| cris_1888 a întrebat:

Acum 5 luni am aflat ca am veruci veneriene in zona genitala, am urmat un tratament cu isoprinosyne, crema Wartec, initial au cazut in mare parte dar au reaparut dupa putin timp, am repetat tratamentul dar fara rezultate bune, am folosit la indicatiile medicului podofilina crema, in urma tratamentului zona intima a avut de suferit, pielea a fost foarte iritata si inrosita, s-a vindecat foarte greu zona si verucile s-au inmultit.Medicul m-a sfatuit sa fac vaccinul anti hpv, Gardasil, chiar daca nu s-a facut decat un test pentru barbati, ar fi alternativa electrocauterizarii dar nu stiu daca va da rezultate, m-am gandit si la un tratament homeopat, ce ma sfatuiti? Mi-e frica sa nu astept prea mult si sa se inmulteasca. Multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca nu raspunzi la vaccin, nu prea ai ce sa le mai faci, doar sa le cauterizezi din timp in timp. E important sa iti mentii imunitatea in parametrii foarte buni. Asta o faci mancand sanatos si renuntand complet la conserve, fast-food, dulciuri cumparate, sucuri cumparate, alcool, tutun si facand mult sport. In plus, nu uita sa folosesti prezervativ la fiecare act sexual, fiindca esti foarte contagios si iti vei infecta partenerii.

Abh
| Abh a răspuns:

Du-te la medic, fa electrocauterizarea si apoi vaccinul anti HPV, este extraordinar, merita sa-l faci, condiloamele nu vor mai recidiva.Multa sanatate!

| Flipp3rPK a răspuns:

Salut! Am aceeasi problema si urmeaza sa merg din nou la doctor sa vedem ce se poate face. Ai reusit sa rezolvi problema pana la urma? Sa stiu si eu cam la ce ma pot asteapta