| 3xfemeie a întrebat:

Toti vom ajunge in acelasi loc, iar judecata va fi dupa faptele noastre.

Este o afirmatie corecta sau nu?

38 răspunsuri:
| PinkPanter a răspuns:

Da, faptele noastre sunt calea noastra in lume cealalta

| HoneyPot a răspuns:

Este incorecta. Daca ajungem toti in acelasi loc atunci nu vom fi judecati; daca suntem judecati atunci nu vom ajunge in acelasi loc.

| danay72 a răspuns:

Eclesiastul9:5,6,10.Ezechiel18:4

| iHateStrike a răspuns:

Toți vom ajunge în mormânt. Ce judecată îți mai trebuie?

| ManStrong a răspuns:

Daca ar ajunge toti in acelasi loc, nu ar mai fi vorba de o judecata
Daca tinem cont de afirmatia lui Isus de la Ioan cap 5 2; 25, 26 cred, atunci ar fi 2 locuri.Mai sint si alte confirmari.

| Silviuloan a răspuns:

Vezi tu dupa ce mori din viata acesta trecatoare spiritul ajunge la judecata obsteasca acolo i se da o sentinta sa zic asa pana la Judecata din urma dealtfel avem si in simbolul credintei dovada... "Si iarasi va veni cu slava sa judece vii si mortii." deci toti oamenii morti, vii vor fi judecati si se vor vadi toate faptele lor atunci. Amar va fi pacatosilor pentru ca aceia vor merge in intunericul cel mai dinafara unde va fi scrasnirea dintilor.Iar celi care vor fi vrednici de impararatia lui dumnezeu vor fi rasplatiti precum ne zice Mantuitorul in Fericiri.

| Raniia a răspuns:

La aceasta judecata nu va exista achitare, nici curte superioara de judecata la care poata sa faca apel cei pierduti.Vor fi pierduti, pierduti pentru totdeauna, va fi o condamnare vesnica si aceasta fara speranta.

| mihaitaLGP a răspuns:

Daca eliminam partea cu judecata pentru mine devine o afirmatie corecta.

| AlexeHellsing a răspuns:

Cu siguranță e corectă.

| M25M a răspuns:

Nu.

| 3xfemeie explică:

Pornind de la presupunerea ca exista sau nu Dumnezeu, eu cred ca destinatia este aceeasi.
Daca nu exista, toti ajungem in cimitir (sau ma rog, alte variante pentru a scapa de un trup fara viata).
Daca exista, toti ajungem intr-un loc unde vom fi judecati dupa fapte. Si ma refer la locul de dinaintea judecatii, indiferent de cum isi inchipuie fiecare ca va fi. Cum va fi aceasta judecata si ce se intampla dupa, ramane de vazut.

| danut a răspuns:

Nu, afirmatia ta nu este corecta. 1-Judecata nu este pentru toti in acelasi timp, deci si destinatile lor vor fi diferite. 2- Nu toti oamenii vor murii (biblic, vor adormii- prima moarte si nu toti vor murii de a II-a moarte, unii vor trai vesnic).

| Alexandruone a răspuns (pentru Silviuloan):

De ce sa judece Dumnezeu pe copii lor? nu va inteleg, doar cineva cu inima de piatra ar putea sa-i arunce undeva unde sa-i chinuie pe veci pe cei rai... spre exemplu daca ai avea un copil si face o greseala l-ai tortura pana ce va muri... daca voi ziceti ca Dumnezeu ii arunca in iad pe cei pacatosi atunci cuvintele bibliei nu sunt adevarate unde zice ca Dumnezeu este iubire? Ce tata iubitor i-ar tortura pe fii lor? Raspundeti-mi va rog!

| RAY a răspuns:

Cu toti vom muri candva si vom ajunge nici unde

| 3xfemeie explică (pentru Alexandruone):

Imi place cand mai gandeste cineva asa!

| 3xfemeie explică (pentru danut):

Inainte de judecata ajungem undeva. Nu am spus ca in acelasi timp. Si de ce ar trebui sa moara pacatosii? Pe ei nu-i iubeste Dumnezeu?

| Duucu a răspuns:

Biserica Unitariana sustine acest lucru, asa-i?

| 3xfemeie explică (pentru Duucu):

