| anka89 a întrebat:

Toti stim sau mai bine zis vrem sa credem, ca aceasta lume a fost creata de Dumnezeu.Pana aici toate bune!
Pe Dumnezeu cine l-a creat?
Tot ce a existat inainte de Dumnezeu cine le-a creat?
Nu vreau sa imi spuneti ca a existat Dumnezeu mai demult si acesta l-a creeat pe Iisus si etc.Toti stim ca ca Tatal, Fiul si Duhul Sfant sunt una si aceeasi persoana.
Asa ca, exista?
Cine ii de fapt creatorul lumii?
Dar cel ma important:Cine era BOSSUL in lumea asta inaintea lui Dumnezeu?
I-a sa va vad acum.
Vreau raspunsuri cu cuvintele voastre, nu citate din Biblie.

47 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Of, daca nu am tot raspuns la intrebarea asta! Cine l-a "creat" pe Dumnezeu? Nimeni. E o intrebare gresita. Cind spui creat, vorbesti de timp, caci aceasta presupune un timp in care ceea ce e creat nu a existat (inainte), si un timp in care exista (dupa). Poti spune asta cu privire la orice lucru din Univers, insa nu ion cazul lui Dumnezeu. Cind il bagi pe Dumnezeu in chestia asta, Il pui in timp, ceea ce e cu totul gresit, pentru ca timpul e o caracteristica a Universului in care traim. Intr-un cuvint, Il reduci pe Dumnezeu la nivelul Universului, ori, El este in afara lui, El a creat Universul. Si daca l-a creat, e in afara timpului, deci nu poate fi vorba de creatie cind vorbesti de Dumnezeu. El nu a fost, El nu va fi. El doar este, si atit.

| anka89 explică (pentru cristi202):

Pana la urma tot nu am inteles ce ai vrut sa spui.Ai vorbit de timp, nu ai raspuns la intrebare

| cristi202 a răspuns (pentru anka89):

Pai tu cind ai pus intrebarea "Cine l-a creat pe Dumnezeu?", nu tot de timp ai vorbit - cine l-a creat? Creerea presupune timpul, ori Dumnezeu e in afara timpului, greseala e ca tu vrei sa pui pe Dumnezeu in timp, adica sa Il limitezi la o caracteristica a Universului, cam asa cu ai zice ca Dumnezeu are o anumita lungime. Cum de nu intelegi? Dumnezeu nu poate fi creat pentru ca nu este in timp, deci nu poate avea de-a face cu creerea Sa. Sper ca acum sa intelegi.

| KlaraWeiss a răspuns:

Mda. Din intrebarea asta si cea cu "copilaria lui Adam si a Evei" trag concluzia ca ori nu esti crestina, ori, daca esti, nu ai notiuni despre crestinism. Asa ca sa te lamuresc pe scurt. Dumnezeu este vesnic, a existat dintotdeauna, e Creatorul a tot ceea ce exista si inaintea Lui nu a fost nimic pentru ca NU exista "inaintea Lui". Apoi, ai zis "Nu vreau sa imi spuneti ca a existat Dumnezeu mai demult si acesta l-a creeat pe Iisus si etc.Toti stim ca ca Tatal, Fiul si Duhul Sfant sunt una si aceeasi persoana." FALS. Dumnezeu (Tatal, ca la El te referi) nu L-a creat pe Iisus Hristos. In Crez se spune"Nascut, iar NU facut, care din Tatal s-a nascut mai inainte de toti vecii." Dumnezeu e Unul, are o singura fire, DAR in 3 ipostase :Tatal, Fiul si Duhul Sfant (Preasfanta Treime). "Tatal si Fiul si Sfantul Duh sunt unul in toate, afara de ne-nastere, nastere si purcedere". (Tatal=vesnic, ne-nascut, Fiul=nascut din Tatal mai inainte de toti vecii, iar Duhul Sfant=purcede de la Tatal.).

| anka89 explică (pentru KlaraWeiss):

