| Girly97 a întrebat:

A experimentat cineva acupunctura?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| RAY a răspuns:

Din punct de vedere științific[modificare | modificare sursă]
Acupunctura utilizează ace fine pentru a stimula punctele de acupunctură și a echilibra fluxul de qi. Nu se cunoaște nicio bază anatomică sau histologică a existenței unor puncte de acupunctură sau a unor meridiane.[3][4] Unii acupuncturiști le consideră mai degrabă funcționale decât entități structurale, utile în ghidarea evaluării și îngrijirii pacienților.[5][6][7] Acupunctura a fost subiect activ de cercetare științifică în secolul XX,[8] și efectele și aplicabilitatea ei rămân controversate printre cercetători și practicieni.[8] Deoarece este o procedură, mai degrabă decât o pilulă, proiectarea de studii controlate este o provocare, ca și în procedurile chirurgicale și altele.[5][8][9][10][11] Unele treceri în revistă ale cercetărilor duc la concluzia că efectele acupuncturii țin în principal de fenomenul placebo,[12][13] iar altele o găsesc probabil efectivă în privința unor afecțiuni specifice.[8][14][15]Format:Update inline[16]

https://ro.wikipedia.org/wiki/Acupunctur%C4%83