| EmaS a întrebat:

Stiti ca Sylvester Stallone Testimony s-a pocait? Daca el poate tu de ce nu poti?
https://www.youtube.com/watch?v=sh8kNHzOFZY

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fiecare este liberul sau arbitru. Dumnezeu indeamna la credinta nu la inscrierea in anumite secte sau religii. Orice religie ai avea, Dumnezeu este UNUL.
Pace tie!

| EmaS explică (pentru anonim_4396):

Salutari sfinte, draga Vancea!

| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

Pardon:nu sunt un sfant dar am capacitatea de a vedea si intelege lucruri pe care cei care stiu biblia pe de rost nu o pot avea.
Salutari si tie si ma bucur ca mi-ai retinut numele real.

| EmaS explică (pentru anonim_4396):

Nu poti sa fii sfant fara Isus si Cuvantul Sau.

| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

"E mult pana departe" spune o vorba veche. Fericiti cei saraci cu Duhul caci aceia vor intra in imparatia Cerurilor. La multi ani fata draga si Dumnezeu sa va aiba in paza.

| EmaS explică (pentru anonim_4396):

Vancea, nu imi este frica de ea. chiar daca crede ca detine putere aici pe site. Eu ma,, lupt,, cu preoti legionari si nu ma tem, pentru ca Dumnezeu este cu mine si in mine!

| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

Vezi? Am spus odata "Pace tie" si deja a mai aparut odata. Buna telepatia asta, nu?
Ema, lasa-i pe toti sa creada ce vor, nu pot simti PUTEREA daca nu cred cu adevarat in EA.Nu pot vedea nimic daca nu vor sa vada.Si tu stii bine ca ma refer la fapte REALE, traite si vazute.

| KTAleen a răspuns (pentru anonim_4396):

O afirmatie proasta: orice religie ai avea, Dumnezeu este unul! Pentru ca cei ce i se inchinau lui Baal, se inchinau si ei Dumnezeului lor si nu era cel UNUL. La fel si cei ce se inchina lui Mamona, pentru ei e Dumnezeu, si tot nu e cel UNUL...
DECI, nu te inchini cui trebuie si cum trebuie, inseamna ca nu te inchini lui Dumnezeu! Atunci vine intrebarea fireasca, cui te inchini? Simplu, diavolului! In spatele celorlalti dumnezei, zei, idoli sta Satan.
La fel si falsificatorii crestinismului, cei care au aparut in ultimele 3-400 de ani si cred ca ei detin adevarul, care reintroduc ereziile din primele veacuri, care nu vor sa se uite la izvoare si sa recunoasca crestinismul primar pentru ca s-ar desfiinta ca si cult... Si acestia tot dracilor slujesc.
Cum sa-i slujesti lui Dumnezeu ca iehovist si sa spui ca Iisus nu e Domn si Dumnezeu(cum spune Toma) ci Arhanghel. Cum sa-i slujesti lui Dumnezeu si sa spui ca Duhul Sfant nu exista? Sau ca esti predestinat, sau sa nu ai Euharistie cand la primii crestini era centrul cultului, sau sa nu ai continuitate a harului in cler, cand vedem din Biblie si istorie ca in primele comunitati se hirotoneau preoti si episcopi de catre alti episcopi care deja primisera harul, nu-si arogau ei dreptul de "pastori"...
Poti sa spui ca 2+2 fac 5 si sa ai dreptate? nu!
Ergo: nu crezi ce trebuie inseamna ca nu te inchini cui trebuiewinking

| anonim_4396 a răspuns (pentru KTAleen):

Iarta-l Doamne ca nu stie ce spune, dar nu e vina lui.

