| 4b a întrebat:

Un tanar de 35 de ani, care nu mai credea in Dumnezeu, a scris o scrisoare de adio de 1.900 de pagini inainte de a-si pune capat vietii. Printre altele, el spunea: "Fiecare cuvant, fiecare gand, fiecare emotie revine la o singura problema fundamentala: viata nu are nici un sens."
Oare chiar asa e? sad

Răspuns Câştigător
| Raniia a răspuns:

A trai o viata plina de sens consta in principal in acte de daruire si de primire.Totusi, unii oameni iau totul si niciodata nu dau nimic in schimb.Ei primesc toata viata, dar nu sunt deloc motivati sa dea.Cineva poate sa fie viu in aceasta lume din punct de vedere fizic, dar''mort'' din punct de vedere relational, daca este ne-functional in mediul sau inconjurator si nimeni nu beneficiaza de pe urma vietii sale.Viata poate fi mult mai plina de sens si de entuziasm decat atat. Sa ai o viata plina de sens inseamna sa ai impact asupra altora, influentandu-i in mod pozitiv cu puterea si cu darurile cu care te-a inzestrat Dumnezeu.Nu trai luand tot timpul. Ofera-le altor oameni un sens in viata.

54 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Da sigur ca da. Viata fara Dumnezeu nu ar avea nici un sens. El iti da un sens, o directie.

| BeyondTheDarkSun a răspuns (pentru EmaS):

Care este sensul eternității?

| EmaS a răspuns (pentru BeyondTheDarkSun):

Care sunt idealuurile mele, visurile mele cu privire la viitorul meu? Nu poti afla scopul vietii tale incepand sa iti concentrezi atentia asupra asupra propriei fiinte.Trebuie sa incepi cu Dumnezeu, Creatorul tau.Tu existi numai pentru ca Dumnezeu a vrut sa existi.Numai in Dumnezeu ne putem gasi originea, identitatea, importanta, scopul, ratiunea existentei noastre si destinul nostru.Tu ai fost creat pentru placerea lui Dumnezeu.Ca sa ne asemanam cu Hristos.Sa fim sfinti.Ai fost modelat pentru a-I slujit lui Dumnezeu. Dumnezeu ne-a creat pentru fericirea eterna.

| andreiush25 a răspuns (pentru EmaS):

Asta este parerea ta. Mereu sa precizezi asta.

| EmaS a răspuns (pentru andreiush25):

Sigur ca da.

| BeyondTheDarkSun a răspuns (pentru EmaS):

Dumnezeu ne-a creat doar pentru plăcerile lui?
Știe Dumnezeu ce reprezintă fericirea?
Pentru om,fericirea este direct proporțională cu materia,cu viața. După moarte, fericirea muritorilor nu mai există, apare fericirea eternă.Dar ce nevoie are Dumnezeu de oameni, pentru care plăcere?
Suntem ca niște marionete animate de lăcomia Creatorului pentru fericire?
Totul este pentru a-i fi pe plac Domnului? Ăsta-i sensul vieții noastre? Să-i dăm sens fericirii divinității?
Mă aștept să fii mai explicită, să aduci un argument mai detaliat cu privire la aceste întrebări.

| Delia228 a răspuns:

Uneori te confrunti cu anumite probleme, peste care nu poti trece si astfel crezi ca viata nu mai are nici un sens...

| EmaS a răspuns (pentru BeyondTheDarkSun):

Sigur ca El doreste fericirea noastra asa cum un tata doreste fericire fiului sau. Daca El ne-a creat sigur ca stie cel mai bine ce ne aduce fericirea sau nefericirea. De aceea doreste sa ne scuteasca de suferinta de efectele nocive ale pacatului.

| WhiteWolf7 a răspuns (pentru EmaS):

Cum poti avea pretentia sa cunoastem alte entitati ca sa zic asa, cand nu ne cunoastem pe noi mai intai? Daca vrea sa ne asemanam cu Hristos, si sa fim sfinti, de ce nu ne-a facut direct asa? De ce I-a lasat pe primii oameni sa pacatuiasca? E atotstiutor, deci teoretic stia ca vor pacatui orice le-ar spune, si cu toate ca stia acest lucru nu I-a impiedicat s-o faca.De ce ne supune unor teste la care stie deja rezultatul? Vreau parerea ta, sincera si gandita de tine, cu mintea si cu sufletul, nu citate dein Biblie, te rog.

| Mădă0611 a răspuns:

Da, dar nu pentru ca nu crezi in dumnezeu. Viata nu are sens si de aceea unii cred in prieteni imaginari, ca sa creada ca sunt importanti. Suntem un fir de praf in univers, nu pui de zei, dar e mai "cul" sa crezi a 2-a varianta, asta aduce mult confort psihic, si ce poate fi mai bun de atat?

