| anka89 a întrebat:

Toti stim sau mai bine zis vrem sa credem, ca aceasta lume a fost creata de Dumnezeu.Pana aici toate bune!
Pe Dumnezeu cine l-a creat?
Tot ce a existat inainte de Dumnezeu cine le-a creat?
Nu vreau sa imi spuneti ca a existat Dumnezeu mai demult si acesta l-a creeat pe Iisus si etc.Toti stim ca ca Tatal, Fiul si Duhul Sfant sunt una si aceeasi persoana.
Asa ca, exista?
Cine ii de fapt creatorul lumii?
Dar cel ma important:Cine era BOSSUL in lumea asta inaintea lui Dumnezeu?
I-a sa va vad acum.
Vreau raspunsuri cu cuvintele voastre, nu citate din Biblie.

47 răspunsuri:
| iEmonel a răspuns:

Din moment ce crezi in Dumnezeu inseamna ca tot ce a zis el [ prin Biblie ] e adevarat => Dumnezeu a fost tot timpul, nu a fost creat, iar "tot ce a fost creat inainte de dumnezeu" nu exista.
Sa aflii inceputul lui Dumnezeu e ca si cum ar vrea sa aflii capatul unui Intel.

| dan_6968 a răspuns:

Noi suntem limitati in gandire nu putem sa intelegem cum dar prin credinta noi pricepem ca lumea a fost facuta de dumnezeu prin cuvantul sau. Dumnezeu este infinit in timp si spatiu, largimea inaltimea si adancimea dragostei sale sunt nemasurate, nelimitate si e plin de indurare nu oboseste niciodata iertand. Pe Dumnezeu nu il putem vedea dar il simtim ii mancam paine in fiecare zi ii respiram aerul ne bucuram de ceea ce el a creat. Unde a fost Dumnezeu inainte de Dumnezeu? Dumnezeu e dintotdeauna nu exista un timp in care Dumnezeu sa nu fi fost. Prin credinta suntem incredintati de asta si credinta este o incredere nezguduita in lucrurile care nu se vad. Pentru ca daca s-ar vedea nu am mai avea nadejde pentru ca ce se vede se mai poate nadajdui?

| NuConteazaShinee a răspuns:

Hmm pai inainte de Dumnezeu thinking a fostul omul big grin si dupa aceea omul la creat pe Dumnezeu, mai tarziu omul s-a gandit cum sa pastreze totusi aceasta credinta si ideea unui creator a lumii si a inventat Bibiblia ^_^
Si totusi poate exista un creator thinking dar ne putem gandi ca acela este energia vitala din spatiu care tine viata in Univers, avand in vedere ca nu suntem singurii in acest univers ^_^
Deci inainte de Dumnezeu a fost omul happy

| Birjaru a răspuns:

Nu stii raspunsurile obisnuite ale religiosilor? dumnezeu e vesnic, lua-l-as la palme! laughing

| Inchizitorul a răspuns:

Sterge-te de getz din coltul gurii, spala-te pe dinti si dupa un post negru de 4 luni vorbeste de cele sfinte!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru dan_6968):

Tu esti limitat nu toti

| mgtow a răspuns:

Dumnezeu a aparut din senin, si nu se poate demonstra cum s-a petrecut acel fenomen.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Oamenii lau creat anka multi crestini zic ca sunt limitati mintal nu pot intelege nu vezi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru dan_6968):

Serios acel fenomen nu se repeta la un interval de timp ca toate fenomele de care stim

| KlaraWeiss a răspuns:

Mda. Din intrebarea asta si cea cu "copilaria lui Adam si a Evei" trag concluzia ca ori nu esti crestina, ori, daca esti, nu ai notiuni despre crestinism. Asa ca sa te lamuresc pe scurt. Dumnezeu este vesnic, a existat dintotdeauna, e Creatorul a tot ceea ce exista si inaintea Lui nu a fost nimic pentru ca NU exista "inaintea Lui". Apoi, ai zis "Nu vreau sa imi spuneti ca a existat Dumnezeu mai demult si acesta l-a creeat pe Iisus si etc.Toti stim ca ca Tatal, Fiul si Duhul Sfant sunt una si aceeasi persoana." FALS. Dumnezeu (Tatal, ca la El te referi) nu L-a creat pe Iisus Hristos. In Crez se spune"Nascut, iar NU facut, care din Tatal s-a nascut mai inainte de toti vecii." Dumnezeu e Unul, are o singura fire, DAR in 3 ipostase :Tatal, Fiul si Duhul Sfant (Preasfanta Treime). "Tatal si Fiul si Sfantul Duh sunt unul in toate, afara de ne-nastere, nastere si purcedere". (Tatal=vesnic, ne-nascut, Fiul=nascut din Tatal mai inainte de toti vecii, iar Duhul Sfant=purcede de la Tatal.).

