NOname
Întrebare recomandată | NOname a întrebat:

Un exerciţiu de imaginaţie: cum credeţi, cât de mare ar fi focul şi câte şcoli şi spitale am putea încălzi pe timp de iarnă, dacă s-ar face un foc global cu toate paginile din Biblii, în care se promovează sau se tolerează misoginismul, sclavia, homofobia, crima, incestul, genocidul, infanticidul, discriminarea?
Iar dacă le-am recicla şi am face din ele manuale pentru copii (nu de religie), cam câte generaţii la rând copiii ar avea manuale gratuite şi cât de mult s-ar îmbunătăţi cunoştinţele lor, gândirea critică şi principiile lor etice/morale?
...iar dacă ne-am apuca şi de Coran?
Uuuu... utopie!

270 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Exercitiu de imaginatie - oare cit de mult ar avansa omenirea daca oamenii inteligenti care sint atei/agnostici/alte orientari similare ar face ceva cu adevarat util societatii si pur si simplu ar ignora ciuma numita religie?

| DeathIncarnate a răspuns:

Nu prea crezi in Dumnezeu din cate vad

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Te rog foarte mult sa-ti stergi intrebarea, chiar merita sa jignesti, gratuit, atatia oameni?
Cred ca esti mai buna si mai civilizata decat o arata aceasta intrebare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu este mai bine sa o citesti decat sa-i dai foc?

| KhludCiprian a răspuns (pentru KodrutZ):

Din pacate ciuma reprezinta dpdv public 90%+ din populatie!

| Moisie a răspuns:

Hopa!
Ai luat-o si tu pe urmele lui Soimos?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Noul Testament e chiar frumos...Nu generaliza toata biblia ca fiind o carte daunatoare doar pentru ca ai citit tu niste pasaje mai odioase din Vechiul Testament. In biblie sunt descrise fapte istorice, invataturi si judecati de valoare care ar fi pacat sa fie pierdute doar ca sa faci tu focul intr-o scoala dintr-un sat de unde primarul fura cu carul. Biblia este o carte de istorie si ca orice alta carte trebuie sa fie tratata cu respect. Daca omul e ingust si alege din Biblie ce este rau doar ca sa aiba ce polemiza pe TPU asta este problema lui. Ma enerveaza ca lumea consuma atatea resurse pentru a defaima religia (religia care este o suma de idei pe care, optional, le poti considera ca adevarate) in loc sa trateze problemele cu adevarat importante din jurul lor. Sunt scarbit de pasiunea pe care o gasesc in paragrafe precum cel pe care l-ai scris tu, draga utilizator al anului, in loc sa-ti faci si tu de treaba altundeva...

| mihaiprutean a răspuns:

Un exercitiu de imaginatie: cat de buna ar fi lumea daca oamenii ca tine nu ar exista?

| alexAlexalex9991 a răspuns:

Da, ai dreptate, sunt prea multe biserici in lumea asta si nu ne folosesc la absolut nimic.
Si, chiar daca... sa zicem ca are exista chestiile astea oculte, nu prea cred ca bisericile ne-ar ajuta cu ceva.

| CartoonN a răspuns (pentru DeathIncarnate):

Tu crezi in Dumnezeu? De ce?

| DeathIncarnate a răspuns (pentru anonim_4396):

Bravo pentru un raspuns genial, oricum imi pare un ateu

NOname
| NOname explică (pentru KodrutZ):

Da, e şi asta o variantă, deşi nu ştiu ce om inteligent ar ignora = ar tolera o ciumă care aduce cu ea intoleranţă, nedreptate, prostie, involuţie, misoginism, sclavie, homofobie, crimă, incest, genocid, infanticid, discriminare, plus mii de biserici şi salarii inutile finanţaţi din banii publici, deci şi din banii lui.
De când este inteligent să fii un fraier, care tace, oricâţi idioţi/nesimţiţi i s-ar urca în cap?

| bogboy101 a răspuns:

Oamenii mereu au fost indoctrinati cu povesti fale din biblie.Eu sunt de parere ca exista extraterestrii si ca am fost creeati de ei, si ca Dumnezeu e doar un magician sau un extraterestru. Uitati-va la Extraterestrii antici veti afla mai multe.Cat despre a faca din biblie manuale nu pra cred poate ca nu cred eu in Dumnezeu asa cu tarie dar nu cred ca trebuie sa facem asta. Fiecare e liber sa-si exprime dorinta sa aleaga ce sa faca.Cu scoliile spitalele nu cred sincer si manualele? viitorul nu este in manualele penibile din scoli.Am 14 ani si nu vad rolul multor materii.Ma rog welcome to NEW AGE and ILLUMINATI.
p.s:ILLUMINATI nu mai sunt acum la putere, in sua este majestic o oculpta mai puternica.

