| anonim_4396 a întrebat:

Cu cat nivelul inteligentei scade cu atata nivelu fericiri creste,
in ultimul timp vad numai oameni fericitii superficiali, materialisti,
inutili rebuturi ale societati dar stiu ca nu ei sunt de vina ei sunt
doar simptomele boli.
Problema mea e ca nu sunt destul de prost ca sa fiu fericit, dar nici destul
de destept ca sa pot schimba situatia radical asa ca ma aflu in impas.
Traim intr-o lume unde o mana de oameni imorali
conduct majoritatea care e incapabila sa isi dea seama de ce se intampla in jurul lor,
iar cand o persoana incearca sa ii explice si sa il ajute sa vada realitatea, persoana in
cauza e respinsa de majoritate si e insultat i se spune paranoic, conspirationist etc.
Dintre toti virusi care exista din pacate nu exista unul care sa faca ca prostia sa doara
pentru ca atuncea lumea asta ar fi mult mai linistita si mult mai spatioasa.
Cu cat nivelul saraciei creste cu atata creste nivelul credinciosilor dintr-o
religie sau alta creste.
Rugaciunea e sigura forma prin care nu faci nimic dar ai impresia ca ajuti.
Cu cat e mai grea viata cu atata mai mult oameni acepta raspunsuri
imposibile din partea liderilor religiosi corupti si ei la randul lor.
Religia e motivul pentru care noi suntem inapoiati tehnologic cu 1000 de ani si mai e si motivul
pentru care oameni sunt divizati. Cati dintre voi cei care va declarati aparatori ai credintei
vostre au facut macar efortul sa cerceteze daca credinta ta e bazata pe adevar sau daca
are vreo logica? Tu acepti falsul adevar pentru ca asa ai fost indoctrinat iar la randul tau
vei continua sa raspandesti otrava. Fami o favoare inainte sa ma critici
citeste vechiul testament si apoi sa imi spui daca e sau nu un horror unde genocidul
violul, sclavia infanticidul mutilarea incestul sunt lucruri permise si chiar incurajate.
Eu nu am ceva anume cu religia crestinilor eu am cate ceva cu toate religile din existenta
dar m-am concentrat asupra religiei crestinilor pentru ca in momentul acesta e o majoritatea in
Romania.
Daca religia e raspunsul inseamna ca am gresit intrebarile, cu totii ne dorim sa stim
de unde venim si unde vom merge dar daca aceptam orice raspuns fara al verifica si testa
in prealabil atuncea nici odata nu vom gasi raspunul adevarat ci doar povesti pentru copii.
Cum poti trai cu problemele astea?
Cum le poti rezolva?
Oare sfarsitul tuturor problemelor se gaseste numai la capatul unei tevi de 9 mm?

Răspuns Câştigător
| Gabriela0206 a răspuns:

@secsilicioasa L-ai gasit pe Iisus intr-un copac? Ai gasit o cruce? Ma lasi? Daca esti asa de credincioasa de ce nu respecti si porunca cu chipul cioplit?
Dumnezeu nu coboara pe un norisor sa-ti lumineze viata. Dumnezeu este o metafora. Dumnezeu este in tine.
Singularitatea de la monetul BigBang-ului este altceva. Eu prefer sa-i spun Spiritul Creatiei sau Marele Arhitec. Si nu are legatura cu Dumnezeu.
Cat despre haosul din lume...va urma o perioada de purgatoriu apoi va fi liniste, va fi bine. Poate vom muri toti ca se intample asta. Dar disparitia speciei umane nu inseamna sfarsitul lumii, inseamna evolutie.

1 răspuns:
| secsilicioasa a răspuns:

Daca asa gandesti, atunci gresesti si daca cauti dovezi despre existenta lui Dumnezeu niciodata nu le vei gasi pentru ca ele te cauta pe tine sa le descoperi. Oameni buni Dumnezeu e creatorul lumii a tot ceea ce exista! Sa nu va lasati credinta la mana unui oricare! Hai sa iti dau si o dovada inainte de a ma critica ok? Intr-o zi (acum cateva zile)am fost intr-o padure sa tai lemne impreuna cu tatal meu si cativa vecini, ei bine taind un copac am gasit in trunchiul sau pe Iisus Hristos rastignit pe cruce iar mai apoi taind iarasi am mai gasit o cruce. Deci spune-mi uh cum numesti asta daca nu o dovada existentiala? Nu va uitati credinta caci e singurul lucru ce va scapa de iad.nu sunt o credincioasa totala dar un lucru il stiu sigur big grinumnezeu Exista!