Da,dar totusi eu am invatat la scola si de sarbatoarea Craciunului, pe care noi toti o sarbatorim in fiecare an ca fiind nasterea Domnului.Si daca El s-a nascut atunci, oamenii care au existat inainte de nasterea lui in ce credeau? cine i-a creat? doar El s-a nascut de Craciun.Pana atunci era ca si cum nu ar fi existat. Si acum iti zic ca sun crestina.Si iti mai zic ca nu am o imagine clara despre ceea ce inseamna relegie,adica niciodata nu imi gasesc raspunsurile la intrebarile mele, pana nici la cea despre Adam si Eva, si sti de ce? pentru ca pentru toate astea NU exista un raspuns logic.

| KlaraWeiss a răspuns (pentru anka89):

Nasterea, adica intruparea Domnului Iisus Hristos (nasterea pe pamant, ca om). Probabil ca nu vi s-a explicat bine. Domnul Iisus Hristos e Dumnezeu, nascut din Tatal si impreuna cu Tatal a creat lumea, tot ce exista; a venit pe pamant (acum 2000 si ceva de ani) " s-a intrupat din Maria Fecioara si din Duhul Sfant si s-a facut om". (cum zice Crezul). Asta sarbatorim noi de Craciun, intruparea Domnului, venirea lui pe pamant si NU nasterea inainte de veci din Tatal. Domnul Iisus Hristos e Dumnezeu adevarat si om adevarat.

| lifeForJesus a răspuns:

Dumnezeu este Spirit infinit!
El este oriunde,si peste tot.
Din Dumnezeu este tot ce vezi și nu vezi: galaxii,stele, planete.
Dumnezeu este din veșnici, El nu a fost creat!

| wales a răspuns:

Dumnezeu este și trei și unul singur în același timp, dar nu și în același sens. El este trei ca număr de persoane, dar unul ca esență. El se manifestă în trei persoane, dar are o singură natură. Ar fi o contradicție dacă afirmăm că Dumnezeu are trei naturi într-una singură sau trei persoane într-o singură persoană. Însă nu avem o contradicție când afirmăm că Dumnezeu are trei persoane împărtășind o singură natură. Dumnezeu este ca un triunghi. Deși are trei laturi, triunghiul este unul singur. Colțurile, luate individual, nu formează triunghiul în întregul lui. Dumnezeu este ca unul la puterea a treia; 1x1x1=1. Dumnezeu nu este; 1+1+1=3, aceasta ar fi triteism sau politeism. Dumnezeu este unul singur, manifestându-Se veșnic și simultan în trei Persoane distincte.
Dumnezeu este dragoste " Şi noi am cunoscut și am crezut dragostea pe care o are Dumnezeu față de noi. Dumnezeu este dragoste; și cine rămâne în dragoste rămâne în Dumnezeu, și Dumnezeu rămâne în el." 1 Ioan 4:16. Însă pentru ca dragostea să poată exista, e nevoie de cineva care să iubească " Tatăl " pe cineva " Fiul " și de duh al dragostei " Duhul Sfânt ". Așadar, dragostea însăși este o triunitate.

Omul a descoperit până acum 11 dimensiuni prin teoria stringurilor. Omul experimentează doar 4 dimensiuni. Cele 3 dimensiuni ale spațiului: Lungime, lățime și înălțime; + cea de-a 4 dimensiune a timpului. Din cele 4 dimensiuni pe care omul le poate experimenta, doar timpul este unidirecțional. În celelalte dimensiuni, putem călătorii în ambele sensuri " dreapta, stânga – înainte, înapoi – sus, jos " însă în timp călătoreşti doar înainte spre viitor.
Acum, Dumnezeu nu e legat de timpul nostru, El a creat timpul pentru noi, asta înseamnă că timpul nu a existat înainte de-al crea Dumnezeu, și ca atare, în absenţa timpului nu există un început, mai pe înțeles; Dumnezeu trăiește într-un prezent " azi " permanent. Cine știe în a câta dimensiune trăiește Dumnezeu? Poate că sunt dimensiuni necunoscute de noi oamenii?
Să nu uităm, Biblia îl descrie pe Dumnezeu ca fiind duh; Ioan 4:24, deci, nu aparține de lumea materială cunoscută de noi. Domnul Isus confirmă că există lumea lui Dumnezeu:

'' Împărăţia Mea nu este din lumea aceasta...'' Ioan 18:36.