55 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Stiai ca vreo citeva bilioane de insecte maninca excremente? Daca ele pot, tu de ce nu poti?

| EmaS explică (pentru KodrutZ):

Eu am ce sa mananc, te las pe tine sa papi!

| KodrutZ a răspuns (pentru EmaS):

Ha, ha. La fel de slab ca si enuntul initial. Serios acuma, crezi ca dumnezo ar prefera sa stai pe net sa freci duda sau sa iesi naibii din casa si SA AJUTI PE CINEVA?

| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Astept sa se pocaiasca Chuck Norris.

| EmaS explică (pentru мιнαɛℓα36):

Si promiti ca pe urma te pocaiesti si tu? Nimic nu este imposibil. Te pup.

| мιнαɛℓα36 a răspuns (pentru EmaS):

Emaaa, sa nu te recunosc!
Pup si nu promit nimic! laughing

| NOname a răspuns (pentru мιнαɛℓα36):

Şi eu care credeam că e un troll... : ))

| anonim_4396 a răspuns (pentru мιнαɛℓα36):

Mihaela,de pocait nu se va pocai, dar garantez ca este mult mai credincios decat cei care se pretind la noi, ca sunt credinciosi.M-ai facut sa zambesc.O zi buna.

| EmaS explică (pentru мιнαɛℓα36):

Nu pot sa iti raspund pe facebook numai daca ma adaugi la prieteni si o sa iti povestesc tot!

| EmaS explică (pentru NOname):

Unul in carne si oase!

| мιнαɛℓα36 a răspuns (pentru EmaS):

Nu te pot adauga Ema. Ti-a disparut si butonasul acela cu " adauga prieten". Hmm, ciudat! E din setarile tale.

| Dandanache a răspuns (pentru NOname):

That makes two of us.

| EmaS explică (pentru мιнαɛℓα36):

O sa iti scriu mesaj prin TPU.

| EmaS explică (pentru Dandanache):

Nu o sa mai fac, stati linistiti asmandoi. Credeam ca v-ati mai schimbat ati evoluat si voi v-ati mai maturizat, inteleptit. La reveredere!

| Dandanache a răspuns (pentru EmaS):

M-ai inteles gresit, Ema. Au fost foarte multi trolli de Sarbatori pe site, care au pus cam genul asta de intrebari. Stii ca ma bucur ca te-ai intors.

| EmaS explică (pentru Dandanache):

Am observat, iti multumesc pentru intampinare.

| Dandanache a răspuns (pentru EmaS):

Am intampinat un user cu nume nou, si nu am facut nimic altceva decat sa recunosc ca mi-a lasat impresia ca ar putea fi un troll. Noi doi am discutat de multe ori, si stii bine ce parere am despre tine.

| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Apare si dispare.
Cred ca tot Chuck Norris este de vinahee hee

NOname
| NOname a răspuns:

Din seria: "Ştiţi că X-ulescu şi-a omorât familia, ca să-i asigure un loc în raiul zeului său imaginar? Dacă el poate, tu de ce nu poţi?".

Ştii că unii oameni mai şi gândesc (cu propriul său cap)? Dacă ei pot, tu de ce nu poţi?

NOname
| NOname a răspuns:

Bine te-ai întors, Ema.
Eşti o persoană agreabilă, deşi la partea cu opiniile şi argumentele religioase mă amuzi, recunosc.

| EmaS explică (pentru NOname):

Bine te-am gasit, draga mea. Asta sunt eu si nu ma mai schimba nimeni. Drept sa iti spun, nici nu doresc sa ma schimb decat sa cresc mai mult spiritual. In rest tu stii ca va iubesc.

| NOname a răspuns (pentru EmaS):

"Asta sunt eu si nu ma mai schimba nimeni. Drept sa iti spun, nici nu doresc sa ma schimb..."

