| anonim_4396 a întrebat:

Am 18 ani si 1, 40 m inaltime, mai sunt sanse sa ma inalt la aceasta varsta? ce sfaturi imi dati? ar putea fi un dezavantaj inaltimea in cariera, dar si in alte domenii?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| Vizitiul a răspuns:

Depinde de sex, esti fata sau baiat? Inaltimea consta in dezvoltarea oaselor. Dezovoltarea baietilor are loc pana la 20-21 de ani, iar la fete 19-20 de ani. Poti apela la un sport precum inotul, baschetul etc.
Nu cred ca poate fi un dezavantaj, dar depinde de mediul in care lucrezi si meseria pe care o prestezi.
S-ar putea ca tu sa semeni cu mama sau tatal tau, mai mic/mica de inaltime. Iar in acest caz nu se mai poate face nimic.

| yunnyaaa a răspuns:

Nu cred ca o sa mai cresti.Si nu inteleg de ce crezi ca daca esti scund/a o sa ai probleme in viata. E ceva absolut normal.Nu toata lumea e inalta, cum nu toata lumea e scunda.Fiecare om e frumos si special in felul lui.Deci nu te mai ingrijora din cauza inaltimii.love struck Multa bafta!love struck

| Aiicha a răspuns:

Apuca-te intens de un sportwinking volei sau baschetwinking

| georgegs a răspuns:

Nu.te.mai.poti.inalta.daca.ai.18.ani.in.unele.domeni,da

| aLaLa a răspuns:

Imi pare rau sa iti spun, dar dupa 18 nu mai poti sa mai cresti nici macar un centimetru.Stiam ca exista injectii care se fac in mana, dar nu stiu pentru ce varsta sunt. Am impresia ca sunt doar pentru copii. Mie mi le-a racomandat un doctor de la spitalul de copii Bucuresti cand am fost acum 2 ani cu problemele cu coloana ...Prima data a sunat bine, dar pana sa ma hotarasc m-am inaltat destul de mult si cred ca nu mai e nevoie. Sper sa iti fie de folos comentariul meu.

| christina1370 a răspuns:

Buna:)

Se presupune ca la 18 incetam cresterea, insa majoritatea oamenilor mai capata cativa mm-cm pana la 23 de ani. Nu iti face totusi sperante prea mari. in aceasta perioada nu mai cresti decat 0, 5-2 cm.Incearca sa faci sport- nu stiu. bascket sau inot. poate ajuta.
Intr-o anumita masura poate fi si un dezavantaj, dar asta depinde de domeniul pe care il alegi in cariera ta.
Multa bafta.

http://www.starszone.eu/SPAM/membrii.php?id=6182
xoxo

| CuppiDoon a răspuns:

Pai nu cam poti sa te imi inalti.

| SeRcOoLbOy a răspuns:

Mai sun sanse foarte mici sa te mai inalti maxi 5-10 cm esti adult deacum si eu am 12 ani si sunt mai inalt ca tine am 1, 54 m

| adilovebia a răspuns:

Corpurile se dezvolta pana la varsta de 18 ani, deci nu prea mai sunt sanse...