Și Pavel vorbește despre veșnicia Lui Dumnezeu:

'' Împăratului veşniciilor, a nemuritorului, nevăzutului şi singurului Dumnezeu...'' 1 Timotei 1:17.

| Maidanezul a răspuns:

Ancuta a pus o intrebare preluata de la altii si transmisa din mosi stramosi pe forum
Re "Fericit este cel ce nu vede dar crede"
Nu confunda I V STALIN autorul celei de mai jos
"crede dar nu cerceta "

| anka89 explică (pentru Maidanezul):

De ce imi tot zici de ratacire? nu te inteleg Chiar nu poti sa iti dai seama ca la astfel de intrebri nu exista un raspuns pe,voi sau chiar si tu care vad ca tot ai habar de ceva nu mi le puteti explica. Sunt crestine, intelege, merg chiar si la biserica si imi fac semnul Sf Cruci de foarte multe ori pe zi.Nu ii vorba ca nu cred in Dumnezeu,ii vorba ca sunt lucruri pe care nu ni le poate explica pana nici Domnul Insasi,cred in El,pentru ca asa am fost crescuta, sa cred, poate mi frica sa nu mai cred.Cu toate astea pot spune ca Dumnezeu ii nedrept. Si cam atat.

| anka89 explică (pentru Maidanezul):

Si am precizat in intrebare ca nu vreau citate din alte carti sau din Biblie, voiam sa citesc cuvintele tale.Nu invat abia de pe acum cum sa scriu, atat lucru stiu si eu.Pentru asta am facut o scoala, ti tu sa imi spui ca m-am mai indreptat deoarece scriu numele Lui cu litere mari.Any way,,,,,

| Maidanezul a răspuns (pentru anka89):

Ancuta ai si tu dreptate, poate sa vina intreag facultate de Teologie cu Decanul in frunte si tot nu vei pricepe. Poate sa vina Parintele Iustin Pirvu si tot neclintita vei ramine. Concluzia o tragi tu,,,, Eu nu trebuie sa il justific pe Dumnezeu eu il simt si cred in el.Tu esti mai indaratnica ca primitivii, Dau un ex La arabi acum 2000 de ani se duceu negustorii lor prin toate coclaurile, vine unul si povestea la focul de linga cort Uite am fost in cutare loc si era frig ocna apoi din cer au inceput sa cada fufgi reci ca cei din perna.Ce fac primitivii, ii trag o batuta si il alunga in batai. Dupa 2 ani vine alt negustor si povesteste si el la fel, primitivii ii trag si lu asta o mama de bataie sora cu moartea si il lasa lat.Mai trec 2-3 ani vine alt negustor si incepe si el sa vorbeasca la focul de tabara si zice uite am fost in cutare loc cu negustoria mea pe acolo era apa de nu vedei cu ochii si era buna de bauta apoi a venit un frig si din cer cadeu fulgi reci.Ce crezi ca a patit =nimic.O sa zici de ce Re primitivii au priceput chit ca nu vazusera ca exista si fulgi reci care coboara din cer.Pai Ancuta daca niste primitivi au priceput acum 2000 de ani ce sa mai zic ridic si eu din umeri.Voi sterge raspunsul meu care nu a fost pe gustul tau si te rog sa primesti scuzele mele.

| anka89 explică (pentru Maidanezul):

