| mihaela1mihaela a întrebat:

Am avut 1 saptamana mana in ghips pentru ca am avut entorsa.A trecut aproape 1 luna de cand mi-am scos ghipsul si tot ma doare mana si nu pot sa tin nimic in ea. Ce imi recomandati sa fac pentru a scapa de durere? Oare trebuia sa mai tin mana in ghips?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Du-te la un kinetoterapeut. Iti va indica exercitii fizice de recuperare.

| madagascar a răspuns:

Trebuie sa faci exercitii de recuperare, nu ai cum sa ai mana normala imediat dupa ce ai scos-o din ghips pentru ca ai muschi atrofiati, eu am facut exercitii cu bile de cauciuc in apa calda cu sare.

| Gabriel_Alexandru_1993 a răspuns:

Rezista aprox. o saptamana, si mie mi s-a intamplat am cazut fix pe mana cu toata greutatea si era sa mi-o rup, dupa nu puteam sa fac absolut nimic cu ea...dar au trecut 2 saptamani (APROXIMATIV) si mi-a trecut, faza e sa pui gheata pe ea daca vrei sa fie bine si sa nu te mai doara, in fiecare zi pui cate 3 - 4 prosoape cu gheatza.Bafta...sper sa ti se faca mana bine happy