| Bianca_4346 a întrebat:

Ajutor:cum sa scap de sughit? Cam de o ora sughit intruna...deja ma doare stomacul.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Un cub de zahăr să se topească încet în gură, un pahar cu apă băut pe nerăsuflate sau stai în apnee câteva secunde (nu respiri timp de 30 de secunde).
Pa, pa.

51 răspunsuri:
Alte răspunsuri
| alexeu998 a răspuns:

Stiu eu cea mai buna solutie 1 fierbi jumate de litru de apa pana clocoteste dupa iei o lamaie o tai bucati o pui in apa dupa iei niste ardei iute si il pui acolo si dupa o sa scapi de sughit in 20 de secunde de cand ai baut si atentie trebuie sa mananc si ardeiu si lamaia din apa aia

Alte răspunsuri
| thechristine a răspuns:

Sughițul apare din cauza unei perturbări la nivelul căilor nervoase care leagă creierul de diafragm. Așa se explică și de ce apare, uneori, în timpul situațiilor emoționale sau când apar schimbări de temperatură. De asemenea, sughițul poate apărea după ce înghiți prea mult aer, mănânci prea repede sau prea mult, bei alcool sau în momentele în care ești agitat sau neliniștit. Citeste tot articolul aici
https://www.libertatea.ro/stiri/cum-scapi-de-sughit-2245731

| crystyna1992 a răspuns:

Eu am mai auzit de respirat intr-o punga de hartie timp de 2 minute. E un truc ciudat dar merita incercat mai ales ca sughitul nu trece la toata lumea la fel.

| sua01 a răspuns:

Stai un minut fara sa respiri

Alte răspunsuri
| Ioana9 a răspuns:

Pe mine m-a ajutat raspunsul lui BUBULINA cu asta:http://www.220.ro/3YK7zwUFFJ/Cum-Scapi-De-Sughit
=))

| Irinel1999 a răspuns:

Stiu o solutie care merge 100% (o stiu de la un medic din Spania) pune mana dreapta in varful capului cam 2 min si trece merge 100%

| Irinel1999 a răspuns:

Pune mana dreapta in cap si trece 100%

| horry007 a răspuns:

Tine degetul pe ochiul drept timp de 2 minute si iti trecewinking

| ILikeEatIceCream a răspuns:

Incearca sa uiti de sughit! Gandeste-te la alceva!

Alte răspunsuri
| andreealuiza13 a răspuns:

Poti sa te intinzi pe pat si sa rogi pe cineva sa te maseze sau sa te bata un pic pe spate (ca pe bebelusi) Succes

| NutelaLover a răspuns:

Baga degetul mijlociu intr-un pahar cu apa sloi si tine-l acolo cateva minute, dupa ce vezi ca iti trece arunci apa si pui paharul la loc.Bafta!

| tuker a răspuns:

Sughitul este pentru ca nu mananci un cub de zahar limonada si ceva de mancare nu o sa-ti mai bantuie sughitul

Alte răspunsuri
| mariaemilia901_4282 a răspuns:

Sa bei 5 gurite mici de apa sau sa te sperie cineva

Alte răspunsuri