| moustache a întrebat:

AJUTOR! mi am pus usturoi in ureche pentru durere de masea si am impins prea adanc si nu pot sa scot, ce sa fac? URGENT!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Du-te la urgenta, la ORL sa il scoata cu o pensa speciala. Este un remediu foarte periculos si ineficient pe de alta parte. Substantele din usturoi iti pot da arsuri care sa se vindece foarte greu daca stai cu el in ureche mai mult de 2-3 ore, asa ca e important sa ajungi la medic in cel mai scurt timp.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Wow. leacurile babesti sunt cele mai periculoase ca sa nu mai zis de ineficiente. Te duci de urgenta la spital sa iti scoata usturoiul de acolo

| untu a răspuns:

Mai usturoiul se pune o feliuta mica cat sa bagi in maseaua bolnava, nu in ureche!

| Kriss96 a răspuns:

Du-te neaparat la doctor. La urgente de fapt. E foarte grav! Daca te infunda mai tare nu o sa mai poata nici ei sa o scoata. Vorbesc serios. Mi s-a intamplat ceva de genul. Era sa raman fara ureche.

| Arthiom a răspuns:

Sincer nu stiu de ce ai pune usturoi in ureche pentru durerea de masea, e unul din leacurile babesti total inutile si care functioneaza mai mult pe baza efectului placebo. Nu incerca sa il scoti singur acasa ca s-ar putea sa il impingi si mai tare inauntru si chiar sa vatamezi membrana timpanului. Mergi la orl sa iti scoata usturoiul din ureche, si pe viitor foloseste un nurofen sau pasta de dinti sensodyne rapid. Sper ca te-am ajutat.

| Celcareajuta a răspuns:

La orl... daca te iei dupa olivia steer :/ si mama a patit asa, dar na erau anii "60...