| anonim_4396 a întrebat:

AJUTOOOR...cum slabesc 10 kg intr-o luna.Nu imi ziceti ca nu e bine eu vreau sa slabesc chiar daca ma imbolnavesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Revino-ti!--- sanatatea este mai de pret decat moftul! http://livedays.blogspot.com/......a-fii.html

| EmaS a răspuns:

Renunta la gustarile dintre mese.
Cand simti nevoia sa rontai covrigei, alune sau batoane de ciocolata intre mese, inseamna ca te supara ecva, ca esti stresata sau plictisita. Chiar daca ciugulesti de foame, este bine sa renunti la acest obicei cu efecte devastatoare in timp. Nu sari peste micul dejun, manaca exact atat cat iti trebuie la mesele principale, si inlocuieste gustarile cu fructe. Cand iti este foame, poti servi jumatate de mar sau un iaurt slab cu cereale integrale.

Consuma alimente foarte sarace in grasimi
Toate alimentele semipreparate, pizza si dulciurile contin cantitati foarte mari de calorii, lipide si glucide. Trebuie sa renunti la ele din prima zi in care incepi dieta, deoarece organismul supus regimului va retine mult mai repede grasimile. Inlocuieste-le cu salate si legume, carne de peste sau de curcan. Eliminarea grasimilor inseamna si sacderea cantitatii de colesterol.

Redu portia din farfurie.
Chiar daca nu esti plinuta, dar vrei sa ai un meniu echilibrat si un tonus ridicat, trebuie sa mananci numai atat cat iti trebuie. Incearca sa reduci treptat cantitatea de mancare pe care ti-o pui in farfurie, astfel incat sa te scoli de la masa cu senzatia ca nu iti mai este foame. Redu inclusiv portia de friptura, chiar daca este facuta la gratar.

Fa multa miscare.
Activitatea fizica este aliatul de baza al acestei diete. In primul rand, gimnastica, arde caloriile,apoi te ajuta sa capeti o forma mai zvelta. Chiar daca schimbi dieta, nu renunta la bunul obicei de a face miscare. Nu trebuie sa devii sportiva, dar plimbarile lungi, pe jos sau cu bicicleta, inotul si alergarile usoare in parc elimina grasimile si iti fortifica inima. Fa miscare 30 sau 40 de minute zilnic.

| silviu08 a răspuns:

Stand la pc toata ziua
asa slabesti
te apuci de sport si nu iti sugerez sa tii dieta ci doar sa mai reduci din dulciuri si fast food, stii u povestea
10 kg intr-o luna? esti nebun/ nebuna?

| KirigayaKirito a răspuns:

Buna te ajut eu! Dami id tau ca sa iti dau mai multe detalii!big grin

| Phantasmagoria a răspuns:

Stiu cum e, si eu sunt la fel...nu imi pasa consecintele, doar sa slabesc. Ma gandeam ca daca nu mai cresc o sa merg mereu cu tocuri, daca o sa ma imbolnavesc o sa iau pastile, si inca gandesc asa.totusi nu e bine. Se gasesc la farmacii pastile de slabit sau laxative, care nu permit digestia alimentelor... nu vreau sa te invat de rau, dar astea sunt cele mai dure metode.Mananci si apoi iti bagi degetele pe gat. Fumatu taie pofta de mancare. Asta e varianta proasta.
Sau poti alege varianta sanatoasa. Poti face exercitii pe care le gasesti pe youtube, care nu costa nimic, macar 30 minute pe zi. Mananca sanatos,fa-ti salate din legume, fructe,. Apropo, pepenele e recomandat,pentru ca te umfli de la el si ai senzatia ca esti satula,si nu ingrasa. Pune-ti muzica tare,sari,danseaza,fa orice miscare. Poate acum ai un fix,o obsesie, pentru a slabi. Slabesti tu, dar cine stie ce boli poti avea. Mai tarziu te vei gandi ca ai facut o mare greseala si iti va parea rau.este doar un sfat. Tu poti alege.
Iti doresc sa slabesti cat vrei tu si sa arati bine, dar sa nu te imbolnavesti.sad

| Nolkyz a răspuns:

Nu cred ca vrei sa te imbolnavesti. si e mai bine sa slabesti treptat. daca slabesti repede pot aparea mai multe riscuri. in primul rand ar putea aparea efectul yoyo... te-ai ingrasa, poate de doua ori mai mult decat kilogramele pe care le-ai dat jos, ti se poate lasa pielea... si arata inestetic, si 3, te poti imbolnavi. e mai bine sa incerci sa te mentii sanatoasa.
in fine, acum revenind la solutii... ca tot e vara, incearca sa mananci cat mai multe legume si fructe posibile si fa miscare, cat mai multa miscare, si bea apa mereu, multa apa. incearca sa mananci regulat si evita prajelile si mancarea grasa, dulciurile etc, micul dejun sa nu lipseasca, este cea mai importanta masa a zilei, iar cele 3 mese, micul dejun pranzul si cina imparte-le in 5 mese. mananca aceeiasi cantitate pe care ai manca-o de 3 ori pe zi, dar de 5 ori pe zi, sau 4. mai bine mananci putin si des decat sa mananci mult deodata. nu e bine sa te scoli satula de la masa. iar dimineata, pe stomacul gol bea un pahar de apa calduta. ultima masa ar putea consta in iaurt si orez expandat. ai putea inlocui painea cu orezul expandat.

| nicoleee30 a răspuns:

Luni:

Mic-dejun: o cafea fara zahar sau o ceasca de ceai; o felie de pâine prajita cu putina margarina.
Prânz: o pulpa de pui la gratar, salata verde cu putin ulei de masline si lamâie
Cina: un iaurt degresat, doi biscuiti graham.

