| mentholinks a întrebat:

Stăteam și cugetam zilele astea la femei și mi-am adus aminte ca în Biblie la facerea omului spune ca Dumnezeu l-a făcut pe Adam din țărână apoi i-a suflat în nări suflare de viata și astfel s-a făcut un suflet viu iar pe Eva a făcut-o din coasta lui Adam dar nu mai zice ca i-ar fi suflat vreo ceva în nări. Asa ca e posibil ca femeia sa nu aibă suflet?

8 răspunsuri:
| AmFostOdataEuOBaba a răspuns:

Ar fi posibil! dar ar fi posibil ca sufletul să se fi transferat! Ar fi posibil ca nici bărbatul să n-aibă suflet!

| mentholinks explică (pentru AmFostOdataEuOBaba):

Da, ar fi posibil.

| unvecin a răspuns:

Omul nu are suflet, ci este. Omul viu este suflet viu, omul mort este suflet mort.

țărână + suflare de viață (respirație) = suflet viu
țărână - suflare de viață = suflet fără viață

În mod obișnuit suflet = persoane, oameni. Exemplu: „șaptezeci și cinci de suflete." (Fapte 7:14)

Sufletul (=omul) nu este nemuritor: „Sufletul care păcătuiește, acela va muri." (Ezechiel 18:20)

Termenul „suflet" se mai referă în funcție de context la suflarea omului sau la partea lui afectivă (duh - rațiune, suflet - afecțiune, trup - acțiune).

Nemurirea naturală a sufletului este o doctrină pe cât de populară pe atât de greșită. Ea este ecoul vocii șarpelui din Eden: Hotărât că nu veți muri. Ea se regăsește în religiile păgâne și deschide calea pentru multe erezii: vrăjitorie - comunicarea cu spiritele, ocultism, adorarea celor morți, ocultism, spiritism etc. Și anulează adevăruri importante ale Sfintelor Scripturi: învierea (dacă oamenii merg direct în Rai sau Iad la moarte, pentru ce ar mai fi nevoie de înviere?), revenirea lui Isus (pe cine să ducă dacă deja îi duce la moarte?), judecata la revenirea lui Isus (dacă la moarte omul ajunge în Rai sau Iad înseamnă că a fost judecat deja).

Deci, ca o concluzie, din punctul meu de vedere - fiecare ființă vie este un suflet și are suflet (suflare) și suflet (afecțiune). Indiferent că e femeie sau bărbat. Ba chiar pare că femeile au latura afectivă mai dezvoltată, cu adevărat au suflet.

| Celcestietot a răspuns:

Orice este viu este suflet.

| Meme10Memu a răspuns:

A fi suflet nu acelasi lucru cu a avea suflet.

Adam era un suflet si Eva era un suflet. Coasta lui Adam era un suflet viu incomplet.

| Nilsson a răspuns:

Nu te-am mai vazut de ceva vreme si imi faceam griji.
Daca tu cugetai la femei e semn bun, inseamna ca inca ai pofta de viata si ma bucur pentru tine happy

| slayer09 a răspuns:

Pai eu ma gandesc asa: daca Adam a fost facut din tarana si a suflat suflare de viata(suflet), iar pe Eva a facut-o din coasta lui Adam, nu ar fi logic ca ea sa aiba suflare de viata, din moment ce acea coasta avea suflare de viata?

| RaulAlmășan a răspuns:

Amandoi au suflet.
Dar Dumnezeu a creeat oameni inteligenti care inteleg fara indoieli asta.
Dar sunt si oameni care dau dovada de prostie voluntara.