Este bine că eşti cum îţi place să fii, Ema (tu să fii mulţumită, e tot ce contează). Însă de ce nu-i laşi şi pe alţii să fie cum le place să fie? Nu ar merita şi ei să fie fericiţi şi lăsaţi în pace în propriul său fel de a fi (care nu e cu nimic mai rău decât al tău, deşi poate eşti de altă părere)?

| EmaS explică (pentru NOname):

Dar eu nu am fortat pe nimeni sa se schimbe. Sau numai tu ai dreptul la opinie? Vezi, rautatea unora m-a facut sa bat in retragere.

| NOname a răspuns (pentru EmaS):

Nu ştiu despre ce răutate vorbeşti.
Poate nu ai forţat la propriu, Ema (că nu deţii această putere), dar ai venit cu "dacă X-ulescu poate, tu de ce nu poţi?", care sună ca un reproş la adresa celor care nu sunt asemenea ţie, sugerând, că dacă nu se schimbă (nu se pocăiesc), nu sunt suficient de buni. Asta nu este o răutate (născută din intenţii bune poate, dar totuşi)?
Mă rog, pace ţie! : )

| EmaS explică (pentru NOname):

Te las draga sa te desfasori in liniste si pace! Dar eu cred ca ar trebui sa tii cont de categorie si sa ai putina decenta chiar daca nu crezi in Dumnezeu macar din bun simt pentru cei ce cred si si-au dedicat intreaga viata LUI.

| NOname a răspuns (pentru EmaS):

Nu văd unde am fost indecentă cu tine. Doar purtam un dialog (amical, credeam eu). Îmi pare rău că ai preferat să adopţi o atitudine ostilă. Chiar nu e cazul.
Toate cele bune, Ema.

| EmaS explică (pentru NOname):

OSTILITATE am intalnit la tine, draga mea. Te las sa murdaresti tot ce este divin, probabil ca ai tu motivele tale. Cunosc strategia pe care ai folosit-o si cu alte,, prietene,,!
Incep sa regret ca am mai invitat prieteni sa isi faca cont pe TPU. sad

| NOname a răspuns (pentru EmaS):

Afirmaţia ta cum că ne-ai iubi pe toţi nu coincide cu reacţiile şi comentariile tale de după.
O să le pun pe seama nervozităţii şi unei zilei proaste, căci nu te ştiu un om răuvoitor.
Sănătate! Sper să te linişteşti şi să priveşti lumea cu ochi mai buni.

| EmaS explică (pentru NOname):

Tu nu poti intelege ca tocmai din iubirea pe care o am pentru toti oamenii as dori ca toti sa simta si sa guste din bunatatea lui Dumnezeu. Daca tu nu crezi nu inseamna ca nu exista. Si eu sper sa nu mai ranesti tot ce prinzi. Nu vreau sa spun mai multe.

| NOname a răspuns (pentru EmaS):

Dacă te simţi rănită, îmi pare rău. Nu am avut intenţia să te rănesc (sau "tot ce prind") şi cred că toată lupta şi rivalitatea sunt doar în capul tău. Aşa ai ales (astăzi) să vezi lumea.
Nu am nimic cu tine ca om, ar fi trebuit să ştii asta.
Toate cele bune.

| EmaS explică (pentru NOname):

Da, m-am simtit ranita, pentru ca am venit cu bucurie in mijlocul vostru si dintr-o data am primit palme. Dar nu-i bai. Si vorbeam despre alte persoane cu care erai buna prietena si care au lipsit multa vreme de pe site. Persoane minunate si cu mult bun simt Greece 12 este una din ele pentru care am suferit mult si pe care am sunat-o personal si am rugat-o sa se intoarca. Si nu numai eu ci o multime de utilizatori.

| NOname a răspuns (pentru EmaS):

Relaţiile mele bune sau mai puţin bune cu alţi utilizatori nu te privesc. Nu le ştii şi nu le înţelegi substraturile (care nu au fost făcute publice) şi chiar de le-ai şti, nu sunt treaba ta şi nu ai niciun drept să te amesteci şi să judeci.

