| gheorghi a întrebat:

De la o vreme,in urma unei intamplari banale,am inceput sa caut pe net cat mai multe informatii despre penticostali, ba chiar am luat legatura cu unul dintre ei.Eu sunt otodox,dar... daca pot spune asa,nu sunt dus prea mult la biserica. Cred in Dumnezeu, dar nu stiu de ce...preotii nu prea au reusit sa ma faca sa trec mai des pe acolo. Recunosc ca sunt la un moment de rascruce in viata mea cand poate am nevoie de Dumnezeu mai mult decat oricand. Ma incanta ideea de "intors la Domnul" si anume de a ma pocai. Insa nu as vrea sa o fac acum cand intr-adevar poate nu gandesc foarte limpede, ci numai dupa o documentare destul de serioasa in privinta Bisericii Penticostale. Voi ce parere aveti despre asta?

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
39 răspunsuri:
| tavadaresti a răspuns (pentru EmaS):

Ema, Iisus a calcat legea?
A implinit El voia Tatalui?

| EmaS a răspuns (pentru tavadaresti):

El a venit ca sa o implineasca. Dragul meu un singur lucru vreau sa intelegi. Noi suntem mantuiti prin credinta in Isus Hristos.Jertfa Lui este perfecta, completa.Ea a fost primita de Tatal. Ca traim in ascultare de Dumnezeu o facem pentru ca suntem nascuti din Dumnezeu si ne-am innoit mintea cu Cuvantul Sau. Dar nu prin faptele noastre suntem noi mantuiti ci prin credinta in El.

| tavadaresti a răspuns (pentru EmaS):

Dar credinta fara fapte se poate?

| tavadaresti a răspuns (pentru Raniia):

Domnu fie ludat, AMIN.

| tavadaresti a răspuns (pentru EmaS):

Sa nu credeti ca am venit sa stric Legea sau Prorocii; am venit nu sa stric, ci sa implinesc. (Mat.5:17)

| EmaS a răspuns (pentru tavadaresti):

Asta am scris si eu, insa tot nu mi-ai raspuns prin ce suntem mantuiti: prin implinirea Legii sau prin Jertfa Domnului Isus?!

Răspuns utilizator avertizat
| tavadaresti a răspuns (pentru EmaS):

Daca impliniti Legea imparateasca, potrivit Scripturii: "Sa iubesti pe aproapele tau ca pe tine insuti", bine faceti. (Iac.2:8)

Prin Lege ne dobandim neprihanirea=>:
Pentru ca nu cei ce aud Legea sunt neprihaniti inaintea lui Dumnezeu, ci cei ce implinesc Legea aceasta vor fi socotiti neprihaniti. (Rom.2:13)

Atunci oare Legea este impotriva fagaduintelor lui Dumnezeu? Nicidecum! Daca s-ar fi dat o Lege care sa poata da viata, intr-adevar, neprihanirea ar veni din Lege. (Gal.3:21)

Asa ca Legea, negresit, este sfanta, si porunca este sfanta, dreapta si buna. (Rom.7:12)

Dar...=>
Stim, in adevar, ca Legea este duhovniceasca; dar eu sunt pamantesc, vandut rob pacatului. (Rom.7:14)

Insa ca aceasta sa fie completa este nevoie de credinta, De aceea a fost nevoie ca Domnu Iisus sa implineasaca legea si Prooroci si sa plateasaca pretul cel scump pentru omenire prin jertfa Sa:
Insa Legea nu se intemeiaza pe credinta; ci ea zice: "Cine va face aceste lucruri va trai prin ele." (Gal.3:12)

| tavadaresti a răspuns (pentru EmaS):

Daca impliniti Legea imparateasca, potrivit Scripturii: "Sa iubesti pe aproapele tau ca pe tine insuti", bine faceti. (Iac.2:8)

Prin Lege ne dobandim neprihanirea=>:
Pentru ca nu cei ce aud Legea sunt neprihaniti inaintea lui Dumnezeu, ci cei ce implinesc Legea aceasta vor fi socotiti neprihaniti. (Rom.2:13)

Atunci oare Legea este impotriva fagaduintelor lui Dumnezeu? Nicidecum! Daca s-ar fi dat o Lege care sa poata da viata, intr-adevar, neprihanirea ar veni din Lege. (Gal.3:21)

Asa ca Legea, negresit, este sfanta, si porunca este sfanta, dreapta si buna. (Rom.7:12)

Dar...=>
Stim, in adevar, ca Legea este duhovniceasca; dar eu sunt pamantesc, vandut rob pacatului. (Rom.7:14)

Insa ca aceasta sa fie completa este nevoie de credinta, De aceea a fost nevoie ca Domnu Iisus sa implineasaca legea si Prooroci si sa plateasaca pretul cel scump pentru omenire prin jertfa Sa:
Insa Legea nu se intemeiaza pe credinta; ci ea zice: "Cine va face aceste lucruri va trai prin ele." (Gal.3:12)
Deci prin credinta desfiintam noi Legea? Nicidecum. Dimpotriva, noi intarim Legea. (Rom.3:31)