| anonim_4396 a întrebat:

Alcoolul amplifica efectul antidepresivelor?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Jukosto a răspuns:

La unele antidepresive este recomandat sa nu se consume alcool la inceput pentru a vedea cum se manifesta intai. In general, alcoolul la antidepresive nu este recomandat pentru ca amplifica.

La benzodiazepine (astea erau folosite inainte sa apara SSRI/SNRI, si pana atunci erau considerate si ele antidepresive) poti chiar sa mori. Multi au murit din cauza ca au combinat benzo cu alcool.

Eu zic sa nu se combine alcool deloc pe perioada antidepresivelor pentru ca nu stii cum reactioneaza in fiecare organism.

Poti sa risti in cazuri urate sa faci crize similare epilepsiei (fara a fi epilepsie), poti sa risti sa aiba efect invers pentru ce motiv le iei, sau poti sa dai inapoi tot ce a incercat sa repare antidepresivele.

Alcoolul in sine este un depresiv, nu are sens sa il combini cu anti-depresive, si nici dupa ce termini nu are sens, pentru ca ajungi iar la punctul de plecare.

4 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Alcoolul e depresant iar antidepresivele au efect opus

| RoCkKiD a răspuns:

Depinde care antidepresiv ca nu toate actioneaza la fel dar in general combinatia poate amplifica depresia prin inhibarea efectului medicamentelor sau poate chiar amplifica posibilele reactii adverse ale medicatiei.

In cazuri mai rele poate duce si la deces deci nu e recomandata combinatia.

| Dandinelle a răspuns:

Nu este recomandat consumul de alcool mai ales pentru ca in general antidepresivele au un efect puternic asupra ficatului si rinichilor. Asa ca e indicat sa nu-ti "forjezi" ficatul sau rinichii, doar din cauza ca nu ai rabdare. Cel mai bine ar fi sa faci terapie, una care sa ti se potriveasca astfel incat sa nu ti se prescrie antidepresive care, ca orice alt medicament inhiba simptomele dar nu rezolva problema. Sper de asemenea ca macar faci terapie pe langa aceste antidepresive, ti-au fost prescrise si nu le iei dupa cap.

| aimullah123 a răspuns:

Depinde de antidepresiv. Unele interactioneaza cu alcoolul iar altele nu. Dar se recomanda sa nu consumi alcool cu antidepresive chiar daca nu se asteapta vreo interactiune.