"„Acest studiu interesant arată cum, în ciuda educaţiei ştiinţifice, oamenii tind să dorească să dea un înţeles şi un scop acţiunilor lor şi ale celorlalte persoane. Cel mai probabil, acest lucru se datorează dorinţei noastre de a avea un control asupra vieţii noastre şi dorinţei ca viaţa să aibă un scop. De aceea tindem spre o religie sau alta, pentru o explicaţie asupra vieţii şi morţii, chiar dacă această explicaţie nu are nicio bază ştiinţifică sau logică", a explicat psihologul Dr. Hugh Koch."

| MMihai a răspuns:

A scris o scrisoare de adio de 1.900 de pagini înainte de a-și pune capăt vieții. ==
este un roman și nu o scrisoare.

Un tanar de 35 de ani, care nu mai credea in Dumnezeu, a scris o scrisoare de adio de 1.900 de pagini inainte de a-si pune capat vietii. Printre altele, el spunea: ''Fiecare cuvant, fiecare gand, fiecare emotie revine la o singura problema fundamentala: viata nu are nici un sens.''

Oare chiar asa e?
==individul nu era cu totul sănătos la cap!
Printre altele, el spunea: ''Fiecare cuvant, fiecare gand, fiecare emotie revine la o singura problema fundamentala: viata nu are nici un sens.''
Oare chiar asa e?==
ce importanță au gândurile unuia nesănătos la cap.

| dracu14 a răspuns:

Sti eu am o vorba,daca eram putin mai prost eram fericit...
sensul vietii il dam noi,cine vrea bineinteles, tu alegi ce vrei sa fi, o victima indoctrinata care nu face nimic major in viata asta si o asteapta pe cealalta sau constientizezi ca nu exista alta viata si incerci sa realizezi cat mai multe si sa lasi in urma ta cat mai multe ca de exemplu poti sa fi un artist, un compozitor, ceea ce lasi in urma ta sunt versurile

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS a răspuns (pentru dracu14):

Unde era geniul si noi nu stiam.Stai linistit, ca poate te inseli in privinta IQ-ului.laughing

| EmaS a răspuns (pentru andreidu):

Crestinii adevarati nu isi iau singuri viata. Milioane de crestini au platit cu sange pentru credinta lor, insa nu si-au luat singuri zilele.

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS a răspuns (pentru andreidu):

Esti prea curios. Incearca si tu sa devii unul.happy

Răspuns utilizator avertizat
| Mădă0611 a răspuns (pentru MMihai):

De ce sa nu fie sanatos la cap? Asta e basm crestin, astia au venit cu ideea ca viata e un dar si trebuie sa te tarasti cat vrea dumnezeu.

Răspuns utilizator avertizat
| Alphawolf a răspuns:

Tinand cont de cele 1900 de pagini scrise, eu trag concluzia ca tanarul cu pricina a fost candva un indoctrinat religios. Parinti si/s-au alte persoane i-au implementat niste valori in cap(biblice), la care el si-a facut vise si sperante, si convingerea ca doar in functie de acele valori viata are sens. Cu timpul si-a dat seama ca valorile in care si-a pus sperantele sunt minciuni. Pentru a-si da seama ca Dumnezeu nu exista, indoctrinatul religios ar trebui sa fie foarte inteligent.

Nimic nu prea are sens, dar daca nu ar fi fost indoctrinat cu imaginatii, eu sunt sigur ca nu ar mai fi gandit asa.

| Inferno a răspuns:

Un caine nu s-ar sinucide niciodata din cauza asta. Inteligenta te poate ucide.

| dracu14 a răspuns (pentru EmaS):

Eu ma uit la voi crestinii, cat de fericiti sunteti crezand ca totul a fost creat de d-zeu, fara sa va fortati creierul cu alte teorii, poate daca eram putin mai prost eram si eu fericit ca voi...

| EmaS a răspuns (pentru dracu14):

Extraordinar! De unde stii tu ca nu le-am citit am studiat, si am ales? Cred ca stiu mult mai multe decat tine din acest domeniu!

| EmaS a răspuns (pentru andreidu):

Ehe! Ce stii tu?! Este mult mai frumos sa traiesti cu scop, stiind ca in fiecare moment ai de partea ta pe Cel mai minunat Imparat, Creator, cu atribute de Dumnezeu?! Eu imi fac partea mea suta la suta iar El isi face partea tot suta la suta.

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS a răspuns (pentru andreidu):

Si daca Dumnezeu ti-ar lua sanatatea, abilitatile, tot ce ai? Din contra, Dumnezeu imi da valoare, semnificatie. El este Imparatul Imparatilor si Domnul Domnilor, si prin credinta, eu sunt fiica de Imparat.

| dracu14 a răspuns (pentru EmaS):

Ma faci sa rad, daca studiai iti dadeai seama ca din 40.000 de religii crestinismul nu are cum sa fie religia adevarata, dar ma rog daca tot ai deschis subiectul de ce crezi in dumnezeu si nu in odin?

| EmaS a răspuns (pentru dracu14):

Vezi ca numai daca intri in contact cu crestinii se transmite starea de fericire?!