| TheAngel12 a întrebat:

Ce inseamna zi aliturgica si nu se mai face maslul in acea zi? multumesc anticipat si raman cu funda celui care ma ajuta::X scuze ca am gresit categoria happy

Răspuns Câştigător
| aleesiaa a răspuns:

De-a lungul anului bisericesc exista mai multe zile in care nu se celebreaza Sfanta Liturghie, numite „aliturgice", „neliturgice" sau „nonliturgice". Aceste zile sunt urmatoarele: miercuri si vineri din Saptamana Branzei, luni si marti din prima saptamana a Postului Pastelui, Vinerea Mare sau a Patimilor, vinerea dinaintea Craciunului si cea dinaintea Bobotezei, cand aceste praznice cad duminica sau lunea si se oficiaza slujbele Ceasurilor si Vecernia.
:*

3 răspunsuri:
| WholeWorldTeam a răspuns:

Zi aliturgica este acea zi in care nu se savarseste Sfanta Liturghie! happy

| MălinaSophy a răspuns:

Dap,cam asta inseamna

| tasmania a răspuns:

Sunt zile in care nu se savarseste Sfanta Liturghie, dar - de regula - nu are legatura si cu Taina Maslului. Deci, nu vad de ce nu s-ar face Maslu.