| anonim_4396 a întrebat:

Am dureri in jurul buricului, de exemplu cand merge ma doare foarte tare, si cand ma intind. Oare de ce? Va rog seriozitate! Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Arthur a răspuns:

Una din cauze ar putea fi o simpla febra musculara abdominala, daca nu trece in maxim 2 saptamani, du-te la un control neaparat.

11 răspunsuri:
| anad a răspuns:

Poate fi :constipatie, viermisori-oxiuri sau limbrici, intoxicatie alimentara sau chiar inflamatia apendicelui. Ia o pastila pentru durere, dar daca nu trece du-te la garda, medic sa nu fie ceva grav.

| Arthur a răspuns:

De obicei, despre ce spune anad, se manifesta prin mancarimi.

aqualuna
| aqualuna a răspuns:

Poate fi şi o hernie ombilicală, apare şi la adulţi, din cauza presiunii abdominale prea mari. Posibile cauze ale presiunii abdominale:obezitatea, ridicarea de greutăţi, tusea, sarcini multiple, lichid in cavitatea abdominală(ascită). Trebuie să consulţi un medic, poate fi ceva banal, ca febra musculară dar poate fi şi ceva mai grav...

| Sara a răspuns:

Salut, ti am citit intrebarea si vreau sa iti spun ca nu e de joaca, mai ales daca ai burta. Nu rade, tatal meu este obez, si are o burta maricica, si la fel, acum vreo 10 ani se plangea de dureri, nu te alarma in rpima faza, poate fi o hernie ombilicala, daca ridici mult, te expui la efort fizic, sau daca esti mare si mult laughing Tatal meu nu a mers la medic, si a ajuns sa i se umble ombilicul, pur si simplu avea o umflatura in jurul lui, si avea asa ca o biluta. Si acum o are si a luat tratament, dar trebuie sa o scoata prin interventie chirurgicala. Ia ti inima in dinti, lasa sa treaca sarbatorile si in 2010 te asteapta medicul internist pentru niste analize si consultatii, poate daca faci sala, poate ai facut niste exercitii necorespunzatoare, iti zic asta ca sa nu te sperii, dar ca sa nu agravezi situatia, cerceteaza teritoriul ceva vreme, mai vezi cand apar durerile, intepaturile, cum se manifesta si fuga la medic. Sper ca ti am fost de folos, sara!

| User a răspuns:

Hernie... credthinking
Mai bine du-te la doctor.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu sunt obeza

| anonimmmmm a răspuns:

Du-te de unrgenta la doctor, la mine era in jurul buricului si nu ii dadeam atentie, apoi a inceput intr-o seara o durere insuportabila toata burta parca, si nu puteam sa stau nici culcata, nici intr-un fel, si am chemat ambulanta si le spital m-au operat, mi-a crapat ovarul sting, nu iti zic ca este si la tine, dar iti dau un sfat sa nu lasi cum am lasat eu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

M-ati dat niste sfaturi si mie foarte bune azdimineata a inceput sa ma doara ingrozitor si m-am speriat ca nu am stiut ce se intampla cu mine asaca am cautat pe net. Acum e sambata luni am sa merg la doctor.am 12 ani

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mergi la medic

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si eu am dureri mari in jurul buricului, am si vomitat de 4 ori azi-noapte. Eu sunt insarcinata in 22 saptamana si nu am voie sa iau medicamente.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si eu am dureri in zona buricului de o zi, dar nu sunt insuportabile. Si am constatat ceva : duminica am fost la sanius happy si mi-am dat cu parerea ca e febra musculara. De asemenea poate fi de la statul adunat - la calculator, pe scaun etc. :happy