Nu vreau sa ceri scuze.Tu ai vrut sa iti spui opinia, doar ca ai spus-o intr-un fel in care eu sa fiu sincer m-am simtit jignita.De preoti nici nu vreau sa aud, majoritatea sunt niste corupti care doar sa ne fure stiu.Cu toate teologia si toti popii si toate calugaritele sa vine sa imi explice, din moment ce o sa-mi spuna cu cuvintele folosite din Biblie, tot nu am sa inteleg.Sunt crestina si cred in Dumnezeu,doar daca stai sa te gandesti sunt multe lucruri care mi se par ciudate si fara sens, si sa o mai spun o data, cred ca Dumnezeu este nedrept cateodata.Sunt intrebari despre El, la care ne-a cam lasat in ceata.Doar paragrafele din Biblie nu ne ajuta sa Il intelegem. Orice ai spune tu si toti ceilalati eu nedemerirrile mele inca le am. Cred in El, dar cateodata mi se pare ca, noi credem in El de frica sa nu ni se intample ceva rau.Aica avem o frica de El, o frica pe care acum nu o pot descrie, ce fel de frica este.

| Maidanezul a răspuns (pentru anka89):

Of Doamne, Mare necaz pe capul Romanilor televiziunea, Te vei intreba de ce? Re Deoarece prezint o felie de adevar ca adevarul intreg
-Media este organizata si trag cu tunul in biserica ca austriecii acum 200 de ani Prosti or fi ei sa dea si ex pozitive sa vada omul si sa se minuneze.
-De ce nu le dau Re ca nu sunt de senzatie si nu dau coeficient de rating bun.De ce nu il da pe Parintele Nicolae Tanase cu Pro Vita
http://www.youtube.com/watch?v=Xy81v1l3Bfg
Prosti or fi ei sa demoleze D/S de pe TPU.De ce nu au dat despre dr Alexandru Pesamosca =Prosti or fi ei sa aiba neamul si un exemplu bun.De ce o dau pe daniele crudu =ca asta este reprezentativa pentru ei dar nu pentru mine.
Acum 1 an era mare fierbere cu greva profesorilor si ce mai era pe acolo si Ant 1-3 bateau apa in pio cu niste destrabalati si desfrinate O sa zici de ce=asta este politica lor.
Te referi la intrebari despre Dumnezeu la care nu gasesti raspuns asa este ca pe Dumnezeu il gasesti cu inima si sufletul
Uite chestii adevarate care te buimacesc tot de la TV cind vezi mesele rotunde PDL zice ca traim bine si vin cu basculanta de facaturi PSD &comp zic ca este pe dos si vin si ei cu roaba de facaturi sa demonstreze
Oare tot nedumerita esti cind vezi circul de la tv? Ca eu ma uit pe an cit altii in 30 de zile
-Ne jupoaie guvernul de 50 de piei mai rau ca Fanariotii si TV a gasit o scuza de ce nu sunt bani de spitale
20, 000 biserici si Preotii hapsini si Crestinii prosti care dau acatiste si se inmorminteaza cu un preot
-De ce nu spun ei ca statul ii "jegmaneste" de 24% TVA 16% impozit CAS CSS Girla de impozite, rovinieta, accize si toate nenorocirile care se scumpesc lant.Re pai prosti or fi ca se deschide si ochiul omului si nu se mai uita la daniela crudu
-Mai simplu este pentru fraier sa ia debuna toata mizeria si sa nu o gindeasca deoarece consuma multa energie cu creierul si incepe sa se intrebe :
De ce cind aveam uzine puteam tine scoli si spitale
De ce acum 22 de ani faceam in 14 ani 65 Km de tunel de metrou si acum in 22 ani doar 3
-De ce Tara nu avea analfabeti

| KlaraWeiss a răspuns (pentru anka89):

