| spaimaspaima a întrebat:

Buna seara, Am facut o extractie la o masea de pe partea stanga jos (penultima) am avut nervul scos la ea dar dentista mi-a spus ca am microb ceva sau puroi sub ea si trebuie sa iau augmentin... eu n-am mai avut rabdare ca aveam dureri si am spus sa o scoata afara + am continuat sa iau tratament cu augmentin 5 zile. durerea m-a lasat in zona respectiva dar am inceput sa o resimt in gat doar pe partea stanga unde a fost si maseaua. Medicu meu de familie nu lucreaza, ce spuneti sa incerc sa iau zinnat? am voie sa iau alt anitbiotic daca doar acum 2 zile am terminat tratamentu cu augumentin? De la masea se trage durerea in gat ca n-am baut rece n-am stat in frig. si e doar pe partea stanga? Multumesc. Fundadada!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| JackR a răspuns:

Pot exista doua cauze:
1. ca urmare a infectiei, ganglionii limfatici de pe partea stanga sa fie "suprasolicitati" si sa reactioneze. Pipaie usor sub mandibula si pe gat si daca simti ceva de marimea unui bob de mazare, care doare la apasare, asta este. Normal, trebuie sa treaca in doua-trei zile, de la sine.
2. nervul ala scos (de fapt o terminatie nervoasa a trigemenului) sa dea o nevralgie. Incearca un analgezic de uz curent (gen Nurofen) si comprese calde pe zona dureroasa.

In orice situatie, cum se deschide cabinetul stomatologic, du-te si vorbeste cu medicul. El stie exact ce a facut si ce trebuie sa faca in continuare.