| EmaS a întrebat:

Si am vazut pe morti, mari si mici, stand in picioare inaintea scaunului de domnie. Niste carti au fost deschise. Si a fost deschisa o alta carte, care este Cartea Vietii. Si mortii au fost judecati dupa faptele lor, dupa cele ce erau scrise in cartile acelea.(Apocalipsa20).
Numele tau este scris in Cartea Vietii?

Răspuns Câştigător
| Kramerwalt a răspuns:

Da,stiu asta sigur! Nu va ganditi ca prin faptele mele am fost mantuit si scris in cartea vietii, am primit aceste daruri doar pentru ca Dumnezeu m-a iubit si L-a trimis aici pe pamant pe unicul Sau FIu sa moara ca cei credinciosi sa primeasca viata vesnica."4. Dar Dumnezeu, care este bogat in indurare, pentru dragostea cea mare cu care ne-a iubit,
5. macar ca eram morti in greselile noastre, ne-a adus la viata impreuna cu Hristos (prin har sunteti mantuiti).
6. El ne-a inviat impreuna si ne-a pus sa sedem impreuna in locurile ceresti, in Hristos Isus, 8. Caci prin har ati fost mantuiti, prin credinta. Si aceasta nu vine de la voi; ci este darul lui Dumnezeu.
9. Nu prin fapte, ca sa nu se laude nimeni.
10. Caci noi suntem lucrarea Lui si am fost ziditi in Hristos Isus pentru faptele bune pe care le-a pregatit Dumnezeu mai dinainte, ca sa umblam in ele."Efeseni cap 2

35 răspunsuri:
| M25M a răspuns:

Pai de unde vrei sa stim noi care este Planul? Putem sa presupunem noi? Nu stie doar El ce si cum a bifat prin acea carte?

| EmaS explică (pentru M25M):

Trebuie sa stii si tu. Ai primit iertarea prin Jertfa Domnului Isus? Ioan 1:12,, Dar tuturor celor ce L-au primit, adică celor ce cred în Numele Lui, le-a dat dreptul să se facă copii ai lui Dumnezeu;

| M25M a răspuns (pentru EmaS):

Pai sunt putin confuz. Isus/Iisus s-a jertfit pentru pacatele noastre, iar Dumnezeu ne va judeca tocmai din prisma pcatelor noastre, care ne-au fost iertate prin Iisus/Isus?

| EmaS explică (pentru M25M):

Ehe! Nu este asa simplu.Tu trebuie sa Il primesti pe Isus ca Domn si Mantuitor personal si apoi sa traiesti dupa Cuvantul lui Dumnezeu.Sa parasesti pacatul.Acceptand Jertfa Lui inseamna ca, datorita pacatelor tu trebuia sa mori, dar El a platit pretul la Golgota.

| M25M a răspuns (pentru EmaS):

De unde stia el ca eu voi pacatui?
Daca Dumnezeu stia ca oamenii vor pacatui si dupa ce Isus a fost rastignit, pentru ce si-a mai supus fiul acelui tratament?
Si tot nu ai raspuns la prima intrebare, daca ai facut-o este cam ambiguu raspunsul. Dumnezeu ne va trimite in Iad sau Rai din prisma pacatelor, dar Isus s-a jertfit pentru iertarea pacatelor noastre, deci cum ne va mai judeca Dumnezeu?

| xBya a răspuns:

Si uite de ce nu e biblia in nicio casa din intreaga mea familie. Poate e o gena de`a noastra din cauza careia nu putem intelege povestioarele astea.

| FuckTWorld a răspuns:

Si mortii au fost judecati dupa faptele lorlaughing))rolling on the floor)), asta mi se pare geniala. terminatii cu apocalipsa ca nu se va intampla niciodata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

B. Si nici nu vreau sa fiu scris in acea carte idioata.

| EmaS explică (pentru anonim_4396):

O sa mai vorbim noi, dupa aceea!happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

Dupa aceia?

| ramona30 a răspuns:

Parerea mea este ca Biblia ar trebui tratata ca orice carte de povesti sau de SF. Nu vad de ce i se acorda mai multa importanta decat altor carti gen Greuceanu, Harap-Alb, Solaris etc.
Ema, corect ar fi sa iti vin si eu cu citate din Epopeea lui Ghilgames si sa te intreb ce parere ai.

