| Aonim3 a întrebat:

Am avut puroi la masea in urma cu 2 zile si am inceput sa iau antibiotice (augmentin 875mg) si maine am un majorat la care as cam vrea sa beau din cauza ca e al unui prieten mai bun sa zicem asa, daca intrerup tratamentul acum pentru cateva zile (nu prea mai simt durerea) si as avea undeva la 36h de cand n-am mai baut antibiotice pe maine la ora 10, ar exista efecte negative sau lucruri de care sa ma tem? Multe mituri deci as vrea sa aud mai multe parereri, ty

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Twatwaffle a răspuns:

O problemă cu întreruperea administrării de antibiotice este faptul că bacteriile care ți-au provocat infecția vor capăta rezistență sporită la antibiotice, lucru care îți poate pune viața în pericol pe termen lung (în sensul în care, dacă ai avea ulterior infecții ele vor fi mai greu de tratat cu clasa respectivă de antibiotice la care au căpătat imunitate, din moment ce au supraviețuit prin întreruperea tratamentului). Totodată, e posibil ca infecția să izbucnească din nou dureros în timpul în care treci tu alcoolul prin organism(2 zile pauză, să zicem). Infecțiile dentare sunt o problemă serioasă, dacă apar recurent îți vor dizolva osul din jurul dintelui respectiv și pot duce la infecții mai grave, cum sunt endocardita sau osteomielita. Dacă înseamnă mult pentru tine poți amâna câteva zile, însă e un efort pentru organismului tău, din moment ce antibioticele fac rău florei stomacului, cel mai probabil te va durea stomacul de la tărie. Din experiența mea, te-aș sfătui să termini ciclul de antibiotice și să mergi la un stomatolog până problema nu devine mai dificil și mai scump de rezolvat.

1 răspuns:
| Boerescu a răspuns:

Frate, am luat Ospen de 1000 mg dimineata
Si seara m-au corupt prietenii...
Am baut, nu se intampla absolut nimic. Ce am auzit e doar ca nu isi mai fac efectul antibioticele daca consumi alcool dupa...