| gheorghi a întrebat:

De la o vreme,in urma unei intamplari banale,am inceput sa caut pe net cat mai multe informatii despre penticostali, ba chiar am luat legatura cu unul dintre ei.Eu sunt otodox,dar... daca pot spune asa,nu sunt dus prea mult la biserica. Cred in Dumnezeu, dar nu stiu de ce...preotii nu prea au reusit sa ma faca sa trec mai des pe acolo. Recunosc ca sunt la un moment de rascruce in viata mea cand poate am nevoie de Dumnezeu mai mult decat oricand. Ma incanta ideea de "intors la Domnul" si anume de a ma pocai. Insa nu as vrea sa o fac acum cand intr-adevar poate nu gandesc foarte limpede, ci numai dupa o documentare destul de serioasa in privinta Bisericii Penticostale. Voi ce parere aveti despre asta?

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
39 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Trebuie sa citesti Noul Testament si sa te convingi singur.A te pocai nu este rau inseamna sa recunosti pacatul sa il regreti si sa renunti la el. Sa traiesti in ascultare de Cuvantul lui Dumnezeu. Sa te nasti din nou.Are loc schimbarea mintii (metanoia), schimbarea gandirii, a atitudinii. Gandesti din perspectiva lui Dumnezeu.

Răspuns utilizator avertizat
| Raniia a răspuns:

Fa-ti un test de conformitate cu Cuvantul!
Este f important sa citesti si sa te examinezi in mod regulat in lumina Cuvantului lui Dumnezeu, pentru a fi sigur ca esti pe drumul cel bun in umblarea ta de credinta.Nu trebuie sa fii religios ci credincios si una dintre modalitatile de a vedea acest lucru, este prin a testa cat de mult din dragostea lui Dumnezeu actioneaza in tine si prin tine.Biblia spune:''Toata Scriptura este insuflata de Dumnezeu si de folos ca sa invete,sa mustre, sa indrepte, sa dea intelepciune in neprihanire''. Daca meditezi asupra Cuvantului, mintea ta va fi reinnoita si duhul tau programat pentru Biserica potrivita. Dumnezeu te va aseza acolo unde tot ce faci, sa fie conform Cuvantului lui Dumnezeu.Aceasta inseamna sa primesti Cuvantul cu toata ravna si cerceteaza Scripturile in fiecare zi, ca sa vezi daca ce ti se spune, este asa. Dumnezeu sa te lumineze si sa fie cu tine!

| tavadaresti a răspuns (pentru Raniia):

Domnu fie ludat, AMIN.

| Hombre a răspuns:

Eu am parerea ca esti un om slab si cand da-i de greutati fugi la cele sfinte, nu rezolvi nimic, decat ca te imbeti cu apa, fii realist si luptate cu viata daca vrei izbanda. De fapt tu nu credinta cauti ci refugiu.

| gheorghi explică (pentru Hombre):

Nu am cautat un refugiu in religie, insa as fi ipocrit sa nu recunosc ca am nevoie de mila lui Dumnezeu in perioada aceasta. Dar am luat hotararea ca orice cale as urma, sa o fac numai dupa ce imi voi fi rezolvat problemele, asta pentru ca vreau sa iau o decizie cu mintea limpede si in deplina cunostinta de cauza.

| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu a răspuns:

Pocaieste-te oricand, nu se poate sa nu fie momentul potrivit.

| hereo a răspuns:

Asa e trebuie sa te feresti de ei, caci ei cred mai mult decat orice carte Biblia care este cuvantul lui Dumnezeu si poate o sa ajungi sa citesti si tu la randul tau Biblia.
Iar daca o citesti o sa ajungi sa iti pui intrebari serioase cu privinta la ortodoxism, iar atunci o sa vrei sa descoperi tot mai mult si poate o sa ajungi "Doamne fereste" sa descoperi care sunt cu adevarat radacinile de unde se trage ortodoxismul si iti dai seama ca acest lucru nu este deloc "bine" pentru preaimbuibatii, preaauritii si prearanjitii preoti.

| milan9 a răspuns (pentru hereo):

Lăsând ironia "confesională" la o parte, dacă cineva aprofundează Biblia, descoperă ce? Biserica (prezentată "obsesiv" ca fiind Unică) fundamentată pe Noul Testament crezi că se abate cu vreo literă de la mesajul biblic?