| unknownn a răspuns (pentru ramona30):

Inteligent raspunshappy
Mi se rupe pu... de biblie.

| unknownn a răspuns:

Dumnezeu ie bazahappy!

| Allrc24Orthodox a răspuns (pentru FuckTWorld):

Si daca va fi exact asa cum zice ema cei vei spune cum te vei apara cand iti vor fi prezentate toate pacatele?

| OOOLEOOO a răspuns:

Numele meu este scris in Zion.

| TrentonChase a răspuns (pentru EmaS):

Ce se va intampla cu cei care au o religie/filozofie diferita de a crestinismului? Ce socoteala vor da ei in fata lui Dumnezeu?

| EmaS explică (pentru ramona30):

Trebuie sa recunosti ca Biblia este o Carte deosebita de celelalte, este unica: In circulatia Ei, in traducerea ei (Biblia a fost tradusa, retradusa si parafrazata mai mult decat orice alta carte existenta). Este unica in supravietuirea Ei chiar prin persecutii. Unica in invataturile ei. Exista lucrari apartinand aproape tuturor marilor scriitori de literatura, scrise special pentru a evidentia influenta pe care Biblia a avut-o asupra lor. Biblia cuprinde proorociile mesianice ale Vechiului Testament care au fost implinite intocmai de Isus Hristos. In intreg Noul Testament apostolii au apelat la doua aspecte pentru a-I dovedi mesianitatea.Primul a fost invierea, iar al doilea implinirea profetiilor mesianice.Vechiul Testament, scris de-a lungul unei perioade de peste 1000 de ani contine cateva sute de referiri la Mesia cel asteptat. Toate acestea implinandu-se in Hristos, realizeaza o confirmare puternica a identitatii Sale de Mesia.

| Alice007 a răspuns:

OMFG Chiar credeti in prostia asta? LOL, ce dracu? Dumnezeu nu exista frate, nu mai credeti in el, sunt doar prostiiiiii...

| FuckTWorld a răspuns (pentru Allrc24Orthodox):

laughing)) Delirezi si punem punct aici conversatiei.

| EmaS explică (pentru TrentonChase):

Fiecare va fi judecat dupa legea lui.

| RAY a răspuns:

Ramona 30 merita fundita, intro tara normala nu plina de nebuni ea este jignita, injurata pentru ca gandeste logic

| RAY a răspuns (pentru EmaS):

Papagalita mea cmf? =

| RAY a răspuns (pentru TrentonChase):

Vor arde vesnic in iad ca nu au fost sclavi domnului

| RAY a răspuns (pentru M25M):

Vezi ca dumnezeu e tot isus ai uitat, mai pe scurt eu ma trimit pe mine sa ma sinucid dar de fapt sunt fiul meu care sunt tot eu, biblia o comedie

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Te gandesti la ce vei face in viata de dupa? eu da ma fac peste de ala care are femei multe

| M25M a răspuns (pentru RAY):

Eh. ne poticnim in detalii minore de acum big grin

| TrentonChase a răspuns (pentru EmaS):

De catre acelasi Dumnezeu?

| Mișika a răspuns (pentru RAY):

In general raspunsurile tale au argumente solide, si respect asta dar daca imi permiti as putea sa te corectez?, indiferent daca promovezi credinta sau necredinta intr-o divinitate, depinde cum vorbesti si ce mod de gandire ai, in acest contex ai gresit, (3 Dumnezei intr-o singura persoana), sau indiferent cum o interpretezi, este gresit, nu se refera la O singura persoana, un singur Dumnezeu, de aceeasi fiinta se refera la faptul ca au aceeasi esenta desi sunt trei persoane dinstincte, sper ca nu te superi ca ti-am atras atentia asupra acestui lucru, pe mine ma intereseaza intelegerea doctrinei asa cum este prezentata, acum daca este adevarata sau nu, daca exista Dumnezeu sau nu, lucrurile astea dupa parerea mea o persoana la intelege doar cu trecerea timpului.

| RAY a răspuns (pentru Mișika):

Desi sunt 3 pers diferite?

| EmaS explică (pentru TrentonChase):

Exista un singur Dumnezeu adevarat.Da.