Iarta-ma dar ai citit vreodata scrierile Sfintilor Parinti ai Bisericii? Biblia nu o putem citi si interpreta singuri ca n-am intelege ce trebuie (noi, crestinii ortodocsi, avem interpretarea Bibliei de la Sfintii Parinti, care au fost insuflati de Duhul Sfant). Dumnezeu NU este nedrept, iar cat despre frica, e cam tot aceea (sau ar trebui sa fie) ca cea pe care o ai fata de un parinte pe care nu vrei sa il superi. Iar cat despre preoti, ca sunt corupti, m-am mai contrazis si cu altii in alte postari. Nu preotii sunt corupti, or fi cativa care trateaza preotia ca pe o afacere cum ziceti voi (DAR eu nu am intalnit niciodata asemenea preoti, ci dimpotriva) nu generaliza! Pe mine nu ma intereseaza ce fac preotii din 2 motive: la judecata de apoi nu voi da socoteala de ce au facut ei, ci de ce am facut eu si apoi preotii sunt slujitorii directi ai Domnului Iisus Hristos, ce treaba am eu sa judec slujitorii altuia? Si mai e si faptul "nu judeca, ca sa nu fii judecat". Intrebarile despre El nu le gasesti pe TPU, unde sunt mai multi atei. Daca vrei sa gasesti raspuns, fa cum am facut si eu, ia carti bisericesti si citeste. Am inteles ca esti in Grecia sau stii greaca? Citeste din cartile Parintelui Paisie si Parintelui Porfirie atunci. Tot ce trebuie sa ai e rabdare si rugaciune si vei afla si raspunsul la intrebarile care te framanta. Numai bine!

| anka89 explică (pentru Maidanezul):

Ce se intampla la TV in Romania, habar nu am, lipsesc de 4 ani.Si sa fiu sincera nici nu ma doare capul.Pentru mine televizorul a devenit o mare pierdere de timp.Ce se intampla in Guvern? pur si simplu mi se rupe.Sunt acolo niste nespalati.Si sa iti mai spun ceva? de tot ceea ce se intampla in Romania si in Guvern suntem de noi, poporul.De ce? pentru ca nu am facut absolut nimic sa ne scapam de ei, si peste asta ii votam la fiecare 4 ani. Asa ca politica=coruptie, inselaciune.Si deja mi se face sile sa vorbesc despre asta. Dar nu te ingrijora, vad cum e in srainatate si iti spun ca in fiecare tara problemele sunt aceleasi cu cele din Romania.

| anka89 explică (pentru KlaraWeiss):

Na aici unul in care crede aproape toata Romania.L-am cunoscut persinal si mi-a lasat o impresie...nu am cuvinte, nu prea buna.Si ca asta sunt altii cateva mii.Nu poti sa spui ca doar cativa preoti sunt corupti din moment ce majoritatea manipuleaza enoriasii si credinciosii pentru ei insasi.http://www.youtube.com/watch?v=7qefk63Z064

| KlaraWeiss a răspuns (pentru anka89):

Am impresia ca nu citesti deloc ce scriu. Chiar daca ar fi plin de asemenea preoti (si nu este) care e problema mea? Pe mine ma priveste numai parintele meu duhovnic si atat. Ca nu vine nimeni sa te ia cu forta, sa iti bage mana in buzunar sau sa iti ceara bani pe strada. Omul e dator sa aiba un duhovnic la care sa se spovedeasca spre iertarea pacatelor si sa se impartaseasca cu Trupul si Sangele Domnului nu sa umble bezmetic din preot in preot in cautare de cine stie ce miracole ("magii" cum le-a zis reporterita, care e clar atee, ca prea il lua in bascalie pe preot. Si muzica din "Stapanul Inelelor", ca sa arate mai bine ca totul e "basm".). N-am idee daca acest preot face bine ce face, poate sa fie bine, poate sa nu fie (foarte posibil), nu e deloc treaba mea ca sa ma bag ca musca-n oala cu lapte. "Crede aproape toata Romania"? Daca mi-i arata-i pe Parintele Cleopa, Arsenie Boca, Arsenie Papacioc sau Iustin Parvu, da, eram de acord, toata Romania a auzit de ei. Eu pana azi n-am auzit de parintele acesta. Daca "majoritatea manipuleaza" cine te impiedica sa iti cauti parintele duhovnic din"minoritatea care nu manipuleaza"? Inca o data iti spun, ca fiecare dintre noi dam socoteala pentru ce am facut noi, am zis, am gandit sau binele pe care nu l-am facut si nicidecum pentru ce au facut altii.

