| EmaS a întrebat:

Si am vazut pe morti, mari si mici, stand in picioare inaintea scaunului de domnie. Niste carti au fost deschise. Si a fost deschisa o alta carte, care este Cartea Vietii. Si mortii au fost judecati dupa faptele lor, dupa cele ce erau scrise in cartile acelea.(Apocalipsa20).
Numele tau este scris in Cartea Vietii?

Răspuns Câştigător
| Kramerwalt a răspuns:

Da,stiu asta sigur! Nu va ganditi ca prin faptele mele am fost mantuit si scris in cartea vietii, am primit aceste daruri doar pentru ca Dumnezeu m-a iubit si L-a trimis aici pe pamant pe unicul Sau FIu sa moara ca cei credinciosi sa primeasca viata vesnica."4. Dar Dumnezeu, care este bogat in indurare, pentru dragostea cea mare cu care ne-a iubit,
5. macar ca eram morti in greselile noastre, ne-a adus la viata impreuna cu Hristos (prin har sunteti mantuiti).
6. El ne-a inviat impreuna si ne-a pus sa sedem impreuna in locurile ceresti, in Hristos Isus, 8. Caci prin har ati fost mantuiti, prin credinta. Si aceasta nu vine de la voi; ci este darul lui Dumnezeu.
9. Nu prin fapte, ca sa nu se laude nimeni.
10. Caci noi suntem lucrarea Lui si am fost ziditi in Hristos Isus pentru faptele bune pe care le-a pregatit Dumnezeu mai dinainte, ca sa umblam in ele."Efeseni cap 2

35 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Acum nu ma gandesc la viata de dincolo ci la cea prezenta. Insa asta nu inseamna ca ignor asta. Fac si eu anumite "pregatiri".

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Te inteleg

| Mișika a răspuns (pentru RAY):

Sti ca o explicatie, ne atrage inevitabil la Biblie, referinte si doctrina, nu pot sa vorbesc doar din felul in care il inteleg eu, si sunt convins ca aceste lucruri iti sunt familiale. Ele nu se deosebesc prin fiinta, ci se deosebesc fara despartire prin caracteristica propriei ipostase.

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns:

Da, trebuie sa luptam pana la capat.

| EmaS explică (pentru PαtнwαуTσBℓιѕѕ):

Sa ne ajute Dumnezeu.