| RAY a întrebat:

Un trib izolat care nu crede in zei sunt vânători si culegători, nu au nici o religie, credinta, nu sunt atei? De ce da? De ce nu?

Răspuns Câştigător
| Mclaren12 a răspuns:

Nicidecum. Daca cresti un om de mic fara vreo religie, cel mai probabil o sa fie ateu toata viata pentru ca u i s-au bagat dogme in cap de mic.

15 răspunsuri:
| mentholinks a răspuns:

Oamenii aceia daca ii intrebi de Dumnezeu raspund cu "nu stiu" in timp ce ateii raspund cu "nu cred" deci nu e chiar acelasi lucru.

| Holiday a răspuns (pentru mentholinks):

Tocmai asta e ideea, conditia e sa nu fi interactionat cu cineva care sa-i intrebe. Cum sunt ei INAINTE?

| RAY explică (pentru mentholinks):

Ce nu stiu oameni aia? ateismul nu e cunoastere e lipsa cunoasteri, ce stiu atei? ateismul nu este cunoasterea faptului ca exista sau ca nu exista zeii, nu vorbim de agnosticism

| mentholinks a răspuns (pentru RAY):

Ateismul e lipsa cunoasterii sau lipsa credintei? Hotaraste-te. Intr-un loc afirmi ceva in altul altceva.

| RAY explică (pentru mentholinks):

Ambele man, e o lipsa totala, nu presupune nimic, nu inseamna nimic

| Hammurabi a răspuns (pentru RAY):

Man, n-o mai aburii atâta după cum îți convine în funcție de subiect.
Ba că e lipsa credinței, ba că e lipsa cunoașterii, ba că e ce vrei tu în funcție de cum ai dormit azinoapte. laughing)))
Deschide dex-ul și citește.
Scrie foarte clar.
Ateism înseamnă "Negarea existenței lui Dumnezeu. Sau a oricărei alte divinități."
Până nu convingi Academia Română să schimbe definiția în dex, n-avem ce să ne mai contrazicem pe tema asta.

| RAY explică (pentru Hammurabi):

Traducere facuta de catre un crestin https://en.wikipedia.org/wiki/Atheism
Atheism is, in the broadest sense, the absence of belief in the existence of deities.[1][2][3][4] Less broadly, atheism is the rejection of belief that any deities exist.[5][6] In an even narrower sense, atheism is specifically the position that there are no deities.[1][2][7][8] Atheism is contrasted with theism,[9][10] which, in its most general form, is the belief that at least one deity exists.[10][11][12]

| RAY explică (pentru Hammurabi):

Ce scrii tu acolo se numeste antiteism https://ro.wikipedia.org/wiki/Antiteism
Se disting două modele de ateism: ateismul pozitiv (sau „tare") și ateismul negativ (sau „moale"). În timp ce un ateu pozitiv afirmă inexistența divinității, un ateu negativ nu face decât să nu afirme existența sa. Cele două modele sunt cel mai ușor de distins cu ajutorul următoarelor enunțuri: „Consider că nu există zei." (ateu pozitiv); „Nu consider că există zei." (ateu negativ).

https://ro.wikipedia.org/wiki/Ateism

| Hammurabi a răspuns (pentru RAY):

Ești confuz rău de tot man.
Pe lângă faptul că contești dex-ul, mai susții și chestii ilogice.
Cum să consideri că există zei și în acelaș timp să nu crezi că există zei.
Jonglezi așa anapoda amestecând și confundând verbul a crede din limba română (cel fără absolut nici o conotație religioasă) cu cel care derivă din credință (religie).
E o abrambureală totală în ce spui tu.
Dacă îi spui unui prieten "cred că n-o să merg la film" asta înseamnă că dai acatiste că nu mergi la film? laughing))))
Înțelege odată că nu poți spune în aceeași propoziție "consider că există zei dar nu cred că există zei". E un nonsens.

| RAY explică (pentru Hammurabi):

Nu ma intereseaza omule dex romanesc, nu-mi pasa nu intelegi, nu ai inteles ce e ateismul

| Hammurabi a răspuns (pentru RAY):

Tu ești ateu așa cum era Iliescu în anii 90 cu "democrația originală" laughing))
Adică nu vrei să-l contești pe Dumnezeu, vrei doar o chestie mai îndulcită.
Adică, "bă, pe mine nu mă interesează dacă există sau nu, eu vreau doar să nu cred în El"
Deci tu nu crezi în El și dacă nu există. Foarte logic. laughing))))
Și vrei ca logica asta a ta să fie acceptată.

| Hammurabi a răspuns (pentru RAY):

Ba eu știu ce e ateismul.
Nu înțeleg ce-ai vrea tu să fie ateismul.
Probabil nu vrei să te pui rău nici cu dracu' nici cu Dumnezeu. laughing)))

| RAY explică (pentru Hammurabi):

Esti doza mea de ras )))))))))))))))))))) Probabil nu vrei să te pui rău nici cu dracu' nici cu Dumnezeu. laughing))

| Mclaren12 a răspuns:

Sa fie atei cand ei n-au auzit in viata lor de ateism? Ma indoiesc. Oricum ma indoiesc si ca astfel de oameni nu au propriile convingeri religioase transmise mai departe in cadrul tribului.

| RAY explică (pentru Mclaren12):

Religia este obligatorie sa fie?