| UmbraDeVulpe a întrebat:

A spus Dr. Cezar, daca il cunoasteti, ca daca te apuci sa slabesti fara sport nu e ok, e adevarat? A si spus ce se inampla dar nu imi aduc aminte. Asa e cum a spus el sau nu e chiar asa de fapt?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
45 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Acest Dr. Cezar este la fel de pertinent precum politistul de la veterinara Tavi Perțea; adica "profesinisti" care s-au facut vloggeri ca sa mai scoata un ban.
Pentru mine adevaratii profesinisti profeseaza si nu am timp de facut vlogging sau de aparut prin televiziuni, astia sunt niste mascarici amatori care facandu-si publicitate isi creaza surse de venit!

| Mosotti a răspuns (pentru Simpatic):

Multi bat campii pe net, recomanda multi diete care mai de care dezechilibrate.
Au casunat toti pe reducerea la maxim a carbohidratilor, chestie total aiurea si inutila.
Din contra, carbo sanatosi trebuie sa reprezinte 50 % din caloriile mancate, 30 grasimi sanatoase si 20 proteine.

E adevarata teoria lor cu carbohidratii dar doar in cazul de hipercalorism, cand mananci mai mult decat arzi.
Nu cand ai deficit sau cand te mentii si mananci cat arzi.

As putea sa explic si de ce pe intelesul tuturor dar mi-e ca vb singur chiar daca se explica ca sa simta celalalt notiunea.

| Simpatic a răspuns (pentru Mosotti):

Da

| Mosotti a răspuns:

E nu e okey, vorbeste tampenii, se slabeste f bine si fara sport la o adica, nu se intampla nimic.
Ca e mai bine sa faci sport asa pentru sanatate e alta, dar nu e problema, daca ai kcal mai putine decat arzi pe zi, slabesti.
Eu am slabit fara sport fara probleme facand doar miscarea de baza, cumparaturi, una si alta cand era nevoie.

Totu este sa ai o alimentatie sanatoasa hipocalorica in trei mese pe zi, daca nu ai, atunci nu e okey.
Deci sa nu te apuci sa slabesti cu dieta nesanatoasa, atata tot.

Răspuns utilizator avertizat
| Mosotti a răspuns (pentru UmbraDeVulpe):

Hipocaloric inseamna cu kcal putine.
De ex daca tu arzi cam 2200 Kcal/zi (cam atat arzi) cu miscarea de baza, deci fara sport, trebuie sa mananci mai putine pe zi de ex 1500, si asa slabesti 3 kg lunar de ex, cu 700 de kcal mai putin decat arzi.

| dullcat a răspuns:

Cauta parerilor altor medici daca vrei sa faci o comparatie relevanta si sa afli daca e adevarat.

| Mosotti a răspuns (pentru dullcat):

Ce rost are sa se mai duca la n medici sa dea banii? Ca e f clara treaba. Dar daca are bani de dat sa se duca, nu e problema.

Or sa zica ca e mai bine sa faca si sport, dar nu ca nu e okey slabirea fara sport, in sens ca se intampla ceva.
E bine sa faca sport ca sa arda mai mult, deci sa-si permita sa pape mai multe kcal, si sa tonifice si corpul, sa-si dezvolte si musculatura putin, e bine si pentru inima sa faca cardio, e mai sanatoasa slabirea asa, dar merge si invers.

Sa facem diferenta, e una ca e mai bine cu sport, si alta e ca fara sport se intampla ceva nasol.

El trebuie sa se duca la un nutritionist sa-i faca dieta cu ce trebuie, ca sa slabeasca pornind ca arde cam 2200 Kcal daca este baiat/barbat.
Stie nutritionistul ce sa-i dea sanatos in trei mese pe zi sau trei si intre mese o gustare, un fruct, etc.

Si asta se verifica, cati n-au slabit fara sport, destui.

| dullcat a răspuns (pentru Mosotti):

Am sugerat sa caute pe net, fiindca acum multi au canale social media in care vorbesc despre diverse, nu sa mearga la control. laughing

Slabirea fara sport poate lasa urme cam urate pe corp, in functie de cat de challenging este telul.

| Mosotti a răspuns (pentru dullcat):

Lasa urme slabirea fara sport daca ai fost prea gras si atarna pielea dupa, adica isi pierde elasticitatea.

| Mosotti a răspuns (pentru dullcat):

Pai cand ai zis sa ceara parerea altor medici ar insemna control, ca nu sta un medic sa-i raspunda lui pe net decat daca plateste. Si pe net cine nu-i medic verificat poate zice orice, sau sa scrie orice.

