| anonim_4396 a întrebat:

Acte necesare somajului 2009 sunt viitoare somera data afara prin restructurare post si a si vrea sa stiu ce acte imi trebuie pentru dosar si cum se calculeaza somajul eu avand pe cartea de munca 1230roni multam fain

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Anna
| Anna a răspuns:

Actele pe care trebuie sa le depui la agentia teritoriala pentru ocuparea fortei de munca sunt: -cerere pentru obtinerea indemnizatiei; - carte de identitate (in original si copie); -acte de ctudii si calificare (in original si copie); -certificat de nastere (original si copie); -certificat de casatorie daca e cazul (in original si copie); -adeverinta medicala din care sa rezulte ca esti apt de munca; -acte eliberate de organele financiare din care sa rezulte ca nu ai alte venituri; -declaratie pe propria raspundere ca nu ai loc de munca.Si alte acte, dupa caz...

12 răspunsuri:
rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Vezi ca ai la adresa de mai jos actele necesare
http://www.bucuresti.anofm.ro/acte_ind.htm
Cat despre suma care iti va veni te poti interesa la un contabil sau la Somaj

Bula
| Bula a răspuns:

In primul rand iti trebuie decizia de desfacere a contractului de munca, cu articol din CM inscris pe ea care te indreptateste la somaj!
Restul iti spune la somaj.

| nicky a răspuns:

Nu stiu de ce acte ai nevoie dar am auzit ca se i-a dupa vechime la calculul somajului nu dupa venit, nu sunt sigura ca e asa cel mai bine vei fi informata la Directia Muncii.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca am doar 8 luni de munca am dreptul la somaj

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dupa cat timp poti ramane in somaj, dela ultimul loc de munca

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

1. Actul de identitate, in original si copie;
2. Actele de studii si de calificare,in original si copie;
3. Certificatul de nastere,in original si copie;
4. Certificatul de casatorie,in original si copie;
5. Adeverinta medicala , din care sa rezulte ca este apta de munca sau ca are eventuale restrictii medicale
6. Actele eliberate de organele financiare teritoriale,din care sa rezulte ca nu realizeaza venituri sau ca realizeaza din activitati autorizate potrivit legii venituri mai mici decit indemnizatia de somaj
7. Declaratia pe proprie raspundere din care sa rezulte ca nu are loc de munca , nu realizeaza venituri sau ca realizeaza din activitati autorizate potrivit legii mai mici decit indemnizatia de somaj.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cine are dreptul la somaj

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

INTREBAREA NR 2
75% din salariul minim garantat în plată(600 LEI IN MOMENTUL DE FATA ). În funcţie de stagiul de cotizare, la această sumă se adaugă
3% (în cazul unui stagiu de cotizare de cel puţin trei ani),
5% (în cazul unui stagiu de cotizare de minimum cinci ani),
7% (în cazul unui stagiu de cotizare de minimum zece ani) şi respectiv
10% (în cazul unui stagiu de cotizare de minimum 20 de ani) din media pe ultimele 12 luni lucrate a salariului de încadrare. Asta înseamnă

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu stiu m-ar interesa si pe mine,
ai primit raspuns de undeva?
Poti sa-mi raspunzi?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Copie carnet munca
copie act studii
copie certif. de nastere
copie certif de casat daca este cazul
adev. medicala -medic familie
adev de venit-elib.- de finante
copie carte identitate
anexa 14- elib. de angajator insitita de certificatul fiscal
copie carnet munca si original

| yduovi a răspuns:

Cat ar trebui sa primesc somaj daca salariul brut este 1330si am noua ani vechime in campul muncii./