Biserica nu e reprezentată doar de elementul uman vulnerabil (libertăţite oamenilor care pot deveni în egală măsură sfinţi sau "preaimbuibati"). Ar fi dezamăjitor. Ea a devenit Biserică prin prezenţa "elementului divin":

PREZENŢA lui HRISTOS, care a promis că va rămâne cu ea până la sf. veacurilor,

ÎNVĂŢĂTURA NESCHIMBATĂ,

PREOŢIA NOULUI TESTAMENT (cu laudele şi reproşurile întâlnite în textul N.T.),

TRANSMITEREA HARULUI necesar mântuirii.

| Zazu a răspuns:

Bine punctat, nu lua decizii in momente sensibile.
La momente de racruce trebuie sa te sprijinipe capacitatile tale, spiritual vorbind fiecare are nevoie de un sprijin.
Bunicul meu spunea:atunci cand vrei sa te rogi, du-te la ciresul din gradina, niciodata nu te va convinge sa platesti zeciuiala si nici cota pentru lumanari.

| rocco09 a răspuns (pentru Zazu):

Nu exista nici o taxa sau procent de castig pentru cult sau biserica fiecare da daca vrea si cat vrea, mai intereseaza-te

| Thunderstruck a răspuns:

2 oameni certandu-se care religie e mai buna e ca si cum 2 chei s-ar certa pe un pieptane...

| gheorghi explică (pentru Thunderstruck):

Nu se cearta nimeni...doar am vrut sa ascult mai multe opinii

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa te informezi foarte bine despre ortodoxie, sa vezi toata randuiala bisericii si temeinicia credintei ortodoxe, si daca te satisface spiritual dupa o documentare temeinica, te poti pocai in ortodoxie la fel de bine ca la penticostali sau adventisti sau orice cult crestin.nu trebuie sa pleci din ortodoxie doar fiindca ai auzit si altceva, sau alt mod de a interpreta biblia. ortodoxia este frumoasa si are o foarte buna randuiala in organizarea sa si in explicarea oricarui lucru oricat de nesemnificativ ar parea el.de pilda si simplele degete impreunate pentru a-ti insemna fiinta cu semnul sfintei cruci, inseamna, sfanta treime, iar celelalte doua degete, culcate in palma reprezinta pe adam si eva adormiti in vesnicie.

| ΟρθόδοξηΠίστη a răspuns:

Acest moment de rascruce poate fi chiar o incercare a credintei, sau o ispita.Ei incerca sa te atraga din alte motive (un fel de parteneriate, daca vrei sa vorbim asa). In orice caz, intai ar trebui sa treci pe la Biserica ortodoxa, ca nu 90% din populatia au acceptat-o de "prosti", plus ca a fost si perioada comunismului, unde trebuia sa se piarda, sa se stearga cu buretele, iar dimpotriva a fost si s-a pastrat tare.
E ca si cand zici ca esti roman, dar nu iti sti imnul, informatii despre patria ta, si vrei sa te faci de alta nationalitate. Pai logic, intai trebuie sa ti-o cunosti foarte bine pe a ta iar apoi pe alta, ca sa poti face o comparatie.
Chiar si eu, a fost o perioada in care imi puneam foarte multe intrebari, chiar filosofice, dar nu ma gandeam in nici un caz sa trec la vreo secta, dar cu ajutorul lui Dumnezeu si al duhovnicului poti sa iti dai seama si tu.
Repet, cum a zis cineva mai demult aici, candva Pocainta insemna indepartarea de pacat (ferirea) si unirea cu Dumnezeu, insa acum a fi pocait inseamna a te indeparta de Biserica!

| gheorghi explică (pentru ΟρθόδοξηΠίστη):

Care ''ei''?
Si te rog fii mai explicit cand afirmi'' insa acum a fi pocait inseamna a te indeparta de Biserica!''