| aliceinchains a răspuns:

Dzau a fost creat de oameni. Era o vorba, ca cerul nu a fost cer pana omul nu a crezut in el. Din cauza oamenilor, "exista" dzau.

| mgtow a răspuns:

Dumnezeu a aparut din senin, si nu se poate demonstra cum s-a petrecut acel fenomen.

| KlaraWeiss a răspuns (pentru mgtow):

Dumnezeu n-a aparut din senin, a existat dintotdeauna. Dumnezeu este vesnic, aceasta însemnand ca El nu a avut un inceput si ca existenta Lui nu se va sfarsi niciodata.

| mgtow a răspuns (pentru KlaraWeiss):

Pai el a aparut si asta nu stim cum si ce l-a scos la iveala. Important e ca exista si ne mai ajuta la greu. Asa cum el a facut pamantul, etc a iesit de undeva.

| mihaibrasov a răspuns:

Lumea a fost creata de Demiurg dupa anumite masuri precise. Altfel n-ar fi existat viata pe Pamant. N-om fi toti aici dintr-o mare intamplare. Problema e ca planeta a evoluat insa ca orice alta planeta normala timp de miliarde de ani pana la aparitia vietii in forma ei fizia. Nu am aparut peste noapte cu vreun hocus pocus divin. Dumnezeu este Alfa si Omega, este tot. Nu are limite de timp. Normal ca e greu sau chiar imposibil sa intelegem notiunile in care excludem timpul, dar... asta e realitatea puterii Sale. Nu te chinui sa intelegi neaparat astfel de lucruri, ca tot va fi foarte greu oricum si oricine ti-ar explica. Chinuie-te insa sa intelegi rostul propriei tale vietiwinking Mult mai benefic.

| Birjaru a răspuns:

Nu stii raspunsurile obisnuite ale religiosilor? dumnezeu e vesnic, lua-l-as la palme! laughing

| Inchizitorul a răspuns (pentru Birjaru):

Daca ti-as face o analiza Freudiana sigur tu sau cineva din familia ta suferiti de un handicap si dai vina pe Dumnezeu, dar cum nu este crestinesc sa-ti spun handicapat am sa-ti spun de acum incolo "copil necajit"

| bunica18 a răspuns:

Exista o diferenta de substantza intre noi si Dumnezeu. Noi suntem creati, lumea a fost creata in spatiu si timp, insa Dumnezeu (si prin asta inteleg Sfinta Treime) este necreat.

| iEmonel a răspuns:

Din moment ce crezi in Dumnezeu inseamna ca tot ce a zis el [ prin Biblie ] e adevarat => Dumnezeu a fost tot timpul, nu a fost creat, iar "tot ce a fost creat inainte de dumnezeu" nu exista.
Sa aflii inceputul lui Dumnezeu e ca si cum ar vrea sa aflii capatul unui Intel.

| anka89 explică:

Pana la urma toata lumea de pe aici s-a cam enervat cu aceasta intrebare,se pare ca i-am lovit in "religie" laughing
Tot nu am inteles nimic. Daca in ziua de azi ai vreo nedumerire in legatura cu religia asta inseaman ca:ori ii jignesti vreunuia religia(eu crestina fiind),ori is pe vreo cale de ratacire, ori asta ii foarte mare pacat. Oare sa fie pacat? adica Dumnezeu nu ar vrea sa aflam mai multe despre El, vrea sa ramanem asa in intuneric in ceea ce il priveste.

| KlaraWeiss a răspuns (pentru anka89):

