| winter a întrebat:

Acum cateva zile am fost la medicul meu de familie deoarece ma durea capul si nu prea puteam sa respir normal. Respectivul m-a consultat si mi-a dat o trimitere in spital precum ca trebuie sa ma operez de deviatie de sept ba chiar mi-a dat si o trimitere. In trecut eu am mai fost si la alte cabinete ORL sa ma asigur ca am deviatie de sept, lucru confirmat. Ei bine eu sunt asigurat si as vrea sa ma operez deoarece am momente in care parca nu mai sunt eu insumi. La spital sincer nu am mai fost de cam mult timp mai exact cam 15 ani si nu mai stiu cum este procedura, altii zic ca imi trebuie un bon de ordine in care ma programeaza cand este un loc liber altii zic ca se poate si maine deoarece este ceva urgent cica. Eu personal nu o simt ca o urgenta avand in vedere ca fata de altii eu respir putin mai greu si ma doare unpic capul. As vrea sa ma duc la privat dar costa foarte mult, aproximativ 7000 de lei. Deci va intreb pe voi care stiti sau ati mai fost pe la spital cum ar trebui sa procedez?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| CodrutElian1990 a răspuns:

Daca pe biletul de trimitere scrie urgenta, mergi la spital la urgente. Acolo iti spune daca este sau nu urgenta si te indruma ce sa faci.
Poti sa mergi cu urgenta si la un ORL-ist, dar numai daca are cabinet de stat, nu particular.
Daca nu scrie urgenta te planifici la un ORL-ist si mergi la consultatie la el.

| LaraClarice a răspuns:

Sa te duci la un orl-ist bun. Daca ai posibilitatea sa te duci la spitalul militar. Acolo te duci cu trimiterea și cu buletinul și te programează la orl, pentru mai întâi trebuie sa te vadă specialistul. Apoi stabiliți de comun acord când te va opera.
Cam așa se procedează la orice spital, trebuie sa te duci persoanal la cabinetul medicului ORL-ist. Unele au bon de ordine, altele nu. întrebii suna la spital, sîntrebi dacă au sau nu.