Răspuns utilizator avertizat
| tavadaresti a răspuns:

Studiaza Biblia odata, roaga-te in umilinta ca sa primesti lumina care raspandeste dargostea Domnului fata de noi.
A doua parte cerceteaza fundamentul pe care isi are intemeiata acea biserica, asta dupa ce studiezi Biblia=> temeiul biserici sa aiba la baza cele 10 porunci in forma lor adevarata sa nu fi umblat mana omeneasca in a amesteca si minciuna.
Domnu cu tine ai mare grija, fiecare afirmatie sa aiba fundament biblic, ca nu cumva sa faci voia celuilalt stapan al lumi acestei.

| EmaS a răspuns (pentru tavadaresti):

Daca suntem mantuiti prin Lege atunci degeaba a mai murit Hristos?!

| tavadaresti a răspuns (pentru EmaS):

Ema, Iisus a calcat legea?
A implinit El voia Tatalui?

| EmaS a răspuns (pentru tavadaresti):

El a venit ca sa o implineasca. Dragul meu un singur lucru vreau sa intelegi. Noi suntem mantuiti prin credinta in Isus Hristos.Jertfa Lui este perfecta, completa.Ea a fost primita de Tatal. Ca traim in ascultare de Dumnezeu o facem pentru ca suntem nascuti din Dumnezeu si ne-am innoit mintea cu Cuvantul Sau. Dar nu prin faptele noastre suntem noi mantuiti ci prin credinta in El.

| tavadaresti a răspuns (pentru EmaS):

Dar credinta fara fapte se poate?

| tavadaresti a răspuns (pentru EmaS):

Sa nu credeti ca am venit sa stric Legea sau Prorocii; am venit nu sa stric, ci sa implinesc. (Mat.5:17)

| EmaS a răspuns (pentru tavadaresti):

Asta am scris si eu, insa tot nu mi-ai raspuns prin ce suntem mantuiti: prin implinirea Legii sau prin Jertfa Domnului Isus?!

| tavadaresti a răspuns (pentru EmaS):

Daca impliniti Legea imparateasca, potrivit Scripturii: "Sa iubesti pe aproapele tau ca pe tine insuti", bine faceti. (Iac.2:8)

Prin Lege ne dobandim neprihanirea=>:
Pentru ca nu cei ce aud Legea sunt neprihaniti inaintea lui Dumnezeu, ci cei ce implinesc Legea aceasta vor fi socotiti neprihaniti. (Rom.2:13)

Atunci oare Legea este impotriva fagaduintelor lui Dumnezeu? Nicidecum! Daca s-ar fi dat o Lege care sa poata da viata, intr-adevar, neprihanirea ar veni din Lege. (Gal.3:21)

Asa ca Legea, negresit, este sfanta, si porunca este sfanta, dreapta si buna. (Rom.7:12)

Dar...=>
Stim, in adevar, ca Legea este duhovniceasca; dar eu sunt pamantesc, vandut rob pacatului. (Rom.7:14)

Insa ca aceasta sa fie completa este nevoie de credinta, De aceea a fost nevoie ca Domnu Iisus sa implineasaca legea si Prooroci si sa plateasaca pretul cel scump pentru omenire prin jertfa Sa:
Insa Legea nu se intemeiaza pe credinta; ci ea zice: "Cine va face aceste lucruri va trai prin ele." (Gal.3:12)

| tavadaresti a răspuns (pentru EmaS):

Daca impliniti Legea imparateasca, potrivit Scripturii: "Sa iubesti pe aproapele tau ca pe tine insuti", bine faceti. (Iac.2:8)

Prin Lege ne dobandim neprihanirea=>:
Pentru ca nu cei ce aud Legea sunt neprihaniti inaintea lui Dumnezeu, ci cei ce implinesc Legea aceasta vor fi socotiti neprihaniti. (Rom.2:13)

Atunci oare Legea este impotriva fagaduintelor lui Dumnezeu? Nicidecum! Daca s-ar fi dat o Lege care sa poata da viata, intr-adevar, neprihanirea ar veni din Lege. (Gal.3:21)

Asa ca Legea, negresit, este sfanta, si porunca este sfanta, dreapta si buna. (Rom.7:12)

Dar...=>
Stim, in adevar, ca Legea este duhovniceasca; dar eu sunt pamantesc, vandut rob pacatului. (Rom.7:14)

