| Jay1 a întrebat:

Va veni vremea vreodată, când toți oamenii se vor închina la unicul Dumnezeu adevărat?

Răspuns Câştigător
| danut a răspuns:

Da, va veni vremea cand TOT Universul se va inchina lui Dumnezeu in trinitatea SA.

| Jay1 explică (pentru danut):

Omenirea va trăi normal pe pământ și în grija lui Dumnezeu. Când Dumnezeu și omul vor intra în odihnă împreună, va însemna că omenirea a fost salvată.
Apocalipsa 13:8-Şi toţi locuitorii pământului i se vor închina, toţi aceia al căror nume n-a fost scris de la întemeierea lumii în cartea vieţii Mielului, care a fost înjunghiat.

| danut a răspuns (pentru Jay1):

Aici de unde ai citat tu NU este vorba de Dumnezeu ci de Papa (Fiara) de la Roma.
Apocalipsa 13, 2. Fiara, pe care am vãzut-o, semãna cu un leopard; avea labe ca de urs, si gura ca o gurã de leu. Balaurul i-a dat puterea lui, scaunul lui de domnie si o stãpânire mare.
3. Unul din capetele ei pãrea rãnit de moarte, dar rana de moarte fusese vindecatã. Si tot pãmântul se mira dupã fiarã.
7. I s-a dat sã facã rãzboi cu sfintii, si sã-i biruiascã. Si i s-a dat stãpânire peste orice semintie, peste orice norod, peste orice limbã si peste orice neam.
8. Si toti locuitorii pãmântului i se vor închina, toti aceia al cãror nume n-a fost scris, de la întemeierea lumii, în cartea vietii Mielului, care a fost jungheat.
Este vorba de FIARA, nu de Dumnezeu de aici si sublinierea:" toţi aceia al căror nume N-A fost scris de la întemeierea lumii în cartea vieţii Mielului, care a fost înjunghiat."

| Jay1 explică (pentru danut):

Dumnezeu ne arata in Cuvantul Sau cum trebuie sa ne inchinam Lui. Ioan 4:23 spune: “Dar vine ceasul, si acum a si venit, cand inchinatorii adevarati se vor inchina Tatalui in duh si in adevar; fiindca astfel de inchinatori doreste si Tatal”. Pentru a ne inchina lui Dumnezeu in adevar, trebuie sa stim ca Isus a spus ca El este “Calea, Adevarul si Viata” si ca nimeni nu vine la Tatal decat prin El. Deci, inainte de a Te inchina lui Dumnezeu in modul dorit de El, trebuie sa dezvolti o relatie personala cu El prin credinta in Isus, Fiul Sau.

| Jay1 explică (pentru danut):

De la mărimea universului și până la ființele microscopice cele mai mici, toate au
ordinea lor. Însă ordinea nu vine de la sine, chiar legile naturale indică spre un dătător
al legii. Este acel Dumnezeu, care a făcut lumea și tot ce este în ea. El este Domnul
cerului și al pământului. (Faptele Apostolilor 17:24)

OK- un răspuns corect"După faptă și răsplată"

Iacov 2:17-1817 Tot astfel şi credinţa, dacă nu are fapte este moartă în ea însăşi.

18 Dar va zice cineva: „Tu ai credinţă, iar eu am fapte." Arată-mi credinţa ta fără fapte, iar eu îţi voi arăta credinţa mea prin faptele mele!

| danut a răspuns (pentru Jay1):

Intai vine credinta, dupa credinta vin si faptele FACUTE prin ( sau cu ajutorul) CREDINTEI de catre Dumnezeu prin oamenii Sai credinciosi. Deci Dumnezeu face faptele, nu omul, folosindu-se de oamenii credinciosi. Deci nu oamenii fac fapte ca sa devina credinciosi ci CREDINTA ii determina pe oameni sa faca "fapte" ca rezultat al credintei. Aici e marea greseala neanteleasa de majoritatea religilor in care oamenii cauta sa obtina mantuirea facand diverse fapte.

| danut a răspuns (pentru Jay1):

" trebuie sa dezvolti o relatie personala cu El prin credinta in Isus, Fiul Sau."
Absolut DAR asa cum spune EL, nu cum vrem noi:
Apocalipsa 12, 17. Si balaurul, mâniat pe femeie, s-a dus sã facã rãzboi cu rãmãsita semintei ei, care pãzesc poruncile lui Dumnezeu, si tin mãrturia lui Isus Hristos.