| bunica18 a răspuns:

Exista o diferenta de substantza intre noi si Dumnezeu. Noi suntem creati, lumea a fost creata in spatiu si timp, insa Dumnezeu (si prin asta inteleg Sfinta Treime) este necreat.

| Maidanezul a răspuns:

Ancuta a pus o intrebare preluata de la altii si transmisa din mosi stramosi pe forum
Re "Fericit este cel ce nu vede dar crede"
Nu confunda I V STALIN autorul celei de mai jos
"crede dar nu cerceta "

| KlaraWeiss a răspuns (pentru mgtow):

Dumnezeu n-a aparut din senin, a existat dintotdeauna. Dumnezeu este vesnic, aceasta însemnand ca El nu a avut un inceput si ca existenta Lui nu se va sfarsi niciodata.

| mgtow a răspuns (pentru KlaraWeiss):

Pai el a aparut si asta nu stim cum si ce l-a scos la iveala. Important e ca exista si ne mai ajuta la greu. Asa cum el a facut pamantul, etc a iesit de undeva.

| aliceinchains a răspuns:

Dzau a fost creat de oameni. Era o vorba, ca cerul nu a fost cer pana omul nu a crezut in el. Din cauza oamenilor, "exista" dzau.

| cristi202 a răspuns:

Of, daca nu am tot raspuns la intrebarea asta! Cine l-a "creat" pe Dumnezeu? Nimeni. E o intrebare gresita. Cind spui creat, vorbesti de timp, caci aceasta presupune un timp in care ceea ce e creat nu a existat (inainte), si un timp in care exista (dupa). Poti spune asta cu privire la orice lucru din Univers, insa nu ion cazul lui Dumnezeu. Cind il bagi pe Dumnezeu in chestia asta, Il pui in timp, ceea ce e cu totul gresit, pentru ca timpul e o caracteristica a Universului in care traim. Intr-un cuvint, Il reduci pe Dumnezeu la nivelul Universului, ori, El este in afara lui, El a creat Universul. Si daca l-a creat, e in afara timpului, deci nu poate fi vorba de creatie cind vorbesti de Dumnezeu. El nu a fost, El nu va fi. El doar este, si atit.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te-ai prostit si tu? ai luat intrebarea de la altul sau esti tu insuti cineva ce si-a schimbat contul sa tot repete aceleasi intrebari? santeti roboti? sau esti una si aceeasi persoana care tot repeta ca o placa stricata? prostesti intrebari si plictisitoare.si ale tale si ale celorlalti anti crestini sau atei sau cu oralisti-analisti de pacilisea.

| anka89 explică (pentru Inchizitorul):

Mai bine abtine-te sa raspunzi.Cu acest raspuns de om tampit si fara pic de respect, mi se face sila.Si nu vreau sa raspunzi la intrebarile mele

| anka89 explică (pentru KlaraWeiss):

Da,dar totusi eu am invatat la scola si de sarbatoarea Craciunului, pe care noi toti o sarbatorim in fiecare an ca fiind nasterea Domnului.Si daca El s-a nascut atunci, oamenii care au existat inainte de nasterea lui in ce credeau? cine i-a creat? doar El s-a nascut de Craciun.Pana atunci era ca si cum nu ar fi existat. Si acum iti zic ca sun crestina.Si iti mai zic ca nu am o imagine clara despre ceea ce inseamna relegie,adica niciodata nu imi gasesc raspunsurile la intrebarile mele, pana nici la cea despre Adam si Eva, si sti de ce? pentru ca pentru toate astea NU exista un raspuns logic.

| anka89 explică (pentru dan_6968):

Nu cred ca suntem limitati in gandire.De ce spui asta? pentru ca nu putem explica anumite"fenomene" in legatura cu religia, nu inseaman ca suntem limitati in gandire, analfabeti sau mai stiu eu cum.

| anka89 explică (pentru Maidanezul):