Marti:

Mic-dejun: o cafea fara zahar sau o ceasca de ceai, o felie de pâine prajita cu putina margarina.
Prânz: 200 g cartofi fierti, cu patrunjel tocat, 250 g carne de vita sau piept de pasare fiert.
Cina: un iaurt degresat, doi biscuiti graham.

Miercuri:

Mic-dejun: o cafea fara zahar sau o ceasca de ceai, o felie de pâine prajita cu putina margarina.
Prânz: 250 g de peste la gratar cu putina lamâie.
Cina: un iaurt degresat, doi biscuiti graham.

Joi:

Mic-dejun: o cafea fara zahar sau o ceasca de cafea, o felie de pâine prajita cu putina margarina.
Prânz: un ou fiert tare, 120 g carne de vita la gratar si 20 g brânza de vaci, salata verde.
Cina: un iaurt degresat, doi biscuiti graham.

Vineri:

Mic-dejun: o cafea fara zahar sau o ceasca de ceai, o felie de pâine prajita cu putina margarina.
Prânz: un piept de pui la gratar cu o salata la alegere, doi cartofi fierti.
Cina: un iaut degresat, doi biscuiti graham.

Sâmbata:

Mic-dejun: o cafea fara zahar sau o ceasca de ceai, o felie de pâine prajita cu putina margarina.
Prânz: o farfurie de supa de legume.
Cina: un iaurt degresat, doi biscuiti graham.

Duminica:

Mic-dejun: o cafea sau o ceasca de ceai, o felie de pâine prajita cu putina margarina.
Prânz: 200 g sunca, o cutie de iaurt de 200 g.
Cina: iaurt degresat, doi biscuiti graham.

Timp de o luna de zile am tinut acest regim si am slabit 12 kg. Se consuma obligatoriu 1, 5 – 2 litri de apa plata pe zi. Pe la ora 11:00 se poate mânca un fruct (mere, portocale, banane). Iti urez mult succes. Fundaa:*?

| nicoleee30 a răspuns:

Luni:

Mic-dejun: o cafea fara zahar sau o ceasca de ceai; o felie de pâine prajita cu putina margarina.
Prânz: o pulpa de pui la gratar, salata verde cu putin ulei de masline si lamâie
Cina: un iaurt degresat, doi biscuiti graham.

Marti:

Mic-dejun: o cafea fara zahar sau o ceasca de ceai, o felie de pâine prajita cu putina margarina.
Prânz: 200 g cartofi fierti, cu patrunjel tocat, 250 g carne de vita sau piept de pasare fiert.
Cina: un iaurt degresat, doi biscuiti graham.

Miercuri:

Mic-dejun: o cafea fara zahar sau o ceasca de ceai, o felie de pâine prajita cu putina margarina.
Prânz: 250 g de peste la gratar cu putina lamâie.
Cina: un iaurt degresat, doi biscuiti graham.

Joi:

Mic-dejun: o cafea fara zahar sau o ceasca de cafea, o felie de pâine prajita cu putina margarina.
Prânz: un ou fiert tare, 120 g carne de vita la gratar si 20 g brânza de vaci, salata verde.
Cina: un iaurt degresat, doi biscuiti graham.

Vineri:

Mic-dejun: o cafea fara zahar sau o ceasca de ceai, o felie de pâine prajita cu putina margarina.
Prânz: un piept de pui la gratar cu o salata la alegere, doi cartofi fierti.
Cina: un iaut degresat, doi biscuiti graham.

Sâmbata:

Mic-dejun: o cafea fara zahar sau o ceasca de ceai, o felie de pâine prajita cu putina margarina.
Prânz: o farfurie de supa de legume.
Cina: un iaurt degresat, doi biscuiti graham.

Duminica:

Mic-dejun: o cafea sau o ceasca de ceai, o felie de pâine prajita cu putina margarina.
Prânz: 200 g sunca, o cutie de iaurt de 200 g.
Cina: iaurt degresat, doi biscuiti graham.

Timp de o luna de zile am tinut acest regim si am slabit 12 kg. Se consuma obligatoriu 1, 5 – 2 litri de apa plata pe zi. Pe la ora 11:00 se poate mânca un fruct (mere, portocale, banane).Iti urez mult succes. Fundaa :*?

| Rares95 a răspuns:

Stiu cum poti fara sa te imbolnavesti, adica cum am reusit eu.Beau un ceai chinezesc(NUMAI din plante, printre care si ginseng). Acest ceai este diuretic(vei sta mult pe la baie) si te goleste complet de fiecare data cand il consumi.Trebuie pe langa acest ceai sa mananci morcovi cand iti e foame si sa renunti la paine COMPLET(asta si dupa o luna de zile)... daca vrei sa stii si despre ce ceai vorbesc, mai multe detalii iti trimit prin mesaj la cererea ta(tot printr-un mesaj lasat pe"id-ul" meu de TPU)

| AdaAndreeaAda a răspuns:

Mananca timp de 12 ore din 2 in 2 ore...cam cat incape intr-o scrumiera...la mine functioneaza.

| Darly a răspuns:

Te pui pe alergat.iti cumperi un costum de la carrefour deala de transpirat sau te imbraci gros si te pui pe alergat.De preferat seara cate 10-15 ture de stadion.La inceput faci cate 5, 7, 10 si urci tot asa

| SinCara a răspuns:

Du-te la sala de forta...Dar ia-o usor tu daca vrei doar sa slabesti si tine o dieta.Sala si dieta impreuna fac minuniwinking.