39 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Speram ca nu. Ar fi o zi trista pentru omenire când nimeni nu ar fi capabil sa gandeasca pe cont propriu

| Jay1 explică (pentru suntserios):

Prima frontieră a libertății voinței umane este umanitatea noastră, natura umană, cu limitări ale conștiinței, percepției, programării sociale... Atât timp cât omul trăiește în limitele micului său eu, al viziunii sale despre lume, a experienței sale limitate de identitate - ce poate fi liberul său arbitru?

Limitat doar de poziția conștiinței: identificarea cu personalitatea, experiența ei de viață, povestea ego-ului, adică. povestea minții egoice, a condițiilor sociale și biologice: genetică, educație, educație, tradiție, credință, legi, condiții socio-economice, cineva are libertatea de a face alegerea pe care o dorește și de a suporta consecințele alegerii sale în conformitate cu legea cauzală care este legea de bază din lumea materială: „Ceea ce semeni, culege. Ce faci altora, tu îți faci singur.
Atâta timp cât conștiința omului este amorțită, prinsă, identificată cu dimensiunea dualității, fără deschidere la dimensiunea Unității - omul va rămâne ferm în ghearele legii cauzale, legea acestei lumi materiale.

| suntserios a răspuns (pentru Jay1):

Ti s au cam prins degetele in tastatura incercand sa pari inteligent. M ai amuzat totusi

| Jay1 explică (pentru suntserios):

Talentul este o disponibilitate mostenita genetic si reflecta aceasta arhitectura cerebrala speciala a predecesorilor nostri. Insa, simpla existenta a unui talent anume (spre exemplu, muzical sau matematic) nu reflecta nivelul general de inteligenta al unei persoane. Pentru a te descurca in viata este nevoie de mult mai mult.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Toți oamenii adică 7 775 279 188 de oamei de azi și urmașii lor?
Care se închină acum la 4200 de religii plus ateii?
Unicul Dumnezeu adevărat? Care este criteriul adevărului?
Dar dacă între timp apare alt Mesia mai adevărat ca Isus?
Astfel pentru a putea răspunde am această nelămurire.
Dar aș putea decide că acela va fi cel adevărat, care va fi recunoscut de toți ca adevărat.
Ce ar trebui să se întâmple mai întâi?
Globalizare totală.
Până atunci mai este, dar a început.
Iar religie să rămână ( sau să devină) una singură.
Și asta a început.
Dta când pui întrebarea, de fapt țințești pe una din ele.
Eu am altă părere.
Ca să rămânem prieteni, iar ca religia ta să nu se lupte cu aceea pe care o preconizez eu, am răspunsul meu pentru dta.
Va veni în mod sigur acea vreme. Și toți oamenii se vor îmchina la un unic Dumnezeu.
Dar acela, cel adevărat și unic nu este acela la care te gândești dta sau eu acum, va fi unul adevărat pentru amândoi.
Acum am provocare la care nu o să îi dau cursul. dar ți-o transmit dtale.
Dacă ai în jurul tău pe cineva de altă religie ca tine ( una din cele 4200 de religii, alta decât a ta) să faceți din cele două religii, a ta și a lui o religie nouă.
Apoi prin sistem MLM să îi cuplați încet încet pe restul de 7, 8 miliarde la ea.
Și iată, acea vreme va sosi. Pace și fundă!

| Jay1 explică (pentru sadrian46):

În Biblie, toate religiile false sunt numite „Babilonul cel Mare" (Revelația 17:5). De ce?

| sadrian46 a răspuns (pentru Jay1):

Revelația, este o viziune. Într-un verset la început, Ioan spune. Am văzut. O viziune necesită interpretare, narațiunea e ermetică și metaforică, ca un vis,
Ioan spune implicit ceva subtil, de care nici nu își dă seama.
Toate sunt false.
Și el se află cu discursul în cadrul unei religii.
Deci și a lui e falsă.
Eu nu aș spune false, ci incomplete, perfectibile.
Isus spune. Eu am venit nu să stric legea veche ci să o împlinesc. Adică să o îmbunătățesc.
Baal al religiei vechi devine Satana în religia nouă. Belzebuth ( Bel=Baal).