De ce imi tot zici de ratacire? nu te inteleg Chiar nu poti sa iti dai seama ca la astfel de intrebri nu exista un raspuns pe,voi sau chiar si tu care vad ca tot ai habar de ceva nu mi le puteti explica. Sunt crestine, intelege, merg chiar si la biserica si imi fac semnul Sf Cruci de foarte multe ori pe zi.Nu ii vorba ca nu cred in Dumnezeu,ii vorba ca sunt lucruri pe care nu ni le poate explica pana nici Domnul Insasi,cred in El,pentru ca asa am fost crescuta, sa cred, poate mi frica sa nu mai cred.Cu toate astea pot spune ca Dumnezeu ii nedrept. Si cam atat.

| KlaraWeiss a răspuns (pentru anka89):

Nasterea, adica intruparea Domnului Iisus Hristos (nasterea pe pamant, ca om). Probabil ca nu vi s-a explicat bine. Domnul Iisus Hristos e Dumnezeu, nascut din Tatal si impreuna cu Tatal a creat lumea, tot ce exista; a venit pe pamant (acum 2000 si ceva de ani) " s-a intrupat din Maria Fecioara si din Duhul Sfant si s-a facut om". (cum zice Crezul). Asta sarbatorim noi de Craciun, intruparea Domnului, venirea lui pe pamant si NU nasterea inainte de veci din Tatal. Domnul Iisus Hristos e Dumnezeu adevarat si om adevarat.

| Inchizitorul a răspuns (pentru anka89):

Da ce ma, tu ai respect fata de credinta altora? Da-ma in judecata daca nu-ti place sa culegi ceea ce semeni!

| anka89 explică (pentru Maidanezul):

Si am precizat in intrebare ca nu vreau citate din alte carti sau din Biblie, voiam sa citesc cuvintele tale.Nu invat abia de pe acum cum sa scriu, atat lucru stiu si eu.Pentru asta am facut o scoala, ti tu sa imi spui ca m-am mai indreptat deoarece scriu numele Lui cu litere mari.Any way,,,,,

| anka89 explică (pentru cristi202):

Pana la urma tot nu am inteles ce ai vrut sa spui.Ai vorbit de timp, nu ai raspuns la intrebare

| anka89 explică (pentru anonim_4396):

Atat de mult ma enervezi cand vad ca te bagi in seama la intrebarile mele, de nu iti poti imagina.Din cate imi aduc aminte ti-am mai spus sa nu imi raspunzi la intrebari, pur si simplu ma enervezi la culme.Nu sunt nimic din tot ce ai spus tu, sunt o simpla crestina si atat.Am diverse intrebari si incerc sa caut raspunsuri pe care nu le scrie nici un fel de carte bisericeasca, toate sunt complicate si fara prea mult inteles pentru crestinii si oamenii simplii.Eu nu stiu daca tu ai raspuns la intrebari de genul, pentru ca nu am reusit sa citesc toate intrebarile si raspunsurile de la aceasta caategorie.Si pana la urma tot nu ai raspuns nici tu. Vrei sa iti spun de ce? pentru ca nici tu nu ai raspunsul.Asa mai taca-ti gura si abtine-te sa imi mai raspunzi.Hai pa.

| Inchizitorul a răspuns (pentru Birjaru):

Daca ti-as face o analiza Freudiana sigur tu sau cineva din familia ta suferiti de un handicap si dai vina pe Dumnezeu, dar cum nu este crestinesc sa-ti spun handicapat am sa-ti spun de acum incolo "copil necajit"

| anka89 explică (pentru Inchizitorul):

Habar nu am despre ce vorbesti.Respect fiecare credinta.Eu crestina sunt.Nu inseamna ca, daca am pus o intrebare, la care nimeni nu mi-a putut da un raspuns nu respesc vreo religie. Pe ce lumee traiesti?

| anka89 explică:

Pana la urma toata lumea de pe aici s-a cam enervat cu aceasta intrebare,se pare ca i-am lovit in "religie" laughing
Tot nu am inteles nimic. Daca in ziua de azi ai vreo nedumerire in legatura cu religia asta inseaman ca:ori ii jignesti vreunuia religia(eu crestina fiind),ori is pe vreo cale de ratacire, ori asta ii foarte mare pacat. Oare sa fie pacat? adica Dumnezeu nu ar vrea sa aflam mai multe despre El, vrea sa ramanem asa in intuneric in ceea ce il priveste.

| anka89 explică:

Exact asta am specificat sa nu se raspunda.