NOname
| NOname explică (pentru anonim_4396):

Care parte din "paginile în care..." nu ai înţeles? Unde vezi generalizare?

| DeathIncarnate a răspuns (pentru CartoonN):

De ce nu as crede?

| CartoonN a răspuns (pentru DeathIncarnate):

De ce ai crede?

| angus35 a răspuns:

Din cate vad eu nu ai citit niciodata din Biblie.Probabil nici nu ai deschis-o.Nu ar trebui sa vorbesti despre niste lucruri despre care nu ai nicio idee.Prin asta vrei sa te dai mai destepta decat nu esti."În această prea sfantă Carte se cuprinde taina tuturor tainelor. Fericiţi sunt acei muritori, cărora Dumnezeu le-a dat darul de a auzi, de a citi, de a rosti o rugăciune şi de a primi cu umilinţă cuvintele acestei cărţi. Fericiţi cei care sunt în stare să deschidă poarta şi să meargă cu hotărare, pe calea arătată de ea. Iar cei ce o citesc numai ca să se îndoiască de spusele ei, sau să le dispreţuiască, aceia mai bine nu s-ar fi născut"-Lordul Byron.

NOname
| NOname explică (pentru Ioandelasal):

Am jignit în întrebarea mea pe cineva? Unde? (citat, vă rog)
Dacă adevărul şi atacul la adresa unor idei (ce sunt o jignire la adresa umanităţii) este o jignire, atunci da.

| Nero a răspuns:

Suntem manipulati de puterile de sus fara sa ne dam seama.Biblia a fost o carte frumoasa insa cele mai mari secrete sunt ascunse de ochii lumii, biblia fiind modificata in mare parte. Iisus a fost un maestru care a spus "urmati-mi caile si luati exemplul meu" nu "slaviti-ma si venerati-ma".
Omenirea se duce de rapa si oamenii inca viseaza la nemurire si la implinire sufleteasca.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru NOname):

De ce sa rupi paginile!? Oamenii inteligenti ar trebui sa selecteze ce este bine fara ca tu sa faci aceasta decizie pentru ei...cine te crezi pana la urma? Daca Da Vinci ar fi facut in coltul picturii Monalisei o swastika ai fi rupt coltul ala? Este drept? Eu zic sa te lasi de polemici dintr-astea inutile ca nu te prea pricepi la viata...

| CartoonN a răspuns:

Nu credeti ca fiecare ar trebui sa creada in ce vrea? Printr-o simpla intrebare sau o idee nu dai in cap nimanui.Doamne Doamne, Iisus...Satana,Lucifer sau propriul lui Dumnezeu,fiecare e liber,onform sistemului in forma lui actuala,sa creda in ce vrea.
Mna,oricum credinta nu mai e credinta,religia nu mai e religie,mi-e sila de indoctrinati.
Eu nu as arde cartile de religie,eu as arde tganii,ungurii, evreii, curvele, prostia din televiziune, tot guvernul.

NOname
| NOname explică (pentru anonim_4396):

Se pare că şi ironia ţi-e străină. "Un exerciţiu de imaginaţie" îţi spune ceva?
Morala era că prin eliminarea nedreptăţilor şi inutilităţilor s-ar putea crea multe lucruri, idei şi mentalităţi sănătoase şi utile, un viitor mai bun.

Dar, desigur, este mai uşor să critici fără să înţelegi, decât să răspunzi (onest) la întrebare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru NOname):

Ironie = Vorbă, frază, expresie, afirmație care conține o ușoară batjocură la adresa cuiva sau a ceva, folosind de obicei semnificații opuse sensului lor obișnuit; zeflemea, persiflare. Se pare ca tie ti-e staina limba romana, prietene. Trecand peste asta, nu poti scoate nimic din Biblie fara sa-i alterezi continutul ca un intreg si fara sa-i deteriorezi valoarea simbolica, istorica, spirituala si psihologica. Mai bine sa scoatem din ignoranta din tara ca e plina Romania de oameni inuitili care fura, care isi bat joc si care opresc progresul. Dar stai! Mai bine sa dam foc la biblii ca e mai bine decat sa ne axam pe adevaratele probleme serioase. Voi ateii chiar nu aveti ce face!?

| Inferno a răspuns:

Partea cu focul e deplasata rau de tot.
Nu vad nimic utopic in reciclarea acestor carti, de fapt cantitatea de hartie obtinuta prin reciclare zilnic in SUA, spre exemplu, este chiar mai mare decat cantitatea de hartie obtinuta prin reciclarea Bibliei, Coranului si a altor carti sfinte, la un loc, estimativ vorbind.

| Inferno a răspuns (pentru Moisie):

Discutia cu un misolog poate fi frustranta.

| wolder a răspuns:

Ar fi un foc destul de mare cu toate bibliile din religia crestina-ortodoxa, din catolicism, din religia martorii lui iehovasi din mormoni etc.
Sunt de acord cu gandirea ta.

| petriinna a răspuns:

Ar fi un foc foarte mare, de la pamant pana la cer cu scantei stralucitoare precum diamantul...iar copii ar deveni genii...
Nooo...e imposibil...sunt de parere ca religia e si ea buna la ceva, nu as vrea sa dispara, astfel s-ar produce prea mult haos ..religia face oamenii mai buni si sa stii ca are unele pilde foarte intelepte big grin

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns (pentru NOname):

Cum crezi ca se vor simti credinciosii?
Daca tu nu vrei sa intelegi, atunci imi cer scuze ca am intervenit.

NOname
| NOname explică (pentru petriinna):

...dar are şi unele pilde şi îndemnuri foarte proste şi nocive. Eu de ele vorbeam.

| petriinna a răspuns (pentru NOname):

Da-mi exemplu de un indemn prost si nociv, te rog