Ti-am raspuns la intrebarea ce inseamna "nasterea". Ai inteles ce am vrut sa zic? Si da, nu e foarte simplu, e mai complicat decat pare. Incepe sa citesti mai bine cum am inceput si eu, cu Parintele Cleopa, Arsenie Boca, Arsenie Papacioc, Paisie, Porfirie, ei explica multe lucruri interesante. Uite si aici sunt multe carti. http://www.crestinortodox.ro/carti-ortodoxe/

| dan_6968 a răspuns (pentru anka89):

Pe Dumnezeu il putem gasi dar pentru aceasta trebuie facut ceva. Prin rugaciune.Inghenuchiati in rugaciune pentru ca este calea care ne apropie de Dumnezeu. De Dumnezeu ne desparte rugaciunea si pacatele pe care noi le facem, Dumnezeu nu poate privi la pacat. Sunt multe chestii pe care eu nu le stiam si eu aveam intrebari dar imi era frica sa le pun ca sa nu fiu catalogat.

| anka89 explică:

Exact asta am specificat sa nu se raspunda.

| NuConteazaShinee a răspuns:

Hmm pai inainte de Dumnezeu thinking a fostul omul big grin si dupa aceea omul la creat pe Dumnezeu, mai tarziu omul s-a gandit cum sa pastreze totusi aceasta credinta si ideea unui creator a lumii si a inventat Bibiblia ^_^
Si totusi poate exista un creator thinking dar ne putem gandi ca acela este energia vitala din spatiu care tine viata in Univers, avand in vedere ca nu suntem singurii in acest univers ^_^
Deci inainte de Dumnezeu a fost omul happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Oamenii lau creat anka multi crestini zic ca sunt limitati mintal nu pot intelege nu vezi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te-ai prostit si tu? ai luat intrebarea de la altul sau esti tu insuti cineva ce si-a schimbat contul sa tot repete aceleasi intrebari? santeti roboti? sau esti una si aceeasi persoana care tot repeta ca o placa stricata? prostesti intrebari si plictisitoare.si ale tale si ale celorlalti anti crestini sau atei sau cu oralisti-analisti de pacilisea.

| anka89 explică (pentru anonim_4396):

Atat de mult ma enervezi cand vad ca te bagi in seama la intrebarile mele, de nu iti poti imagina.Din cate imi aduc aminte ti-am mai spus sa nu imi raspunzi la intrebari, pur si simplu ma enervezi la culme.Nu sunt nimic din tot ce ai spus tu, sunt o simpla crestina si atat.Am diverse intrebari si incerc sa caut raspunsuri pe care nu le scrie nici un fel de carte bisericeasca, toate sunt complicate si fara prea mult inteles pentru crestinii si oamenii simplii.Eu nu stiu daca tu ai raspuns la intrebari de genul, pentru ca nu am reusit sa citesc toate intrebarile si raspunsurile de la aceasta caategorie.Si pana la urma tot nu ai raspuns nici tu. Vrei sa iti spun de ce? pentru ca nici tu nu ai raspunsul.Asa mai taca-ti gura si abtine-te sa imi mai raspunzi.Hai pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai inteligent-o care-tispui crestina? tu nu vezi ce fel intrebi? tu nu ai nevoie de rspunsuri, sau de ajutor.tu provoci.ce? o furtuna intr-o galeata cu apa? i-a sa va vad.adica vezi draga Doamne; ia priviti ce intrebari inteligente am pus.da sa va vad pe voi.da un clic si afli raspunsurile la intrebarile astea puse de zeci de ori in ultimii 3 ani.la toate intrebarile de pe ateism, fiindca nu cred ca a ramas vreuna nerepetata de toti incuiatii.

| anka89 explică (pentru anonim_4396):