S

| Jay1 explică (pentru sadrian46):

Dumnezeu vrea ca oamenii să cunoască adevărul despre El. Citește Ezechiel 18: 4 și 1 Timotei 2: 3-5. Căci Eu nu doresc moartea celui ce moare, zice Domnul, Dumnezeu. Întoarceţi-vă dar la Dumnezeu, şi veţi trăi."

| sadrian46 a răspuns (pentru Jay1):

Și care este adevărul despre el?
Eu sunt cel ce sunt. Atât i-a spus lui Moise, atât poți ști despre el.

| Jay1 explică (pentru sadrian46):

Dumnezeu ne-a înzestrat cu puterea liberei voințe nu numai să știm deosebi clar voia lui Dumnezeu și binele de rău, dar să o și facem. Și o facem așa de ușor când cu adevărat noi avem și voința să o facem! În această voință spre a face voia lui Dumnezeu, luptând contra pornirilor rele din inima noastră firească, stă tot meritul nostru și toată datoria noastră.

| sadrian46 a răspuns (pentru Jay1):

Și cum deosebești pornirile bune de cele rele?
Și cum lupți ca să și învingi?

| Jay1 explică (pentru sadrian46):

Omul evlavios şi credincios trebuie să aibă o credinţă atât de statornică în făgăduinţele lui Dumnezeu, încât chiar dacă cele întâmplate par a fi potrivnice făgăduinţelor Lui, nici atunci să nu se tulbure, ci să nădăjduiască pentru sfârşitul lucrurilor. Deci, ia aminte! Credinciosul Avraam, ce făgăduinţă a primit şi ce-a fost nevoit să facă?

Nimeni nu ne poate face să gândim sau să acționăm într-un anumit fel; avem întotdeauna libertatea de a spune „da" sau „nu" pentru tot ceea ce viața trebuie să ne ofere, acceptând consecințele deciziilor noastre și de aici stă liberul nostru arbitru.

Biblia pune înaintea noastră cele două cetăţi Gomora şi Ninive, împreună cu cuvintele Domnului: „Iată, viaţa şi moartea am pus înaintea feţei voastre şi binecuvântarea şi blestemul. Alegeţi viaţa, ca să trăiţi" (Deuteronom 30, 19).

| Celcestietot a răspuns:

Chiar deloc, de aceea va veni Apocalipsa, iar dupa aceasta, tot vor continua sa existe oameni care nu se inchina la Dumnezeu.

| Holiday a răspuns:

Frate, ce e aici, radio Balaceanca?!

| Jay1 explică (pentru Holiday):

O mare parte ține de domeniul realității.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Https://www.youtube.com/watch?v=27rnqrsHB0w e sfarsitul lumii cu fiecare generatie care trece, e adevarat ne inmultim dar din punct de vedere sufleteste suntem saraci si prosti. La judecata ne vor lua cu gramada.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Singurul lucru pe care il putem face este sa ne salvam sufletul.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Doar pe Noul Pamant!

| FreddieM a răspuns:

Cum adica,, a se inchina"?

| FreddieM a răspuns:

Ar trebui?

