| Octavian199 a întrebat:

Zeul evreu a facut universul, dar nu a putut face o arca?

20 răspunsuri:
| Amely21 a răspuns:

Octavian199
De unde ai aflat asta?

| Octavian199 explică (pentru Amely21):

Nu a facut-o Noe? Toata lumea stie ca Noe ar fi facut arca.

| unvecin a răspuns:

Poți mai mult. Chiar cred asta.

| Panamax a răspuns:

Dar a avut tupeu sa dezlege stavilarele cerului ca sa vina apa sa moara dusmanii.

| Octavian199 explică (pentru unvecin):

Ce e?

| Octavian199 explică (pentru unvecin):

Asta e raspuns?

| unvecin a răspuns (pentru Octavian199):

Atotputernicia nu e singura calitate a lui Dumnezeu. A fi puternic nu exclude a fi înțelept.

De exemplu, dacă atunci când erai mic tatăl tău ar fi făcut toată munca, pe motiv că poate... ar fi fost bine pentru educația ta? Nu. Dacă vrei să educi o persoană o să-i dai responsabilități, pe măsura puterii lui.

Dumnezeu după ce l-a creat pe om, i-a poruncit (și) să crească. E normal să avem ceva de făcut, proiecte de îndeplinit, ca să ne dezvoltăm armonios.

Da, a făcut universul pentru că a putut. Și, da, ar fi putut face și arca, pentru că poate. Dar, cred că a fost cel mai înțelept plan acela de a-i da lui Noe munca de a construi arca. Era, poate, cea mai bună metodă de a-și dovedi credința în fața oamenilor care timp de 120 de ani puteau să renunțe încă la viața lor păcătoasă.

Munca lui Noe a fost o mărturie în plus, care elimină orice scuză din partea celor care nu l-au crezut pe cuvânt.

Sper că te-am ajutat cu asta. Deși, sincer, așa cum sugeram anterior, e genul de întrebare la care chiar cred că poți să îți găsești răspunsul.

| Octavian199 explică (pentru unvecin):

Da, da.De ce zeul evreu nu l-a pus pe Noe la un lucru mai usor, nu imposibi. Oare cum a reusit sa faca asta in 7 zile?

| unvecin a răspuns (pentru Octavian199):

120 de ani (Geneza 6:3, 1 Petru 3:20) „îndelunga răbdare a lui Dumnezeu era în așteptare, în zilele lui Noe", timp în care Duhul lui Dumnezeu încerca să-i convingă de păcat. Omenirea de atunci L-a respins, și a intrat pe un făgaș în care singura soluție (inclusiv cea mai plină de milă) era eliminarea de pe planetă.

Așa face și cu noi azi. Putem să acceptăm sau să respingem glasul care ne cheamă la pocăință. Iisus a prezis că starea lumii va fi întocmai ca înainte de potop. Ca și atunci, fiecare om își hotărăște propria soartă.

| Octavian199 explică (pentru unvecin):

Lasa varsta.In 7 zile a facut arca, a strans animalele.

| Octavian199 explică (pentru unvecin):

Ia baga la tata.De ce religia o tine cu 'sa crezi ca sa fi mantuit'? Nu mai usor ar fi sa faci fapte bune? Ca asta e ideea

| unvecin a răspuns (pentru Octavian199):

E o interpretare greșită aia cu vârsta, pentru că au fost cazuri de oameni după Potop care au trăit peste 120 de ani. Iar asta cu 7 zile nu știu de unde o scoți. happy

| unvecin a răspuns (pentru Octavian199):

Tonul pe care vorbim nu mă convinge că chiar vrei să purtăm un dialog serios. Oricum, din punctul meu de vedere nu sunt decât două variante: fie luăm Biblia la modul serios (Iisus așa o lua când spunea că oamenii vor fi ca înainte de Potop), fie nu - și atunci sărim de la un subiect la altul și găsim motive să ne amuzăm.

Când am zis că cred că poți mai mult vorbeam despre nivelul la care lansăm aici discuțiile. Mă face să cred că sunt infinit mai multe șanse să dai fundă unuia care n-a citit Biblia și vine aici să-și ia în râs Creștinismul.

Vezi bine că Noe a avut de unit credința lui cu fapta. Chiar asta e ideea. O credință care nu rodește fapte bune e inexistentă. Iar faptele bune nu pot să iasă decât dintr-un om schimbat de Dumnezeu. Dacă nu ar lucra Duhul Sfânt în inima omului, așa cum a încercat cu oamenii dinainte de Potop, nimeni n-ar face binele. Dacă mântuirea ar fi posibilă prin noi înșine, n-am avea nevoie de Mântuitor.

| Octavian199 explică (pentru unvecin):

Scrie in biblie.

| Octavian199 explică (pentru unvecin):

Deci.Pana la urma Iisus e zeu, nu Dumnezeu?

| SuNaM a răspuns (pentru unvecin):

Marturie ca ce? Acele fiice de om pe care biblia le descrie ca imperechiandu-se cu ingerii, macar stiau de dumnezeul evreilor? Ti se pare corect? Noe daca era baietas si avea caracter, le zicea si lor;,, vedeti ca da asta cu ploaie sa va invete minte'' dar nu a facut-o.

| RAY a răspuns (pentru unvecin):

A regretat ca a facut lumea,desi nu stia de la bun inceput ca va gresi si sa inselat, cateodata a si pierdut razboaie cu poporul lui, in biblie nu se pune accent pe natura divina si pe cea pamanteana, iahve a baut si a mancat, a vorbit cu satana, l-a intrebat de unde vine?

| RAY a răspuns (pentru Octavian199):

Nu,insati iisus spune ca totul face prin tatal lui, nu stie cand va veni sf lumi

| Octavian199 explică (pentru RAY):

Tocmai ca Iisus nu a scris carti.Asa ca iti dai seama ce prostii au scris astia

| RAY a răspuns (pentru Octavian199):

Sectancti man sunt fara de speranta, in deutsche se spune ohne hoffnung