| LazyKatZ a întrebat:

Se pare ca atat lui Dumnezeu, cat si lui Satan le pasa cam mult de sufletele oamenilor. Si acum vine intrebarea: de animale si de planeta de ce nu-i pasa nimanui?
Nu vi se pare motivul pentru care acestor doua personaje le pasa atat de mult de oameni e faptul ca sunt inventie umana?

22 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ti-ar conveni nu-i asa? ma cei mai multi ar vrea sa nu fie dumnezeu, sa nu fie satan, rai si iad.se pare ca nu e cum ar vrea omul ci asa cum a hotarat Domnul.deci vrei nu vrei bei grigore aghiazma, fiindca va veni o vreme cand vei zice bogda prosti si de o urma de animal in care sa gasesti doi stropi de apa statuta.iar oamenii ai inventat ei multe.muia,curvia,homosexualitatea,drogurile,si destrabalarea care au omorat de mult, bunul simt, buna crestere, rusinea, respectul si multe alte inventii printre care cea mai rea din toate e ingaduinta de sine; SANT LIBER FAC CE VREAU.asa e.fii liber.dar vei da socoteala. aaaa, vorbeai de animale? pamantul ne=a fost dat in primire sa avem grija lui si sa-l facem precum edenul pe tot.noi incununarea creatiei trebuie sa facem asta.asa cum facem cu propriile trupuri trebuie sa facem si cu casele si cu planeta.sa fim inteligenti, destepti, buni gospodari, harnici.in a ingriji planeta, nu in a o distruge.

| Exilee a răspuns:

Lui DUmnezeu nu-i pasa de animale? :(

Dumnezeu iubeste Creatia Lui. Un mare calugar spunea:" El aude si vede pasii unei furnici in miez noapte" (ceva asemanator)
Pana si dobitoacele pamantului se bucura de creatia lui Dumnezeu.
"Cunoscut-a boul pe stapanul sau si asinul ieslea DOmnului sau..."
Chiar si la nasterea Mantuitorului, animalele din iesle stiau ca Acel Prunc era Facatorul cerului si al Pamantului.
"Toate s-au facut prin El si nimic din ce a fost facut nu a fost facut fara El".
http://www.youtube.com/......ttp?/watch
http://www.youtube.com/watch?v=zmn0Gp9ZKvE
O seara frumoasa!

| EmaS a răspuns:

Satan stie ca a pierdut raiul si in rautatea lui, vrea sa castige cat mai multe suflete, sa nu fie singur acolo.

| Dumniezău a răspuns (pentru Exilee):

Dumnezeu iubeste Creatia Lui.
Cum sa nu, ii lasa pe maidanezi sa ne omoare, tare bun ii Dumnezeu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Exilee):

Ii pasa cum sa nu ii pese, ii place mult tare mirosul de animal ars pe rug si sangele de miel intins pe pereti.

| Exilee a răspuns (pentru Dumniezău):

Asta este de la liber-arbitrul al omului.
Ce vine gasesti si tu... dar nu poti vedea ca din prostia umana ne degradam de la o zi la alta.

| Dumniezău a răspuns (pentru anonim_4396):

Eee asta ii place cum nurolling on the floor

NOname
| NOname a răspuns:

Ba da, creaţia oamenilor, oamenilor aroganţi, care se considerau buricul Universului.

| sublime89 a răspuns:

Ba da. Animalele sunt privite asa ca un fel de creatie de mana a doua in biblie. Facute doar pentru om, ca sa se foloseasca de ele. Si e stupid, mai ales cand te gandesti ca majoritatea speciilor de animale exista de mai mult timp pe planeta asta decat noi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Dumniezău):

Este liberul meu arbitru ca dihaniile lasate de Dumnezeu imi omoara fiul pe strada. laughing ce-i mai place.

| Inferno a răspuns:

Dar in ce categorie clasati fiinta umana,caci daca nu este nici planta nici animal, atunci ce mai poate fi?
Protista? Poate domnia voastra foloseste impartirea data de cunoscutul biologic Ernst Haeckel?
Sau poate preferati impartirile mai recente ce se invata si in generala, impartiri ce clasifica fiintele in sase regnuri?
Sau cine stie, poate sunteti un traditionalist ca sa spun asa si preferati impartirea medicului Linne.
Cine stie, tot ce se poate.

| Exilee a răspuns (pentru anonim_4396):

"dihaniile lasate de Dumnezeu imi omoara fiul pe strada."
PFfff. De ce spui asta? Animalele se inmultesc, iar pana acum politicienii/Guvernul trebuia neaparat sa ia masuri de acum cativa ani. Dar stai, lenea/prostia/ignoranta unora ne costa vieti. SI nu este de la liber-arbitru, stimate?
Capitalismul nu ne ofera decat libertatea de a ne alege singuri dictatorul. Cred ca daca Guvernul nu face nimic, de ce nu am face noi? Oricum vor tacea si vor fura, indiferent ca actionam sau nu.