Esti un mare idot.Sunt crestina, nu am nevoie de tine sa imi descopar releigia.Problema voastra,adica a celor care "prea sunteti crestini",este ca nu putem pune noi ceilalti crestini, intrebari de astea despre Dumnezeu, ca va simtiti voi jigniti.Asa ca nu te mai irita, mai bine vezi-ti de treaba si scuteste-ma.Ca dintre toti desteptii aia care au scris pana si Biblia, tot oameni ca noi nu au fost? in acea Biblie toate is complicate si totul ii de neinteles.De unde sa stiu eu ca acele scrise in Biblie sunt adevarate? sau ca s-au intamplat vreodata? imi poti dovedi tu cu ceva? Sa fiu sincera sunt crestina,dar mult mai mult cred in stiinta,care pana acum ne-a lamurit o gamada de lucruri si mai ales ca le-a dovedit, adica avem si dovezi.Tu nu esti decat un simplu om ca si mine, care tot ceea ce faci este sa judeci(mai ales pe mine in ultimul timp) si ai uitat ca esti crestin(cred) nu esti Dumnezeu sa ma judeci tu pe mine pentru intrebarile mele.Mai bine du-te la plimbare sa iti mai oxigenezi creierul si sa te mai gandesti si altfel de jigniri, pur si simplu ma plictisesti.

Răspuns utilizator avertizat
| dan_6968 a răspuns:

Noi suntem limitati in gandire nu putem sa intelegem cum dar prin credinta noi pricepem ca lumea a fost facuta de dumnezeu prin cuvantul sau. Dumnezeu este infinit in timp si spatiu, largimea inaltimea si adancimea dragostei sale sunt nemasurate, nelimitate si e plin de indurare nu oboseste niciodata iertand. Pe Dumnezeu nu il putem vedea dar il simtim ii mancam paine in fiecare zi ii respiram aerul ne bucuram de ceea ce el a creat. Unde a fost Dumnezeu inainte de Dumnezeu? Dumnezeu e dintotdeauna nu exista un timp in care Dumnezeu sa nu fi fost. Prin credinta suntem incredintati de asta si credinta este o incredere nezguduita in lucrurile care nu se vad. Pentru ca daca s-ar vedea nu am mai avea nadejde pentru ca ce se vede se mai poate nadajdui?

| anonim_4396 a răspuns (pentru dan_6968):

Tu esti limitat nu toti

| anonim_4396 a răspuns (pentru dan_6968):

Serios acel fenomen nu se repeta la un interval de timp ca toate fenomele de care stim

| anka89 explică (pentru dan_6968):

Nu cred ca suntem limitati in gandire.De ce spui asta? pentru ca nu putem explica anumite"fenomene" in legatura cu religia, nu inseaman ca suntem limitati in gandire, analfabeti sau mai stiu eu cum.

| Inchizitorul a răspuns:

Sterge-te de getz din coltul gurii, spala-te pe dinti si dupa un post negru de 4 luni vorbeste de cele sfinte!

| anka89 explică (pentru Inchizitorul):

Mai bine abtine-te sa raspunzi.Cu acest raspuns de om tampit si fara pic de respect, mi se face sila.Si nu vreau sa raspunzi la intrebarile mele

| Inchizitorul a răspuns (pentru anka89):

Da ce ma, tu ai respect fata de credinta altora? Da-ma in judecata daca nu-ti place sa culegi ceea ce semeni!

| anka89 explică (pentru Inchizitorul):

Habar nu am despre ce vorbesti.Respect fiecare credinta.Eu crestina sunt.Nu inseamna ca, daca am pus o intrebare, la care nimeni nu mi-a putut da un raspuns nu respesc vreo religie. Pe ce lumee traiesti?

| Inchizitorul a răspuns (pentru anka89):

Intrebarea ta e ironica, daca Dumnezeu e in afara timpului si a spatiului pe care nici un om nu le cunoaste inca, cum sa cunoasca ce e dincolo de timp si spatiu? Genul asta de intrebari fara raspuns nu infirma existenta lui Dumnezeu, din contra da oamenirii luxul sperantei pe care societatea de azi o ineaca.