| anonim_4396 a întrebat:

Am citit intr-o revista ca la fiecare betie 'mor' intre 1000 si 3000 de neuroni care nu se mai regenereaza niciodata. Sa fie adevarat oare? Din cate stiu, bautura afecteaza cerebelul (parte a creierului care se ocupa cu echilibrul), dar nicidecum neuronii... Astept parerea unui specialist. Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| valy a răspuns:

In exces afecteaza si neuroniiwinking

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Cerebelul este alcatuit din neuroni, ca si tot restul creierului. Dovada faptului ca mor neuroni: cand esti beat vorbesti impleticit, fiindca neuronul (din scoarta cerebrala) care se ocupa cu coordonarea miscarilor gurii in timpul vorbirii este fie mort, fie grav afectat. La un moment dat, alt neuron ii ia locul si iti reiei vorbirea normala. Dar ala a murit, iar neuronii nu se regenereaza niciodata. Exista oameni care beau, se imbata si apoi "se dezbata" band. De fapt le dispar simptomele de betie (vorbit impleticit, mers impleticit) tocmai fiindca trece timpul si neuronii morti sunt inlocuiti de altii.

| Vizitiul a răspuns:

Da, am citit si eu acest lucru. Sa stii ca eu perseverez, dar nu pot sa consum toti neuronii. Sunt de ordinul milioanelor. Lasati, nu mai consumati alcool, lasati-ma pe mine. Multumesc.

| mihaibrasov a răspuns:

Daca 'userul anului' a spus ca ii ataca, asa este. Serios, chiar ii afecteaza, dar iti dai seama pe la 50-60 de ani cand nu mai ai neuroni care sa ia locul altora destui si uiti, faci alzheimer, te sclerozezi, iti tremura mainile.etc. Si atunci ai mai trai tu linistit, dar te ataca toate bolile si iti doresti sa mori.

| foxi a răspuns:

Nu mai bea.ca te dilesti!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Afecteaza totul. Nu e bun de nimic. Eu nu mai beau deloc de aproape 1 an si am dus multe betii inainte...
Cu respect, John http://sp2.ro/019926