| CranK71 a întrebat:

Voi pe ce puneti pret mai mare? pe credinta sau pe stiinta?

Răspuns Câştigător
| greyhound a răspuns:

Pe ceea ce vad in fata ochilor

37 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Pe logică.
- http://i.imgur.com/kbvB9hP.jpg
- http://i.imgur.com/bt99Vo0.jpg

| Hombre a răspuns:

Religia si stiinta sunt antagonice in ceea ce priveste aparitia universului si vietii. Mai departe religia cu povestile ei stiinta cu cercetarile.

| ErrorFound a răspuns:

Stiinta.

| Aiwendil a răspuns:

Pe credinta pentru ca daca vrei sa reusesi in viata trebuie sa crezi in tine si sa stii ca atunci cand dai de greu poti sa ceri ajutorul lui Dumnezeu. big grin

| Andrei123Andrei a răspuns (pentru Aiwendil):

Credinta a ajutat lumea indiferent de religie sau credinta. Nu conteaza cui te rogi, conteaza cine te asculta.

| 22SWAG22 a răspuns:

Stiinta

| RAY a răspuns:

Ratiune,logica,stiinta,cei care pun pret pe credinta de ce merg la doctor, de ce iau medicamente, fac operati, le frica de moarte, din moment ce stiu ca intra in paradisul vesnic de ce atata lupta ca sa ramana aici unde e cum spun ei foarte rau

| Mikhtarian a răspuns:

E ca si cum ai intreba, bine sau rau.
Despre stiinta se spune ca esti arma diavolului,pentru ca stiinta intoarce oamenii de la credinta,crezand ca daca un calcul e corect,atunci totul e ok.
Eu pun pret pe credinta,desi accept stiinta in modul in care se face ceva pentru modernitate, nu pentru eternitate.
Poate asa, nebun cum sunt, credinta ma mai salveaza, in timp ce stiinta ma imbolnaveste cu toate modernitatile aparute.

| Exilee a răspuns (pentru RAY):

Dar aproximativ toti medicii au in cabinetele lor, dar si in sala de operatie icoane.

In ceea ce ma priveste, ca raspuns la intrebare, pun pret mare pe ambele!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu au pret.

| Maxim96 a răspuns:

Credinta!
Caci Dumnezeu este totul.

| нσяяσя a răspuns:

Pe logica in general!

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

The science is the life, the faith is the folly.

| RAY a răspuns (pentru Exilee):

De aia mor oamenii la cabinet lasa-ma cu doctori romanii

| Inferno a răspuns (pentru NOname):

Problema cu logica este ca da rateuri si cand vine vorba de explicat ceva simplu, cum ar fi spinul particulelor de exemplu, si sunt slabe sanse sa faca fata la subiecte complexe cum ar fi divinitati ce transcend realitatea empirica.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pe credinta. pentru ca stiinta decade intotdeauna inaintea lui Dumnezeu.

| benny34 a răspuns:

Pe ratiune

NOname
| NOname a răspuns (pentru Inferno):

O prefer pe ea şi aşa imperfectă cum e, în detrimentul superstiţiilor şi "adevărurilor absolute" religioase.

| CranK71 explică (pentru нσяяσя):

Respect!

| CranK71 explică (pentru anonim_4396):

Atunci te provoc data viitoare cand te inbonlavesti sa mergi la biserica sa te tratezi.winking (valabil si pentru restul cu acelasi raspuns)

| CranK71 explică (pentru Exilee):

Bun. incearca sa te tratezi la biserica. ei nu cred ca au icoane cu doctorii care au salvat sute de vieti pe pereti. dumnezeu nu a facut nici o minune concreta( de genul: dupa ce lui x i-a cazut mana peste 2 zile i-a crescut din nou alta) sper ca intelegi ce zic.

| CranK71 explică (pentru Maxim96):

Totul si nimic...

| danay72 a răspuns:

Credinta se impleteste cu stiinta, desi Biblia nu e o carte stintifica, in ea gasim multe lucruri pe care stiinta le-a descoperit mult mai tarziu.

| CranK71 explică (pentru danay72):

Da. cum ar fi faptul ca pamantul este rotund... Galileo Galilei a descoperit in 1615 ca pamantul este rotund. biserica a acceptat asta 200 si ceva de ani mai tarziu

| danay72 a răspuns (pentru CranK71):

Asa e, desi Biblia a zis acest lucru ca pamantul e rotund, inainte ca sa fie descoperit de Galileo Galilei.Isaia40:22

| CranK71 explică (pentru danay72):

Si acea biblie oare cand a fost scrisa?

| danay72 a răspuns (pentru CranK71):

Scrierea Bibliei a inceput in 1513 i.e.n si s-a incheiat in 98 en., in o perioada de aproximativ 1600 de ani. Daca preotii ar fi citit Biblia cum pretindeau, nu ar mai fi murit atat de multi oameni pentru ca sustineau lucrurile stintifice pe care si Biblia le confirma.

| Dandanache a răspuns (pentru danay72):

Biblia spune si ca Pamantul are o forma angulara (Iov 38:13). Nu mi-e clar daca e poligon sau poliedru. Imi imaginez ca ar fi putut sa fie un patrat. Tu ce crezi?

| danay72 a răspuns (pentru Dandanache):

.Imi pari o persoana inteligenta. Cred ca intelegi figurile de stil, nu?