Am explicat undeva :
"Pornind de la presupunerea ca exista sau nu Dumnezeu, eu cred ca destinatia este aceeasi.
Daca nu exista, toti ajungem in cimitir (sau ma rog, alte variante pentru a scapa de un trup fara viata).
Daca exista, toti ajungem intr-un loc unde vom fi judecati dupa fapte. Si ma refer la locul de dinaintea judecatii, indiferent de cum isi inchipuie fiecare ca va fi. Cum va fi aceasta judecata si ce se intampla dupa, ramane de vazut."
Majoritatea s-au gandit imediat la rai si iad. Ironia chiar este ca ajungem in acelasi loc indiferent de ceea ce credem. Nu vom avea destinatii diferite, parerea mea.

| Inferno a răspuns:

Este o afirmatie nefondata, care nu merita a fi luata in seama decat atunci cand respectivul aduce argumente in favoarea ei, atunci putem concluziona daca este falsa sau nu.

| 3xfemeie explică (pentru Inferno):

Ce fel de argumente?

| Inferno a răspuns (pentru 3xfemeie):

Argumente,dovezi. Eu fac o afirmatie X,daca argumentul nu este prin natura ei intriseca a afirmatiei, atunci aduc argumentele Y, pentru ca eu sa pot trage concluzia pe baza argumentelor primite nu pe afirmatie.
Un ex: Eu te acuz de crima. --afirmatia.
In sprijinul acestei afirmatii sunt nevoit sa aduc o argumentatie solida, care vor fi judecate la tribunal.
Cand afirm ca pasarile zboara, cel mai adesea argumentul este cunoscut de toti si observat empiric asa ca nu sunt nevoit sa mai aduc un argument. Dar in acest caz, nu avem nici cel mai mic contact empiric cu subiectul afirmatiei si apare necesitatea argumentelor.

| 3xfemeie explică (pentru Inferno):

laughing Nu am ce sa argumentez. De exemplu :
Daca tu spui ca viata se termina la cimitir si eu spun ca la Doamne Doamne, ramane de vazut cine are dreptate. Dar si eu si tu vom merge in acelasi loc, indiferent de ce credem. Destinatia e doar una.

| 3xfemeie explică (pentru Inferno):

Ce inseamna "intrisec"?

| Inferno a răspuns (pentru 3xfemeie):

Nu e intrisec este intrinsec, ai uitat un "n". Cauta i ndex.

| 3xfemeie explică (pentru Inferno):

laughing Asa ma gandeam si eu tongue
ps vad ca n-ai mai cerut argumente. Sau iti displace ideea de a avea aceeasi destinatie cu toti ceilalti?

| 3xfemeie explică (pentru Inferno):

A! vezi ca tu ai uitat un "n ". Eu de asta intrebasem. of, of!

| Inferno a răspuns (pentru 3xfemeie):

"Asa ma gandeam si eu "
Ce anume? Sa cauti in dex?
"ps vad ca n-ai mai cerut argumente."
Argumente am cerut, dar din moment ce raspunsul tau era un fel de "Om trai si om vedea." u prea aveam ce sa cometez la el. Oricum, nu pot sa stabilesti egalitatea intre cele doua afirmatii, daca asta incercai. Evident afirmatia cu cimitirul este una ce poate fi dovedita epiric, afiratia ta nu poate fi dovedita empiric, deci nu este inferioara.

| Inferno a răspuns (pentru 3xfemeie):

A,de mine era vorba. Ma si miram sa ma intrebi ce inseamna intrinsec, adica unde mai este orgoliul.

| EmaS a răspuns:

Nu toti vom merge in acelasi loc, ci fiecare dupa faptele pe care le-a facut bune sau rele.

| danut a răspuns (pentru 3xfemeie):

Toti suntem pacatosi, problema este "relatia" dintre noi si pacat. Dumnezeu iubeste TOTI oamenii de pe pamant dar ei IL iubesc? Cum poti sa mantuiesti (Dumnezeu mantuieste) pe cineva care iti neaga existenta sau pe3 cineva care NU TE DORESTE sau pe cineva care NU VREA sa fie mantuit sau nu vrea sa se lase de PACAT? Cum s-ar simti cineva langa Dumnezeu adus fara voie in cer? Fiecare alege drumul pe care mearge.