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Da, potrivit BIBLIEI-Revelatia(Apocalipsa)21:3,4,5.

| Algo098 a răspuns:

Daca ar exista un unic Dumnezeu adevarat, cu siguranta ca da, dar cum Dumnezeu adevarat e doar un personaj dintr-o carte, fiecare are Dumnezeul lui si sunt slabe sperante sa isi aleaga toti acelasi Dumnezeu. In general, fiecare respecta traditiile si obiceiurile din comunitatea din care face parte.

| sadrian46 a răspuns (pentru Algo098):

Toate simbolurile matematice sunt tot personaje din cărți. Ele sunt la baza fizicii datorită căreia acum vorbim noi doi acum pe net. Și de aceste personaje din cărți, fac ca acum să fie posibil ca miliarde de oameni să comunice pe net. Toți de pe net fac parte din comunitatea www. Deci sunt premise.

| Algo098 a răspuns (pentru sadrian46):

Corect numai ca personajele din cartea de matematica se verifica in practica fata de iluziile, aparentele, minunile, minciunile si inselatoriile din cealalta carte. Din cauza asta, trebuie sa alegem care carte e buna si care nu.

| sadrian46 a răspuns (pentru Algo098):

Da, așa zic și eu. Eu sunt ateu, dar așa zic și eu. Citește Biblia și verifică în practică. Așa poți vedea dacă cartea e bună sau nu. Dacă citești ca papagalul din ea, asta e.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu prea cred, lucrurile se inrautatesc.

| Green66 a răspuns:

Și care este unicul Dumnezeu adevărat? Fiecare religie are Dumnezeul ei adevărat, ar trebui fie să dispară toate religiile și să apară una nouă fie să meargă toți către una existenă. Ambele variante au șanse egale cu 0 in viitorul apropiat.

| Jay1 explică:

În timp ce se află în lumina lui Dumnezeu, omul se va închina unicului adevărat Dumnezeu din ceruri!

Există oameni sinceri în toate religiile care vor să-i placă lui Dumnezeu. E frumos să știi că Dumnezeu observă acest lucru și îi pasă de ei.

Dumnezeu va accepta închinarea noastră numai dacă respingem religia falsă. Profetul Isaia a scris: „Ieșiți din mijlocul [ei], păstrați-vă curați" (Isaia 52:11; 2 Corinteni 6:17). Prin urmare, trebuie să respingem tot ce are legătură cu închinarea falsă. Isus a spus că putem să-i recunoaștem pe cei care i se închină lui Dumnezeu în mod corect. Putem face aceasta analizând ce anume cred și cum se poartă ei. El a zis: „După roadele lor îi veți recunoaște". Apoi a adăugat: „Orice pom bun dă roade bune" (Matei 7:16, 17).
Nu este de-ajuns să crezi că Dumnezeu există. Chiar și demonii cred că Dumnezeu există, dar nu ascultă de el (Iacov 2:19). Dacă vrem ca Dumnezeu să accepte închinarea noastră, trebuie nu numai să credem că el există, ci și să facem ce spune el.

| pacatosulBogdan a răspuns:

Mai degrabă să te întrebi câți vor mai accepta să-și facă semnul Crucii, că mulți își spun creștini dar nu știu sau nu vor să se închine corect la singurul Dumnezeu adevărat: Sfânta Treime. Și câtă teologie este in semnul Crucii!
Îngustă este calea adevărului și puțini merg pe ea, cei mai mulți preferă calea cea largă a sectelor, a păgânătății și a necredinței.

| goguPatent a răspuns (pentru pacatosulBogdan):

Si oare cum ati aflat voi, tu si nenea care a pus intrebarea, ca exista un singur dumnezeu adevarat si supriza e fix ala in care credeti voi?

| pacatosulBogdan a răspuns (pentru goguPatent):

M-a interesat sincer sa aflu și L-am căutat în revelatie, adică în Scriptură și în Tradiția Bisericii lui Hristos, și în rugăciune. N-am așteptat să-mi pice credința de la altul ca para mălăiață, ci m-am straduit sa-L aflu, căci cine caută, află! Dar dacă ai atitudinea asta sfidătoare și încerci să provoci și să scoți pe alții la tablă că să-ți dea explicații ca și cum ți s-ar cuveni, atunci nu ai să înțelegi niciodată de ce eu cred în Dumnezeul creștinilor și nu în altul.

| goguPatent a răspuns (pentru pacatosulBogdan):

Tu poti sa crezi in ce vrei pentru ce motive vrei. Dar cand e vorba de povesti frumoase, asa cum sunt religiile, nu ai cum sa afirmi ca povestea ta e cea corecta.

| Allin_Zallin_1992 a răspuns:

Si care ar fi ala?