| Jay1 a întrebat:

Va veni vremea vreodată, când toți oamenii se vor închina la unicul Dumnezeu adevărat?

Răspuns Câştigător
| danut a răspuns:

Da, va veni vremea cand TOT Universul se va inchina lui Dumnezeu in trinitatea SA.

39 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru Jay1):

Și cum deosebești pornirile bune de cele rele?
Și cum lupți ca să și învingi?

| Jay1 explică (pentru sadrian46):

Omul evlavios şi credincios trebuie să aibă o credinţă atât de statornică în făgăduinţele lui Dumnezeu, încât chiar dacă cele întâmplate par a fi potrivnice făgăduinţelor Lui, nici atunci să nu se tulbure, ci să nădăjduiască pentru sfârşitul lucrurilor. Deci, ia aminte! Credinciosul Avraam, ce făgăduinţă a primit şi ce-a fost nevoit să facă?

Nimeni nu ne poate face să gândim sau să acționăm într-un anumit fel; avem întotdeauna libertatea de a spune „da" sau „nu" pentru tot ceea ce viața trebuie să ne ofere, acceptând consecințele deciziilor noastre și de aici stă liberul nostru arbitru.

Biblia pune înaintea noastră cele două cetăţi Gomora şi Ninive, împreună cu cuvintele Domnului: „Iată, viaţa şi moartea am pus înaintea feţei voastre şi binecuvântarea şi blestemul. Alegeţi viaţa, ca să trăiţi" (Deuteronom 30, 19).

| danut a răspuns (pentru Jay1):

Intai vine credinta, dupa credinta vin si faptele FACUTE prin ( sau cu ajutorul) CREDINTEI de catre Dumnezeu prin oamenii Sai credinciosi. Deci Dumnezeu face faptele, nu omul, folosindu-se de oamenii credinciosi. Deci nu oamenii fac fapte ca sa devina credinciosi ci CREDINTA ii determina pe oameni sa faca "fapte" ca rezultat al credintei. Aici e marea greseala neanteleasa de majoritatea religilor in care oamenii cauta sa obtina mantuirea facand diverse fapte.

| danut a răspuns (pentru Jay1):

" trebuie sa dezvolti o relatie personala cu El prin credinta in Isus, Fiul Sau."
Absolut DAR asa cum spune EL, nu cum vrem noi:
Apocalipsa 12, 17. Si balaurul, mâniat pe femeie, s-a dus sã facã rãzboi cu rãmãsita semintei ei, care pãzesc poruncile lui Dumnezeu, si tin mãrturia lui Isus Hristos.

| Allin_Zallin_1992 a răspuns:

Si care ar fi ala?

| FreddieM a răspuns:

Cum adica,, a se inchina"?

| Jay1 explică (pentru suntserios):

Talentul este o disponibilitate mostenita genetic si reflecta aceasta arhitectura cerebrala speciala a predecesorilor nostri. Insa, simpla existenta a unui talent anume (spre exemplu, muzical sau matematic) nu reflecta nivelul general de inteligenta al unei persoane. Pentru a te descurca in viata este nevoie de mult mai mult.

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Da, potrivit BIBLIEI-Revelatia(Apocalipsa)21:3,4,5.

| FreddieM a răspuns:

Ar trebui?