| Mario1994 a întrebat:

Ajutor! Mâinile mele sunt iritate, am bube mici din cauza cum m-am spălat mult cu săpun dezinfectant pe mâini, am folosit și spirt Mona, pielea mi-e iritata rau. Ce să fac ca să îmi treacă?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Foloseste o crema buna hidratanta pentru maini, asemanator am patit si eu de la sapunul lichid antibacterian a inceput sa mi se "decojeasca" pielea de pe maini happy

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Încearcă săpunul cu glicerină, hidratează. Și o cremă de mâini. Dacă nu ieși din casă des sau nu atingi obiecte și nu intri în contact cu oameni, n-are rost să exgerezi cu spălatul pe mâini.

| WhiteLife a răspuns:

Mai întâi de toate, nu folosi spirt pe piele, ci folosește un dezinfectant cu 70% alcool (pentru că ele conțin și substanțe emoliente, care calmează pielea și reduc din iritație). Apoi, nu mai folosi săpun dezinfectant, ci un săpun normal cu care sa te speli minim 20 de secunde. Cel dezinfectant nu te ajuta mai mult decât celălalt, atâta tot că va distruge și bacteriile benefice de pe mâini (ceea ce poate duce la iritație). Cumpara o crema de mâini buna, hidratanta. Daca uiți mereu să te dai cu crema, pune-l pe noptiera, lângă pat și da-te in fiecare seara și până dimineața rămâne pe mana. După câteva zile ar trebui sa vezi rezultate.

| TatianaIstrate a răspuns:

Iti recomand un unt bogat de corp ce poate fi folosit si pe post de crema de maini. In aceasta luna are reducere de 30% din pretul de pe site si-ti este livrat acasa. Plus ca e made in Ro si sustii si micile afaceri locale -- https://nncosmetics.ro/......ti-si-urea

| Rika2019 a răspuns:

Buna! Acum multi se confrunta cu aceasta problema, incearca sa ungi mainile cu unguent de galbenele si sa le tii in manusi pentru emoliere. Vezi aici proprietatile si retete cu galbenele https://suntmamica.com/galbenele-proprietati-si-beneficii/