| anonim_4396 a întrebat:

A încercat cineva sa bea apa cu lămâie în fiecare dimineață? Chiar ajuta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
14 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da, ajută până la un punct, de la care strică.
Corpul nostru este bazic.
Ce se întâmplă când bagi acid citric în el?
Organismul, începând din gură, elimină salivă ca să reducă aciditatea prin sarea conținută în salivă. Se obține astfel citrat de sodiu, care este o sare obținută dintr-un acid slab și o bază puternică, care are în final o acțiune bazică, de acea se afirmă că, cu toate că lămăia e acidă, reacția ei în stomac este bazică.
Dar asta până la un punct.
Sodiul este luat de la procesele din organism, din sânge, de peste tot, ca să elimine această aciditate în exces, care este toxică pentru organism. Dacă nu reușește, o filtrează rinichii, care dacă au mediul prea acid, funcționează prost, astfel o urină acidă arată o funcționare proastă a rinichilor.
Așa că una este să bei niște apă cu lămâie în cantități rezonabile și alta este să exagerezi, ca să strici tot ce este în echilibru ăn organism, cu ideea că da, lămâia băută dimineața chiar ajută.
Dacă ai mânca lămăia să o rozi cu dinții, ți-ar place asta?
Nu, căci gustul extraordinar de acru ți-ar spune că e nocivă.
Dacă o diluezi cu apă și o bagi așa în tine, e mai puțin nocivă?
E la fel de nocivă, doar că nu simți asta cu limba și cu gura.
Ei dacă scrie pe Internet că ajută...

| RoCkKiD a răspuns:

Ajuta la fel de mult ca oricare alt fruct mancat/baut sub forma de suc dimineata. Ajuta digestia, contine vitamine si minerale, te hidrateaza etc. In schimb nu o sa slabesti, e posibil chiar sa te ingrasi.
Sucul de lamaie e destul de acru si daca nu cumva chiar iti place e greu de baut fara niste zahar. Asa ca o sa consumi ceva ce are putine calorii in sine dar are nevoie de zahar sa fie consumat.

Raspunsul pe scutr, este da, ajuta dar nu la slabit (cam asta e chestia pe care o crede toata lumea).

| andiceasu95 a răspuns:

Da ajuta foarte mult digestia, imi vinea sa vars la scoala si m-am dus la doctorul de familie impreuna cu mama iar el mi-a recomandat sa beau inainte sa plec la scoala apa cu lamaie sa ajute digestia.

| Yuoia a răspuns:

Da, ajuta la perforarea stomacului!
De unde ati scos voi asta, apa cu lamaie dimineata pe stomacul gol?

| RoCkKiD a răspuns (pentru sadrian46):

Treaba asta e scoasa din cine stie ce revisa pentru femei de varsta a 3-a.

Corpul tau nu are un PH unic, depinde de care zona. Cu cateva exceptii PHul din corpul tau este, in jur de 7-7.77 deci spre alcalin. Exceptiile ar fi stomacul care este acid sau vaginul/uterul femeilor care din nou este mai acid ca sa digere mancarea/ protejeze organul.

Treaba cu mancarurile care iti fac corpul mai acid sau mai bazic sunt o idiotenie din simplul motiv ca schimbarile de PH sunt fatale si indiferent ce manace nu poate schimba asta. Gandeste-te ca PH-ul din stomacul tau este foarte acidic, celulele alea secreta acid clorhidric cu un PH de 1 (adica e cam acid de baterie) deci cam orice ai manca tu si ar fi bazic ar fi "ne-bazic" instant de mediul puternic acidic din stomac, apoi in duoden treaba care a iesit din stomac va fi bombardata cu bicarbonat secretat de pancreas incat sa neutralizeze acidul din stomac. Practic orice ai manca ajunge la ph-ul dorit de corp deci e irelevant cat de acida sau bazica e mancarea.

Revenind la chestia ta cu Ph-ul. Dupa cum probabil stii sangele duce oxigen de la plani la celule si scapa de dioxidul de carbon.
Acum, cand se face transportul mare parte din dioxidul de carbon este sub forma de acid carbonic deci daca ai extra dioxid de carbon (iti tii respiratia) sangele devine mai acidic sau daca ai mai putin, devine mai bazic.

Acum, daca chiar nu ma crezi ca nu iti poti schimba prea mult PH-ul, tine-ti respiratia 30 de secunde, senzatia pe care o sa o ai este cea specifica unui PH scazut, acid (si crede-ma ca scade doar usor). Acum incearca sa respiri foarte repede pentru 30 de secunde, ameteala aia este simtomul unui ph mai bazic.