De ex doctor Petrache de diabet care e pe Youtube raspunde la intrebari pe 25 lei intrebarea!
Platesti cu cardul, si ea pe Whatsapp iti raspunde.
E si nutritionista deci si specialista in slabit.
Daca vrea, sa faca si asa.
Are linkul acolo la clipurile ei.

| dullcat a răspuns (pentru Mosotti):

Am zis sa caute, nu sa ceara.Da, exista si multi nutritionisti care au canale social media.

| Mosotti a răspuns (pentru dullcat):

Sa caute, dar cel mai bine sa caute un nutritionist si sa se duca acolo, de obicei diabetologii sunt si nutritionisti chiar daca nu ai diabet, pot consilia si in asta.
Ca dietele-s personalizate, aia pe Youtube generalizeaza.

| StoicAnalysis a răspuns:

Se refera ca trebuie sa faci macar un minim de miscare de 30 de minute sau maxim o ora pe zi, in cazul in care esti sedentar, pentru a nu se atrofia muschii. Poti slabi doar din diete alimentare, dar daca intri in scadere calorica fara sa faci miscare cu toate grupele de muschi, corpul tau va consuma proteina din muschi prima data, abia apoi din grasime. Trebuie sa faci miscare constant pentru a-i transmite corpului ca tu ai nevoie de muschii aia pentru a trai. In felul asta va consuma mai mult din mancarea pe care o mananci si din grasimea corporala.

Răspuns utilizator avertizat
| StoicAnalysis a răspuns (pentru UmbraDeVulpe):

Trebuie sa fie miscare intensa in care sa solicite muschii respectivi. Gen alergat, flotari, abdomene, genuflexiuni, ridicare de greutati, etc. Daca doar mergi sau iti intinzi putin corpul cu miscari usoare, nu folosesti muschii aia la capacitatea lor medie sau maxima.

Răspuns utilizator avertizat
| StoicAnalysis a răspuns (pentru UmbraDeVulpe):

Nu exista exercitii doar ca sa dai din grasimea de pe burta jos. E imposibil din punct de vedere anatomic. Corpul tau va da grasime jos de pe toata suprafata corpului putin cate putin. Grasimea de pe burta fiind cea mai grea de scapat. Trebuie sa faci exercitii cu tot corpul, pentru a fi sanatos.

| StoicAnalysis a răspuns (pentru UmbraDeVulpe):

Jumatate de ora de antrenament intens cu tot corpul zilnic e suficient.

Răspuns utilizator avertizat
| StoicAnalysis a răspuns (pentru UmbraDeVulpe):

E ok si fara greutati, dar trebuie sa fie intense pentru tine, adica sa iti soliciti muschii cat poti tu de mult. Intri pe magazinul telefonului ( appstore sau magazin play ) si cauta home workouts. E o imagine rosie cu un om care sta in pozitie de flotare. Aplicatia respectiva iti cere sa pui acolo cate kg ai, inaltimea, si cate zile pe saptamana vrei tu sa faci exercitiile. Si el iti va da exercitiile in functie de numarul de zile pe care le-ai pus acolo. Iti arata pas cu pas cum sa le faci.

Răspuns utilizator avertizat
| StoicAnalysis a răspuns (pentru UmbraDeVulpe):

Da

| StoicAnalysis a răspuns (pentru UmbraDeVulpe):

Pai gandeste-te ca timp de 30 de minute ai de facut toate exercitiile de acolo cu maxim 40 de secunde de pauza intre ele. E un efort maricel pentru muschi.

Răspuns utilizator avertizat
| Mosotti a răspuns (pentru StoicAnalysis):

Nu se atrofiaza muschii daca faci miscarea de baza, nu asta e problema, problema e ca pur si simplu e bine sa facem alea minim 30 min de sport pe zi pentru sanatatea organismului fara neaparat legatura cu slabirea.
Oricum mai pierzi din muschi si daca faci sport, la 1 Kg de grasime pierzi cam 30 % muschi.
Dar daca bagi proteina completa un 3 g/Kg corp, si antrenezi ca lumea muschii poti reduce acel 30 %.

Se atrofiaza muschii daca stai doar in pat si nu faci miscare deloc, nici dus la toilet, bucatarie, cumparaturi, scoala, fie si mers prin clasa, fie mers de acasa la scoala 5 minute.

| Mosotti a răspuns (pentru UmbraDeVulpe):

Pai e okey si asa, fa cardio daca vrei sa slabesti mai repede daca mananci tot atatea kcal fata de daca nu faci cardio.