Ai venit cu bucurie şi m-am bucurat sincer să te revăd. Iar comentariile uşor ironice de la început se datorează modului în care ai formulat întrebarea şi faptului că nu ştiam cu cine stăm de vorbă şi dacă vorbeşti serios sau doar trollezi (au fost destule cazuri, iar întrebarea ta, să fim sinceri, este ridicolă şi provoacă la ironii; întrebarea, nu tu ca om).

greece12
| greece12 a răspuns:

Bun venit,Ema!happy
Esti o surpriza ca-ntotdeauna si o sa te rog,daca ma iubesti cum te iubesc, fii superioara si ramai superioara!
Suntem aici, azi, iarasi impreuna si nu tin deloc sa ne umbrim sufletele!
Bun venit, Ema!
Fii superioara si ramai superioara!
happy

| EmaS explică (pentru greece12):

Bine te-am gasit, iubita mea. Ai ramas aceeasi femeie minunata plina de gingasie de bunatate. Oare cum de a aparut din nou intrebarea mea care a fost respinsa? Asa se intampla intotdeauna ci intrebarile care deranjeaza sau sifoneaza o anumita persoana.

| greece12 a răspuns (pentru EmaS):

Se pare ca cineva, acolo sus, te iubeste!
Toate sunt bune cand se sfarsesc cu bine!
Si mie mi-a crescut inima sa te "vad"!
happy

| EmaS explică (pentru greece12):

Sufletul este un curcubeu ce pastreaza in el toate simtamintele curate ale oamenilor deosebiti.
Tu esti unul dintre ei, Greece 12! Https://www.youtube.com/watch?v=N7MS3mmGdig#t=15

| greece12 a răspuns (pentru EmaS):

Uimitor video clip si foarte adevarat, m-ai umplut de zambet.:)

http://www.youtube.com/watch?v=rad5J04IK0g

Multumesc,Ema!

| HueyFreeman a răspuns:

Sylvester Stallone este in primul rand crestin si in al doilea rand un mos care se apropie de 70. Tot ce a facut la viata lui sunt filme, ceva ce poate fi uitat foarte usor. De ce sa nu vorbim despre Bruce Lee, un om care a fost mult peste Stallone.

| Theo94 a răspuns:

Nu pot sau nu vreau?!

| EmaS explică (pentru Theo94):

NU VREI, clar.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pocaiala e una, mantuirea este alta.
Vom fi judecati dupa pacate, nu dupa apartenenta la o grupare sau alta.
Este foarte posibil ca odata ajunsi la poarta raiului, locurile sa fie deja ocupate, de atei sau de persoane de alte religii care s-au comportat mai bine decat pocaitii "originali".

| EnciclopediaProstiei a răspuns:

La 70 de ani dupa o viata de droguri, faima si femei, iti promit ca si eu ma pocaiesc.
pa-pa

| Marius511 a răspuns:

Ce intelegi tu prin pocainta? Dumnezeu a lasat un singur sens: regretare a pacatului. asta este pocainta adevarata.
pocainta nu vreinseamna schimbare de religie. asta vor doar sectele. Dumnezeu a lasat doar o singura credinta.

| EmaS explică (pentru Marius511):

Pocainta inseamna muuuuult mai mult decat ce ai scris tu.

| KTAleen a răspuns (pentru Marius511):

Bravo Marius, asa este!
"regretare a pacatului, asta este pocainta adevarata.
pocainta nu inseamna schimbare de religiei"

| CalatoriSpreCer a răspuns:

Slavit sa fie domnul pentru asemenea oameni care desi au o pozitie inalta populasritate succes.A realizat care este cel mai important lucru sa se impace cu Dumnezeu. Aleluia

| Dobrescu_Daniel_1969 a răspuns:

"Dumnezeu nu ţine seama de vremurile de neştiinţă şi porunceşte acum tuturor oamenilor de pretutindeni să se pocăiască;
(Faptele Apostolilor 17:30)
vedem clar ca pocainta nu este o optiune.