Scucces cu schimbarea PHului, poti incerca asta cat vrei dar nu mai baga copii in ceata.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru RoCkKiD):

Am citat dintr-un expert în care cred, de pe Internet. Nu îi dau numele ca sî nu prelungesc controversa cu tine.
Dar îți urez și îți doresc să mănânci o lămâie ca pe un măr, să simți replica acidă pe care ți-o trasmit.

| RoCkKiD a răspuns (pentru sadrian46):

Atunci pune-i omului studiul aici sa citeasca cu ochii lui sa vada daca expertul respectiv chiar stie ce zice sau le are cu medicina la fel ca grupurile cu mamici de pe FB, e posibil sa fie ceva revolutionar care sa ne lumineze pe toti sau sa se dovedeasca complet inutil.

O argumentare atat de apriga si complet in afara consensului medical nu poate exista fara referinte.

Partea cu lamaia pe pot de mar ar fi destul de urata, mai ales ca nu imi plac lamaile nici macar in limonada. happy

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru RoCkKiD):

Mă scuz pentru lămăie, îmi retrag, îmi înghit chiar cuvintele, o să citez aici. Sunt de acord cu toate comentariie tale. Te rog în schimb dacă ți se pare că expertul meu greșește, să îl contrazici aici cu argumente. Caut cea mai relevantă expunere a lui pe această temă și o prezint pe TPU, adresându-mă dtale, cât de repede pot, având eu și altele în orar.

| RoCkKiD a răspuns (pentru sadrian46):

Promit sa discutam opiniile respectivului om punct cu punct.

Nu e graba, oricum daca e ceva ce presupune ceva timp investit in citit nu voi putea decat mai pe seara.

| Simpatic a răspuns:

O sa te ajute sa faci gastrita mai repede, dupa aceea te va durea stomacul si ai sa ai nevoie de pastile care sa inlature hiper-aciditatea. Lasati leacurile babesti ca nu ajuta la slabit!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru RoCkKiD):

Iată expertul meu. De când aplic ceea ce spune el, de cam două luni, starea mea de sănătate s-a ameliorat considerabil la nivel resimțit și la analizele medicale obiective. De aceea cred în el. Această temă a bazicității organismului uman el o reia în multe din conferințele lui. Ai aici una din ele. Am selectat pentru dta minutul 12.35, 14.20 dacă nu ai răbdare și interes să asculți tot.
https://www.youtube.com/watch?v=ZBdLXMjIwBY

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru RoCkKiD):

No problem, dacă vrei le luăm pe rând și facem seminar, opiniile lui,

| RAY a răspuns:

Ce discutie aprinsa pe aici =https://www.edisoninst.com/......y-stomach/

Lemon este unul dintre cele mai populare și versatile citrice. Popularitatea sa se datorează gustului și mirosului revigorant, fiind o alegere populară pentru aromatizarea multor rețete și parfumuri. Lemon este, de asemenea, utilizat pe scară largă în toate tipurile de băuturi de la ceaiuri și cocktail-uri la sucuri. Împreună cu utilizarea sa evidentă ca aromă, lamaie de mult timp a fost de asemenea folosită pentru valoarea sa medicală. O bogată sursă de vitamina C, lămâie posedă beneficii imense pentru sănătate, variind de la proprietățile sale antibacteriene și antivirale până la abilitățile de stimulare imună. Una dintre cele mai comune metode de a culege beneficiile de sănătate ale lămâii este prin sucarea ei. Sucul de lămâie acționează ca un agent digestiv și detoxifiant și ajută la curățarea ficatului, conducând la o mai bună sănătate digestivă.

Sucul de lamaie este, de asemenea, un mod eficient de a reduce greutatea, deoarece crește rata metabolică a organismului. Pentru persoanele care doresc să folosească lamaie pentru abilitățile de scădere în greutate, sucul de lamaie care se bea cu apă caldă pe stomacul gol în fiecare dimineață poate produce rezultate uimitoare. Împreună cu beneficiile pierderii în greutate, consumul de apă caldă de lamaie în fiecare dimineață are, de asemenea, numeroase alte beneficii. Expertii in nutritie de la Institutul de Nutritie Edison au enumerat cateva dintre cele mai eficiente beneficii ale sanatatii de a bea suc de lamaie cu apa calda in fiecare dimineata. Adăugați o jumătate de lămâie proaspătă stoarse la 8 uncii de apă rece, caldă sau fierbinte, bucurați-vă de gust și de beneficiile!