| Inferno a răspuns (pentru Exilee):

Va intreb,ce liber arbitru poate avea un copil de patru ani care nici macar nu este capabil sa inteleaga notiunea in cauza? Dau un bobarnac unei bilute pe masa si o privesc cum se apropie de prapastia ce o asteapta, are aceasta bila liberul arbitru. Sau este manata doar de forte pe care nu le poate intelege, de impuls?
Ce liber arbitru are un copil, care asemeni unei bile se misca datorita unor forte, unor miscari mai mult involuntare decat voluntare ale muschilor, unei curiozitati careia nu-i poate rezista, dar pe care nici nu o constientizeaza? Ce liber arbtru are n copil ce intinde mana spre o soba incinsa datorita impulsurilor fundamentale ce ne conditioneaza noua toate miscarile. Si vede lumina, dar nu intelege si introduce mana in soba ca raspuns la stimulul ce-l excita, ca raspuns la creierul acela primitiv de animal ce ne face sa fim atrasi de lucruri stralucitoare.
Iar decat sa-mi onorati raspunsul cu o aberatie mai bine faceti acest lucru cu cea mai deplina tacere si nu raspundeti decat daca va simtiti si sunteti avizat pentru a da un raspuns. Un raspuns pertinent dragul meu, pertinent.

| Exilee a răspuns (pentru Inferno):

"ce liber arbitru poate avea un copil de patru ani care nici macar nu este capabil sa inteleaga notiunea in cauza?" Asa e stimate. Un copil nu este capabil sa decida ce este bine si ce este rau. El este precum...nucleul unui atom. Dar, persoanele din jurul sau, ele sunt capabile sa decida ce este bine si ce este rau. Acestea le putme considera ca fiind invelisul electronic.
Stim ca electronii sunt distribuiti in orbitali in ordinea crescatoare a energiei lor. CU cat mai multe persoane in jurul sau, invatand din greseli si devenind obiectiv, cu atat mai mult copilul nostru va dobandi capacitatea de a deosebi binele de rau.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Exilee):

Dar ce parere ai despre faptul ca ferirea de a face copii este pacat?
Eu sunt ingrijorat la cati copii ies din mamele lor cu malformatii si cu probleme in cat imi este frica sa am un copil. Tot liberul arbitru il au si ei?
http://www.youtube.com/watch?v=MIDSSmp_cQg
http://www.youtube.com/watch?v=iv3TOrFiWzM cantai cantai sa ne ajute Allah :)).
http://www.youtube.com/watch?v=-NKQT6RJfbo
http://www.youtube.com/watch?v=To9dlsRUzsE
Pacatele omenirii, stie el copilul de pacatele omenirii ca sa sufere in felul asta. Du-te ma, este imposibil sa existe Dumnezeu.
http://www.youtube.com/watch?v=Fku8VgWLs5I
http://www.youtube.com/watch?v=1KkaPH9Vjig. Praised be god.
Dam vina pe Cernobil si alte exemple de explozii nucleare ca sa nu fie invinuit un Dumnezeu invizibil care nu exista. Mda. Vina oamenilor.

| RAY a răspuns:

Asa e, e o inventie umana corect

Răspuns utilizator avertizat
| ErrorFound a răspuns:

Ba da. De fapt, inainte, omul credea ca doar el e important, si de aceea se idolatriza pe el. Poti vedea asta la romani, imparatul era semi-zeu.

Odata ce a venit ideea cu Dumnezeu, omul a spus ca doar el conteaza.

| Kalla a răspuns (pentru Exilee):

Acum nu-ti convine liberul arbitru? Parca spuneai ca un copil mic trebuie sa decida singur.Sau iti convine doar cand il poti critica pe Dumnezeu ca in acest caz? Cand un copil este. in pericol cei care trebuie sa aiba grija de el sunt parintii. Daca copilul se salveaza este multumita lui Dumnezeu si a medicilor priceputi.Noi trebuie sa-L ajutam pe Dumnezeu sa lucreze.El lucreaza prin tot ce este bine.Noi suntem instrumentele lui de bine.Cand un copil se naste, rade si este plin de sperante acolo este Bunul Dumnezeu.

| AsafteiAndreiDaniel a răspuns:

Toti iubim animalele. Dar asta e altfel nu am avea ce manca

| Exilee a răspuns (pentru Kalla):

Poftim Kalla? happy

"Noi suntem instrumentele lui de bine.Cand un copil se naste, rade si este plin de sperante acolo este Bunul Dumnezeu." Bineinteles.

| Dumniezău a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai ma ca deja devii rasistlaughing