| herproblem a întrebat:

Am facut analiza de sange:Virus herpetic 1 si 2: Anticorpi IgG metoda imunochimica cu detectie prin chimiluminescenta (CLIA) si a iesit Rezultat: 1.61
Valori de referinta: >1.1 Pozitiv Pt evidentierea seroconversiei se recomanda efectuarea testului in dinamica pe seruri recoltate la intervale de 2-3 saptamani
Nu am facut refacut testul din lipsa de timp, bani si la sfatul medicului.
Ce inseamna, scris negru pe alb, dinamica pe seruri recoltate la intervale de 2-3 saptamani.
Se poate sa am doar virusul de tip 1, cel care iese la gura, pentru ca genital nu a aparut nimic ( pe col au fost depistate niste "basicute", dar am si streptococul auriu)?
Ce analiza trebuie sa fac ca sa elimin suspiciunea referitoare la tipul II?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Dinamica in seruri recoltate la 2-3 saptamani inseamna ca acest rezultat nu are absolut nici o relevanta daca nu-l repeti. Tu nu stii daca esti in faza cronica sau acuta a infectiei, fiindca nu stii daca imunoglobulinele cresc sau scad. Nu poti diferentia tipul 1 de 2 pe baza analizelor de sange, numai pe baza aparitiei leziunilor (stafilococul nu are nici un motiv sa-ti dea leziuni veziculoase).