Se face cam 45-60 de minute cu 65 % din pulsul maxim admis! Altrel risti sa-ti prajesti masa musculara.
Pulsul maxim admis este 220 - varsta.
Se face si cu 85 % dar se risca pierdere masa musculara mai multa.
La sala o sa-ti zica aia ce ai de facut, daca nu, fa alergare cu 10 Km/ora sau bicla din aia statica ca sa pui si rezistenta, dar pulsul sa fie ala care trebuie.

| StoicAnalysis a răspuns (pentru Mosotti):

Daca esti sedentar, tot un fel de atrofiere se produce, doar ca nu la modul ala in care cazi din picioare si nu poti ridica nici un pai. Nu cred ca lumea vrea sa aiba forta doar cat sa se duca la toaleta sau sa manance. Important e sa-ti inveti corpul sa aiba o anumita forta necesara pentru ce ai nevoie sa faci in viata ta. Daca doar intri in deficit caloric prin dieta si nu faci sport, iti vei pierde si forta pe care o aveai cand erai mai durduliu. Pentru ca atunci macar corpul se antrena incat sa poata cara acea greutate in plus.

| StoicAnalysis a răspuns (pentru UmbraDeVulpe):

Vezi pe aplicatie. Toate exercitiile de acolo din sectiunea all body challenge, dureaza maxim 30-40 de minute in functie de nivelul de dificultate.

| Mosotti a răspuns (pentru StoicAnalysis):

Asa e, si medicu diabetolog mi-a zis ca aia mai durdulii au musculatura mai buna ca, corpu trebuie sa care greutatea aia.

Mai depinde si de om, de ex eu cand ies afara pot cara si 20 de kg de apa plata fara probleme, am si Mega la 5-7 min de casa, si uneori iau de acolo.
Merg repede, deci si daca-s sedentar din cauza problemei de sanatate care ma face sa zac (spre deosebire de 2007-2013 cand rupeam sala), nu simt ca-s capabil doar sa ma duc la toilet si bucatarie.

Si am 66 Kg la 1, 7 m, din contra, la 80 kile imi era mai greu ca mai purtam si greutatea aia, nu stiu cat s-o fi mai dezvoltat muschii ca...

Dar sigur ca e bine sa facem sport daca putem cand slabim si nu numai.
Eu am slabit de la 90 la 67, 5 sedentar in 2016 si n-am simtit ca pierd din forta, ci invers.
Unii sunt asa, altii altfel, nu suntem toti la fel.

Majoritatea nu au timp si chef sa daca cand vin la 7-8 seara de la munca vai de mama lor, mananca, se spala, mai stau pe la TV si culcarea.

Răspuns utilizator avertizat
| StoicAnalysis a răspuns (pentru UmbraDeVulpe):

Da, de toate.

| intreb348128712 a răspuns (pentru Mosotti):

Dar cum te lasa sa iei medicamente cu diabet? adica in doza mica ii lasa pe toti sa le ia sau cum? unchimiu nu a putut lua medicamente, dar avea cu inima nu diabet

| Mosotti a răspuns (pentru intreb348128712):

Pai it da tratamente pentru bolile care le ai, daca ai cu inima iti da de inima, daca ai diabet iti da de diabet, daca ai ambele iti da pentru ambele.
Daca unele medicamente interactioneaza intre ele neokey, se cauta din alea care nu se influenteaza reciproc.

Iar pentru ValentinMihai78, pun pariu 300 Euro cu martori de aici pentru o sapt, sa-mi arate mie ca cine mananca f putin pastreaza grasimea pe el si nu slabeste desi corpul arde 2200 si ala mananca 500.
Sa vedem care e fraierul din noi doi.

| intreb348128712 a răspuns (pentru Mosotti):

Pai daca iei si antidepresive ma refer are voie si petnru inima sau diabet? ca stiam ca sunt oameni care nu pot lua ei ce fac saracii? aaa se cauta care nu interactioneaza pai si de regula se gasesc?

| intreb348128712 a răspuns (pentru Mosotti):

Scrie pe prospect ca e tratament de scurta durata pentru anxietate asociata cu depresia, deci merge si pentru depresie, dar cum spanac de nu au mai gasit modalitati bune adica gen la anxeitate e genial ca ai si din astea care functioneaza rapid intr-o ora ce alte medicamente mai functioneaza rapid?

| intreb348128712 a răspuns (pentru Mosotti):

Logic ar fi si xanax sa mearga pentru depresie? stii de ce? xanax asta face, uiti de tine, uiti de problemele pe care le ai, eu de la anxiar uit de multe chestii dar e bine, oricum medicii psihiatrii tot respectul, sunt bune medicamentele.

| Mosotti a răspuns (pentru intreb348128712):

Asta medicii decid si stiu.

| ValentinMihai78 a răspuns:

