManStrong a răspuns (pentru Marian001):

Bine si pastele crestin ce insemneaza?
Vri sa zici poate ca, Invierea luyi Isus.Dar aceasat a avut loc la pastele evreilor.
Sau de unde denumirea de pasti la crestini?

| AndraRox a răspuns (pentru ManStrong):

…cuvantul "Pasti" intrebuintat de obicei la plural…este de origine ebraica. La evrei cuvantul Pascha (pesah) insemna trecere si era mostenit de acestia de la egipteni, indicand: sarbatoarea anuala a azimilor in amintirea trecerii evreilor prin Marea Rosie si a exilului, sarbatoare ce coincidea cu prima luna plina de dupa echinoctiul de primavara.

| Fatamuntilor a răspuns:

Pastele cade intodeuna duminica. Zilie difera in fiecare an.
Anul asta va fi 5, 6, 7 mai.

| AwaZoh98 a răspuns:

S-a inventat Calendarul Crestin-Ortodox!
Sau macar te puteai documenta pe google, dar lenea-i mare...straight face

| ManStrong a răspuns (pentru AndraRox):

Cine ti a spus ca era legat de echinoctiul de primavara?
Era legat de luna spicelor din Israel.
Acum la pastele ortodox din anul acesta griul este aproape tot secerat deja.
Sa nu mi spui ca nu am dreptate ca eu traiesc aici si vad.In 24 27 Aprilie era corect anul acesta, atunci cind si catolicii au avut pastele.
Dar ce sa i faci asa e ortodoxia, trece peste scriptura.

| ManStrong a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Dar biblic cum ar trebui sa fie?
Totdeauna Duminica?
Cunosti cit de cit Biblia?