Beneficiile consumului de apă de lămâie
Ca sursă bogată de vitamina C, sucul de lamaie protejează organismul de deficiențele sistemului imunitar.
Consumul de suc de lamaie cu apă caldă în fiecare dimineață ajută la menținerea echilibrului pH-ului corpului.
Cu proprietățile sale puternice antibacteriene, sucul de lamaie contribuie la combaterea infecțiilor
Acționează ca agent de detoxifiere.
Ajută la menținerea sănătății digestive.
Împreună cu vitamina C, lămâile sunt, de asemenea, o sursă bogată de potasiu, calciu, fosfor, magneziu etc.
Ajută la lupta împotriva frigului comun
Apele de lamaie sunt, de asemenea, un remediu popular pentru multe tipuri de probleme ale pielii, de la acnee, erupții și riduri până la pete întunecate.
Sucul de lămâie cu apă caldă ajută la scăderea rapidă în greutate deoarece promovează digestia și crește rata metabolică.
Sucul de lamaie este, de asemenea, foarte eficient la curățarea ficatului, deoarece promovează ficatul pentru a elimina toxinele
Proprietățile anti-inflamatorii ale Lemonului ajută la combaterea infecțiilor tractului respirator, a durerilor în gât și a inflamației amigdalelor.
Sucul de lămâie cu apă caldă ajută la menținerea corpului hidratat deoarece oferă electroliți organismului.
Consumul de suc de lamaie cu apă caldă ajută, de asemenea, la reducerea durerilor articulare și musculare.
Sucul de lămâie cu apă caldă este, de asemenea, bun pentru sănătatea dentară, deoarece ajută la durerea dentară și previne gingivita.
Sucul de lămâie cu apă caldă ajută la digestie și, prin urmare, ajută la reglarea mișcării intestinale naturale.

| RoCkKiD a răspuns (pentru sadrian46):

Ok de data asta pasiunea mea pentru dezbateri m-a facut sa pierd o ora si 20 min din viata pe care nu le voi mai recupera.

Tipul nu zice chestii gresite, in princiuliu sunt generalitati, exemplele pe care le da pe langa sunt ca sa se sperie oamenii si aparent au efect deci face ceva bine daca a convins cateva gospodine sa nu mai prajeasca totul in untura e un mare plus.

1. Observ ca are o problema uriasa cu gustul si vrea sa te faca sa crezi ca orice are gust bun e nesanatos (chestie care este o idiotenie), lucru complet fals ca sunt o gramada de fructe si legume mai mult decat bune.

2. Faza cu evitatul chestiilor acide este o prostie, cu foarte putine exceptii, fructele si legumele sunt acide, pur si simplu asa sunt. Ca sa manaci bazic cum recomanda el trebuie sa manci exact ceea ce nu prea recomanda, adica carne. Din nou, orice ai baga in tine, organismul duce la PHul potrivit.
Ai aici un link cu PHul mediu al fructelor si legumelor, PHul merge de la 0 la 14, 0 fiind foarte acid si 14 foarte bazic iar 7 neutru..vezi cate gasesti peste 7.
https://www.pickyourown.org/ph_of_fruits_and_vegetables_list.htm

E valabil si la povestea lui cu otetul + ca nu stiu cum sunt altii dar sunt 90% sigur ca majoritatea famillior din Romania folosesc 1-2 sticle pe an, nu vad cum ai putea folosi mai mult otet deci si daca ar fi toxic nu ai consuma cantitati relevante.

3. Singura problema majora a muraturilor e ca tind sa contina foarte mult sodiu cheste care este nesanatoasa mai ales pentru sistemul circulator si nici nu prea sunt foarte nutritive. In rest sunt aberatii.

4. Afumarea nu este nici pe departe atat de dramatica pe care o face sa sune. Studiile nu-s enorm de concluzive pe tema asta dar tind care faptul ca ar fi daunatoare dar cantitatea pe care o consumi conteaza.

5. Sunt de acord ca dulciurile, prajelile, alcoolul si saratul excesiv (desi astea ar trebui sa fie treburi cunoscute chiar daca din pacate nu sunt), dar din noi cuvantul cheie este cantitatea.
Zaharul este important pentru energie mai ales i cazul oamenilor cu activitate fizica intensa, prajelile nu-s ok dar daca o data pe saptamana mananci o bucata de carne prajita nu o sa fumezi 500 de tigari (cum afirma domnul) etc.

Am auzit o gramada de referinte la biblie, chestie care cred ca le face pe tantiile alea sa alunece de pe scaun, dar complete irelevante pentru subiect.

Ce imi doream sa aud si ceea ce ar trebui sa stie toata lumea este ca dieta (dupa orice studiu citesti) trebuie sa fie variata si cuvantul cheie este moderatia. Problemele deriva nu din natura alimentelor pe care le consumi ci din cantitatea in care le consumi. In cantitati potrivite dulciurile, alcoolul, prajelile etc aduc o stare de bine, energie si voie bune. Dieta trebuie sa contina si fructe, si legume si canre si lactatea iar modul de prepareare trebuie sa fie preponderent coacere sau fierbere.dar daca din cand in cand o sa figi ceva nu mori...

Nu exista otravuri exista doar doze, pana si cea mai puternica otrava de pe planeta (botulina) daca este diluata sufiecient nu te omoara, desi ce-i drept te face sa arati ca o pitipoanca. iar diluata sufiicient nu te afecteaza cu nimic...deci conteaza cantitatile.