| Distratul28 a întrebat:

Ce e știință și ce e credință? Care este diferența dintre ele?

3 răspunsuri:
| Mayhem666 a răspuns:

Stiinta are la baza tot ce e rational si logic, iar credinta se bazeaza pe fictiune si povesti care nu pot fi dovedite ca si adevarate.

| oglindasultanului a răspuns:

2 verbe. stii ce ai vazut, si crezi cand nu vezi.

| JOHNtheADVISOR a răspuns:

Știm cu toții că după noapte urmează garantat o nouă zi.Nu pune nimeni la îndoială asta.Este o certitudine, aceasta este CREDINȚA.
În schimb știința se bazează pe probabilități care sunt sau nu adevărate.Fiecare savant își va da cu părerea în legătură cu ceva, în funcție de capacitatea sa intelectuală, în funcție de interesele sale sau pentru ale cui lucrează, pentru interesele celui care îl finanțează, sponsorizează. Asta este știința.