Organismul uman este făcut asemenea oricărui organism de pe planeta asta. Are cicluri de creștere și descreștere în greutate. Chiar dacă unii veți râde de ceea ce am scris eu acum, gândiți-vă că cu nici 200 de ani în urmă nu exista ceea ce numim noi acum frigidere, fabrici de mâncare, fast-food etc. Ori oamenii trebuiau să consume alimente în funcție de sezon. Iar, în România, gândiți-vă că sezonul în care se consuma cea mai mare cantitate de carne era iarna - primăvara, apoi se consuma multe vegetale. Numai cei care efectuau munci fizice consumau carne și în restul anului.
Plus, gândiți-vă că atunci nu existau săli de sport, căci era multă muncă fizică de făcut.
Ori în momentul de față se consumă foarte multă carne, dar nu se mai face efort fizic, de aceea se recomandă sport cu dietă de slăbire, căci altfel organismul intră în stare de conservare, iar toată grăsimea o păstrează, nu o elimină.

| Mosotti a răspuns (pentru ValentinMihai78):

O pastreaza pe dracu pe grasime, ai mai putine kcal decat arzi, slabesti inevitabil, nu intra in nici o stare de conservare, e fizica pura, are nevoie de 2200 Kcal si mananci 1200, 1000 si-o ia din rezerve, s-a probat asta, si la mine s-a probat.
Si asa dai jos cam 4 Kg lunar.

Nu are cum sa intre in stare de conservare ca are nevoie de aceiasi energie pentru a functiona la fel, nu exista perpetuum mobile.
Inima bate la fel, temperatura e aceiasi, creierul consuma la fel, organele functioneaza la fel.
Ca sa se intample ce zici tu, ar trebui sa ai 30 grade in loc de 36, sa bata inima cu 30 batai si nu cu 60-80, organele sa mearga mai incet, adica necesarul de energie sa fie mai mic.

Si nu se intampla asta, si daca nu mananci nimic, ai aceiasi temperatura, inima bate la fel, etc, pana mori, adica pana cand nu mai ai energie si nu mai merge nimic.
Si daca si-ar reduce activitatea, te simti rau, nu merge.

Nu merge asa! Daca mergea cum zici tu si se putea face din rahat bici, era ceva.
Si femeile care stateau in pestera si nu se prea miscau, daca nu mancau sau mancau mai putin, slabeau.

Ce zic eu se probeaza, ce zici tu nu, la nimeni.
Eu am slabit de n ori fara sport, fara absolut nici o problema.
Iti arat cand vrei pe cine vrei.
Nu fa tu sport o saptamana si mananci cu 1000 kcal mai putin decat arzi, vei da 1 Kg jos, ca ai 7000 in minus, deci 1 kg de grasime corporala.

Prea multa carne poate face rau la rinichi, in rest nu are treaba cu slabitul.
Poti sa mananci cam ce vrei tu, daca ai mai putina energie decat arzi, slabesti.

Cine se pricepe, cam rade de ce zici tu.
Dar nu am zis ca nu e bine sa facem sport, deci nu intelege gresit.

| ValentinMihai78 a răspuns (pentru Mosotti):

Serios? Câte cărți ai citit la viața ta? Câte documentare ai văzut la viața ta? Cât de multă istorie cunoști?

| Mosotti a răspuns (pentru ValentinMihai78):

Eu de 15 ani sunt pe domeniu nutritie si altele, ca am facut 7 ani sala.
Eu vb de practica nu de vise aici.
Ce treaba are cu istoria?

Am vazut n documentare, am vb cu medici, am vazut cazuri, am asistat oameni la slabit, etc.
Nu cunosti nici fizica si nici cum merge corpul.
Daca era ca tine nu mai ajungeau scheleti aia de la Auschwitz, aia care nu munceau si stateau in celule inchisi, n-au mai intrat in conservarea conservarii.
Mancau 700 Kcal/zi ca sa sufere lento.
Am vazut un documentar unde nazistii au stabilit asta.
Acum sincer nu stiu daca e adevarat asta cu 700 dar sa o luam ca e, slabesti 6 kg lunar stand cu asa dieta.

Si...au slabit pana la oase.
Am si explicat de ce nu zici corect, nu te-am contrazis prosteste.

Si anorexicii nu stii? E una pe yotube parca, schelete, nu face sport dar nu mananca decat infim.

Deci serios, foarte serios.
Eu sunt 98 % sedentar acum, stau doar in casa, ies doar jos la bloc la cumparaturi si vin acasa si asta la cateva zile, deci in 5-10 min vin.
Si slabesc daca am deficit caloric.
Daca am surplus ma ingras, daca mananc 2300, ma mentin.

Cand faceam sport sigur ca slabeam mai mult cu aceleasi kcal.
Si...sedentar slabirea e conform regulii ca 7000 kcal = 1 kg de grasime corporala, nu ar mai putin de 2300.

Daca negi realitatea, aia e.

| ValentinMihai78 a răspuns (pentru Mosotti):

Un analfabet funcțional ești!
Ai citit, cât sunt eu popă!