Insa ca aceasta sa fie completa este nevoie de credinta, De aceea a fost nevoie ca Domnu Iisus sa implineasaca legea si Prooroci si sa plateasaca pretul cel scump pentru omenire prin jertfa Sa:
Insa Legea nu se intemeiaza pe credinta; ci ea zice: "Cine va face aceste lucruri va trai prin ele." (Gal.3:12)
Deci prin credinta desfiintam noi Legea? Nicidecum. Dimpotriva, noi intarim Legea. (Rom.3:31)

| Qinz a răspuns:

Si eu sunt ortodox, si ma duc la biserica penticostala ca e mai fain...

| gheorghi explică (pentru Qinz):

De cat timp mergi acolo?

| tavadaresti a răspuns (pentru Qinz):

Mai fain'' Atmosfera e alta?
Au mai mult adevar decat biserica din care faci parte?
sau?

| Qinz a răspuns (pentru tavadaresti):

Da, acolo stai frumos pe scaun, nu se uita nimeni urat la tine sa dai bani, nu trebuie sa pupi nici o icoana,, coru canta, un om predica, se mai spun si glume, atmosfera ii mai faina, si ma duc acolo ca eu nu-s de acord sa pup icoane si cu crucile, si sa dea preotu ala cu tamaie sau sa inceapa ala sa zica numele la cei care au dat bani pentru biserica si tampenii...

| Zazu a răspuns (pentru Qinz):

Serios? Nu i-ai intrebat pe enoriasii bisericii penticostale cat la suta dau la biserica din ceea ce castiga¿?
Data viitoare intreaba unul, s-ar putea sa iti iasa cu virgula socotelile, chiar cu multe zerouri daca uiti sa iei in calcul virgula.

| hereo a răspuns (pentru Zazu):

Dar te-ai interesat macar un pic sa vezi ce se fac din acei bani si sa vezi ca e biblic acest lucru?
http://www.gotquestions.org/Romana/Crestin-zeciuiala.html
Din banii aceea se constriiesc orfelinate, spitale in tarile in care nu sunt. Se ajuta oamenii nevoiasi, vaduvele, orfanii dar si pe cei care sunt pe patul de spital bolnavi, le sunt platite operatiile si toate celelalte.
Pe langa asta tot din banii aceea sunt platite lumina si tot ce se consuma in biserica, deoarece desi este o confesiune acceptata de stat, statul nu plateste nimic din toate astea.

2. Nimeni nu te obliga sa dai nimic, pentru ca "Fiecare să dea după cum a hotărât în inima lui: nu cu părere de rău, sau de silă, căci pe cine dă cu bucurie, îl iubeşte Dumnezeu" (2 Corinteni 9:7)."

3.La noi da fiecare cat vrea si daca vrea, pe cand la voi la ortodocsi nu te intreaba nimeni daca vrei sa dai din impozitul tau catre BOR ci iti ia pur si simplu din salariu.

Insa este bine sa retii zeciuiala nu inseamna neaparat bani, ci si mancare si o haina pentru cel lipsit.

Răspuns utilizator avertizat
| Allrc24Orthodox a răspuns:

Fereste-te de ei si lupta sa pastrezi credinta noatra ortodoxa nestirbita, care este Mireasa lui Hristos. (Ortho=drept, Doxa=credinta; dreapta credinta) Ortodoxia este neschimbata de 2000 de ani. nu renunta la ea!
Http://www.crestinortodox.ro/......72540.html

porunca 7 bisericeasca: sa nu citim cartile ereticilor si sectantilor. nu renunta la credinta dreapta ortodoxa nici in ruptul capului. ai atatea carti si site-uri crestin ortodoxe ai ce invata.

http://www.sfaturiortodoxe.ro/
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/
http://www.ortodoxia.md/
http://www.crestinortodox.ro/
http://apologeticum.wordpress.com/
http://saccsiv.wordpress.com/
http://acvilaortodoxa.wordpress.com/
etc gasesti foarte multe.
este o incercare a ispitei tale. Fii invingator si Domnul iti va da cununa. Nu te lepada de ortodoxie.cauta sa afli mai mult despre ea, roaga-te spovedeste-te, mergi la sf maslui si la liturhie duminica si vei vedea o imbunatatire a starii tale interioare garantat100%

Întrebări recente