| AlexxxRo a întrebat:

Acum 3 zile am facut febra dar am mers pentru 20 de minute la scoala dupa care am plecat acasa. Nu stiu ce legatura are dar ma doare foarte tare stomacul. Are momente. In special dupa ce beau sau mananc ceva. Stiti cumva cam ce ar putea fi? Au trecut 3 zile si ma doare in continuare.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| bobby_7474 a răspuns:

Repede la medic pentru ca ar putea fi un Helikobakter, sau alte complicatii intestinale

| Ð0ℓySh a răspuns:

Buna, eu am fost internata 3 saptamana din cauza acidului gastric(stomacului)...dar asta este ''vina mea'', deoarece incercam sa slabeesc si evitam sa mai mananc...Incepand sa mananc ma simteam tot mai rau.Mare grija, daca ai inceput de gastrita este bine, dar nu trebuie sa stai pe ganduri''sa ma duc-sau nu ''la doctor.
Poate abarea bacteria care sa provoace ulcerul!
Durerea abdominala este rar data de o boala gastrica, desi pacientul spune medicului "ma doare stomacul".

In situatiile in care durerea este chiar de cauza gastrica, ea poate fi data de mai multe boli.

Cuazele durerii de stomac:

Gastrita

Ulcer gastric
Cancer gastric
Hiperaciditate gastrica
Volvulus gastric
Polipi gastrici
Stenoza pilorica de diferite cauze

Tranzitul baritat (radiografia cu bariu) – nu vede bine modificarile mici ale mucoasei, iradiaza corpul, este din ce in ce mai putin folosita
Endoscopia gastrica (endoscopia digestiva superioara)- este o metoda buna, cea mai folosita, pentru ca:
Vede toate modificarile
Se poate face si biopsie din zonele modificate sau suspecte
Se pot scoate mici tumori
Se pot trata leziunile sangerande – ulcere
Ecoendoscopia gastrica – vede modificarile DIN grosimea peretelui stomacului sau din afara sa situate in apropiere, fiind indicata in tumorile gastrice care se dezvolta in grosimea peretelui (nu in interiorul stomacului) sau in afara lui
Explorarea cu capsula endoscopica – este rar folosita pentru stomac, fiind mult mai buna endoscopia clasica
In principiu, in cazul prezentei unor simtpome care sugereaza o boala de stomac (dureri epigastrice, greata, lipsa poftei de mancare, varsaturi alimentare sau cu sange), cea mai folosita metode pentru precizarea diagnosticului este endoscopia digestiva superioara.

| VadTot a răspuns:

Nu Vreau sa te speriu s au sa ti spun ceva Gresit dar cum poti pune aici aceasta intrebare tu parintii nu ai? adica de ce l\nu le spui lor aceasta problema? Cum poti sta asa si sa nu spui la nimeni? din cei apropiati ai tai...Deci daca te doare in sus in piept s ar putea sa ai ulcer asta ar fi ceva usor dar netratata la timp se agraveaza si dai in altceva si anume ulcer.ok? De aceea iti spun sa vorbesti cu parintii tai...cit mai repede si curind posibil.ok?

| WR104 a răspuns:

Du-te la doctor sau la farmacie si intreba ce medicament sa iei pentru stomac.

| AlexxxRo explică:

Deci nu ma doare in piept, ma doare in zona stomacului acolo.