| CranK71 a întrebat:

Voi pe ce puneti pret mai mare? pe credinta sau pe stiinta?

Răspuns Câştigător
| greyhound a răspuns:

Pe ceea ce vad in fata ochilor

37 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Religia si stiinta sunt antagonice in ceea ce priveste aparitia universului si vietii. Mai departe religia cu povestile ei stiinta cu cercetarile.

NOname
| NOname a răspuns:

Pe logică.
- http://i.imgur.com/kbvB9hP.jpg
- http://i.imgur.com/bt99Vo0.jpg

| Inferno a răspuns (pentru NOname):

Problema cu logica este ca da rateuri si cand vine vorba de explicat ceva simplu, cum ar fi spinul particulelor de exemplu, si sunt slabe sanse sa faca fata la subiecte complexe cum ar fi divinitati ce transcend realitatea empirica.

| NOname a răspuns (pentru Inferno):

O prefer pe ea şi aşa imperfectă cum e, în detrimentul superstiţiilor şi "adevărurilor absolute" religioase.

| danay72 a răspuns:

Credinta se impleteste cu stiinta, desi Biblia nu e o carte stintifica, in ea gasim multe lucruri pe care stiinta le-a descoperit mult mai tarziu.

| CranK71 explică (pentru danay72):

Da. cum ar fi faptul ca pamantul este rotund... Galileo Galilei a descoperit in 1615 ca pamantul este rotund. biserica a acceptat asta 200 si ceva de ani mai tarziu

| danay72 a răspuns (pentru CranK71):

Asa e, desi Biblia a zis acest lucru ca pamantul e rotund, inainte ca sa fie descoperit de Galileo Galilei.Isaia40:22

| CranK71 explică (pentru danay72):

Si acea biblie oare cand a fost scrisa?

| danay72 a răspuns (pentru CranK71):

Scrierea Bibliei a inceput in 1513 i.e.n si s-a incheiat in 98 en., in o perioada de aproximativ 1600 de ani. Daca preotii ar fi citit Biblia cum pretindeau, nu ar mai fi murit atat de multi oameni pentru ca sustineau lucrurile stintifice pe care si Biblia le confirma.

| Dandanache a răspuns (pentru danay72):

Biblia spune si ca Pamantul are o forma angulara (Iov 38:13). Nu mi-e clar daca e poligon sau poliedru. Imi imaginez ca ar fi putut sa fie un patrat. Tu ce crezi?

| danay72 a răspuns (pentru Dandanache):

.Imi pari o persoana inteligenta. Cred ca intelegi figurile de stil, nu?

| Dandanache a răspuns (pentru danay72):

Binteinteles. Singura problema este ca cand stabilim ca textul este literal sau figurat. Eu chiar cred ca citatul meu e o figura de stil.

Sa luam insa citatul dat de tine. Nu scrie clar ca Pamantul este rotund (in sens volumetric, sferoid sau geoid), asta e o pretentie a interpretilor care vor sa demonstreze ca Biblia stia ca Pamantul este un planetoid inaintea stiintei. De fapt, citatul adus ca dovada demonstreaza la fel de bine ca Pamantul este un taler plat. Era o conceptie intalnita atunci si in mitologia egipteana, si in cea mesopotamiana. Un alt exemplu, din Pildele lui Solomon este tradus si "rotocolul pământului Lui". De fapt, cel mai probabil, nu trebuie interpretat literal, cercul Pamantului avand un sens general si referindu-se la universul lumesc. Avem de a face cu o figura de stil, confirmata in continuare, prin enumeratie, de alte figuri de stil, o comparatie poetica, "oameni ca lacustele" si o metafora, intinderea cerului ca o marama (acum sa fim seriosi, nu e nimic stiintific in afirmatia asta). Dar tu esti convinsa ca intr-un enunt plin de figuri de stil, s-a strecurat o constructie de text cu sens stiintific si literal.
Stii ce e ala cheery picking? Asa numesc englezii o eroare de logica si uneori o dovada de rea intentie, accea de a alege dintr-un continut doar acel sau acele elemente care sustin o teorie, ignorandu-le pe cele contrare, chiar si cand acestea sunt preponderent mai multe. Pentru ca sunt mai multe citate in Biblie, daca vrem sa fim chitibusari si sa luam totul literal, care indica convingerea intr-un Pamant plat. Asa ca, dragi martori ai lui Iehova, fiti corecti macar atunci cand invocati analizele literare.

