| DiannaDi a întrebat:

Am avut sinuzita si am luat medicamente pe baza de plante ca si tratament. Avand in vedere ca sunt din plante, e posibil sa imi dea pofta de mancare mai mare? Ca simt ca am pofta de mancare mai mare decat altadata

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| SuNaM a răspuns:

Poate fi si de la acele plante. Sau pur si simplu te simti mai bine si iti cere corpul necesarul de alimente, posibilitate mai mare big grin. Pentru ca din cauza la afectiune nu prea mai ai apetit, iar cand revii la normal ti se pare ca ai apetit mai mare normal. Mananca si hraneste-te. Daca pe langa asta mai vine si menstruatia, ai motive duble sa iti fie foame mai rau )). Asculta-ti corpul si pofta buna.

4 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Cu toate acestea nu ai dat suficiente detalii fata de acest/aceste 'medicament', ai zis medicament din plante...
exista medicamente care pot ingrasa, cum sunt multe dintre medicamentele tip antidepresive, insa tu ai zis medicament pe baza de plante care in acceptiunea obisnuita este orice supliment ce se poate cumpara de la farmacie fara' reteta speciala', ori suplimentele daca nu sunt vitamine&minerale nu au exact aceasta menire si anume sa dea cuiva pofta de mancare!
prin medicament eu ma refer la acele pastile care se elibereaza cu prescriptie si nu se pot cumpara de la 'farmaciile din plante'
deci in lipsa unor termiologii corecte nu putem sa facem afirmatii decat prin intuire, ceea ce uneori este la fel de corecta cu datul in ghioc pe care il practica doamnele vrajitoarewinking

| Violleta2022 a răspuns:

Nu, plantele nu dau pofta de mancare.
Pofta de mancare vine de la plictiseala, de la dorinat de amnca ceva anume sau dulciuri samd.

| Lupică27 a răspuns:

Ma gandeam ca intrebi de ce nu te-a cerut farmacistul de nevasta.
Nu are legatura sula cu prefectura, ai zis ca faci sala, de acolo pofta de mancare.

| Korkodeln a răspuns:

Daca ai luat medicamente "din plante", n-ai luat medicamente, chestiile astea sunt in cel mai bun caz placebo (adica amagire) si in cel mai rau iti sunt daunatore.

Sistemul tau imunitar s-a luptat cu infectia si a castigat dar a consumat multe resurse si vrea sa recupereze. Ma si mir cum romanii care iau antibiotice pentru orice NU e nevoie, la o sinuzita, pentru care E nevoie de antibiotice iau "ceaiuri de plante".