| Skarr a întrebat:

Acum cateva zile m-am apucat de sala si am facut febra musculara la maini. Am auzit ca daca pun gheata ar trebui sa mai treaca dar ma doare mai tare. O mana a inceput sa imi treaca, dar cea pe care am pus gheata ma doare la fel de tare.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Plato a răspuns:

Gheata poate doar ameliora durerea prin criogenizare, insa nu vindeca.
Pentru febra musculara iti recomand sa iei o aspirina, un pahar de lapte si o lingura de miere / zahar. Doua zile la rand fa treaba asta, o sa te ajute foarte mult.
De asemenea, febra musculara trece mai repede daca efortul continua, nu daca e oprit. Adica nu-ti relaxa muschii aia, ci foloseste-i in continuare, asa se va ameliora.

| Ibra1000 a răspuns:

Febra musculara trece prin efort, crede-ma am patit la fel cu abdomenul.Un cateva zile obisnuieste organismul cu efortul.Si sa fii atent daca te dor articulatiile si nu muschii mai redu din repetari si greutati!