| CranK71 explică (pentru danay72):

Si tu chiar crezi ca biblia nu a fost modificata in tot timpul asta?
sa mai precizez ca Galileo Galilei a fost omorat de biserica dupa ce a spus ca pamantul e rotund?

| danay72 a răspuns (pentru Dandanache):

Prima parte a versetului, e cat se poate de clara si stiu ca ai inteles, iar asta ma bucura, iar figurile de stil nu fac altceva decat infrumuseteaza versetul, iar un om profund prinde ideea.
Nu este greu să ni-l imaginăm pe profetul Isaia privind bolta înstelată ce se întindea cu eleganţă deasupra şi gândindu-se că ea semăna cu un cort întins. Este posibil chiar ca Isaia să fi remarcat asemănarea dintre Calea Lactee şi un „văl fin".
În plus, cuvintele lui Isaia ne creează în minte câteva imagini sugestive. Ne-am putea imagina cum arăta un cort în timpurile biblice. Probabil ne gândim la un sul relativ mic de material rezistent care este desfăşurat, întins şi apoi ridicat pe ţăruşi, devenind astfel o locuinţă. În mod asemănător, ne-am putea imagina cum un negustor ia un sul mic pe care este înfăşurat un văl fin şi îl întinde pentru a fi văzut de un cumpărător. În ambele cazuri, ceva compact este desfăşurat şi întins sub ochii noştri.
Bineînţeles, nu vrem să spunem că imaginea poetică a unui cort şi cea a unui văl fin care apar în Biblie au menirea de a explica expansiunea universului fizic. Nu este însă fascinant că Biblia oferă o descriere a universului care se potriveşte atât de bine cu ceea ce spune ştiinţa modernă? Isaia a trăit cu mai bine de trei secole înainte de Aristotel şi cu mii de ani înainte ca ştiinţa să ofere argumente convingătoare în această privinţă

| danay72 a răspuns (pentru CranK71):

A suferit mici modificari, dar care nu afecteaza contextul, iar acest lucru a fost confirmat atunci cand s-au gasit suluri vechi care s-au gasit la Marea Moarta, dar nu numai.Si repet, da Galileo Galilei a fost omorat de biserica, dar biserica nu are nici o treaba cu aplicarea in totalitate a Bibliei.

| Dandanache a răspuns (pentru danay72):

Prima parte e clara dar dupa aceea avem figuri de stil happy Exact despre aceste argumente selective vorbeam, draga mea. De asta mie Martorii lui Iehova mi-au lasat mereu impresia unor avocati, care isi aleg doar dovezile de care au nevoie si le interpreteaza cum au nevoie. Mie mi se pare foarte clar ca Pamantul are colturi. Stiu ca si tu, daca nu ai fi indatorata religios sa crezi altceva, ai intelege. Imi aleg si eu citatul care imi convine si consider ca nu are sens figurat. Pentru mine e clar, Biblia spune ca Pamantul are colturi. Bad science, imi pare rau.

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns:

Ratiune,logica,stiinta,cei care pun pret pe credinta de ce merg la doctor, de ce iau medicamente, fac operati, le frica de moarte, din moment ce stiu ca intra in paradisul vesnic de ce atata lupta ca sa ramana aici unde e cum spun ei foarte rau

| Exilee a răspuns (pentru RAY):

Dar aproximativ toti medicii au in cabinetele lor, dar si in sala de operatie icoane.

In ceea ce ma priveste, ca raspuns la intrebare, pun pret mare pe ambele!

| RAY a răspuns (pentru Exilee):

De aia mor oamenii la cabinet lasa-ma cu doctori romanii

| CranK71 explică (pentru Exilee):

Bun. incearca sa te tratezi la biserica. ei nu cred ca au icoane cu doctorii care au salvat sute de vieti pe pereti. dumnezeu nu a facut nici o minune concreta( de genul: dupa ce lui x i-a cazut mana peste 2 zile i-a crescut din nou alta) sper ca intelegi ce zic.

| milan9 a răspuns:

Biblia, Scriptura este născută în INTERIORUL Bisericii, în interiorul Tradiţiei sau PREDANIEI neschimbate a BISERICII).

Biserica a fost profețită a CONTINUA VEȘNIC fără greșeală învățăturile Mântuitorului, dintre care unele au fost cuprinse de Biserică și în Biblie.

Preoții sau episcopii din primele secole ale creştinismului (exact cei care sunt negaţi de unii sectanţi), tocmai ei sunt cei care au transmis pe cale orală cuvintele apostolilor, le-au explicat, şi într-un final au format colecţia de scrisori rămase de la apostoli, pe care noi azi o numim Sfânta Scriptură!

Bibliotecile întregi de cărţi ale Sfinţilor Părinţi, ale primilor episcopi ai Bisericii formează azi Sf.PREDANIE sau Sf. Tradiţie (foarte strictă, neschimbată pentru nici măcar un cuvânt de aproape 2000 de ani).

| ErrorFound a răspuns:

Stiinta.

| Maxim96 a răspuns:

Credinta!
Caci Dumnezeu este totul.

| CranK71 explică (pentru Maxim96):

Totul si nimic...

| milan9 a răspuns (pentru Maxim96):

Dacă vreun sectant în manipularea lui nu recunoaşte identitatea şi UNICITATEA Bisericii, confirmate insistent de Hristos în tot Noul Testament, atunci nu are ABSOLUT NICI UN MOTIV să respecte Scriptura – apărută în INTERIORUL acelei unice Biserici! Biserica este cea care a reușit să păstreze textul intact al Scripturii (în ciuda unor tentative de a-l denatura, precum cea a lui Martin Luther) dar și UNITATEA de înțelegere a medajului, fără contradicții, fără variante sectante.

Unul din motivele înmulţirii cultelor şi a sectelor a fost îndepărtarea de Biserică, de spaţiul care păzeşte şi explică Scriptura, şi inventarea unor reguli şi interpretări noi, în contradicţie cu Biblia!

Un simplu exemplu îl constituie ÎNDRĂZNEALA SAU IMPERTINENŢA "întemeietorului" sectei iehoviste, Charles Taze Russel, cel care ajunsese să pretindă că inventatorii cultului ar fi mai presus de Scriptură, că "ORICINE CITESTE NUMAI Biblia AJUNGE IN INTUNERIC (!?!), pe cand cine citeste NUMAI scrierile lui Russel ajunge la adevar (!?!).

Din păcate, acest lucru nu s-a schimbat deloc pentru bieţii oameni prinşi în mrejele acestui cult. Doctrina lor SE MODIFICĂ PERIODIC prin broşurile care vin de la cartierul lor general din SUA!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu au pret.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

The science is the life, the faith is the folly.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pe credinta. pentru ca stiinta decade intotdeauna inaintea lui Dumnezeu.

| CranK71 explică (pentru anonim_4396):

Atunci te provoc data viitoare cand te inbonlavesti sa mergi la biserica sa te tratezi.winking (valabil si pentru restul cu acelasi raspuns)

| Mikhtarian a răspuns:

E ca si cum ai intreba, bine sau rau.
Despre stiinta se spune ca esti arma diavolului,pentru ca stiinta intoarce oamenii de la credinta,crezand ca daca un calcul e corect,atunci totul e ok.
Eu pun pret pe credinta,desi accept stiinta in modul in care se face ceva pentru modernitate, nu pentru eternitate.
Poate asa, nebun cum sunt, credinta ma mai salveaza, in timp ce stiinta ma imbolnaveste cu toate modernitatile aparute.

| Aiwendil a răspuns:

Pe credinta pentru ca daca vrei sa reusesi in viata trebuie sa crezi in tine si sa stii ca atunci cand dai de greu poti sa ceri ajutorul lui Dumnezeu. big grin

| Andrei123Andrei a răspuns (pentru Aiwendil):

Credinta a ajutat lumea indiferent de religie sau credinta. Nu conteaza cui te rogi, conteaza cine te asculta.

| 22SWAG22 a răspuns:

Stiinta

| benny34 a răspuns:

Pe ratiune