| anonim_4396 a întrebat:

Am facut o ecografie abdominala acum cateva zile si am aflat ca am ficatul marit (16, 7 cm). Problema este ca am 13 ani. Mai demult eram mai plinuta si aveam si colesterol ridicat, dar am slabit 13 kg, m-am inaltat, am inceput sa fac miscare, si am adoptat de luni bune o alimentatie bazata pe grasimi bune, fara prea multe alimente de origine animala, fara zahar adaugat, neprajit etc. Chiar conseder ca, de un an de zile viata mea e aproape 100% sanatoasa. Acum am indicele de masa corporala de 17.8, deci nu mai am demult probleme cu supraponderabilitatea. Colesterolul chiar nu-l stiu, dar de cand am renuntat la grasimile rele (fara produse animale in exces, neprajit etc si am mancat peste, avocado, masline, oleaginoase) am presupus ca si nivelul colesterolului rau a scazut. Insa doctorita m-a intrebat daca am luat pastile de slabit, care ar putea fi o cauza a ficatului marit. I-am zis adevarul, adica nu, iar mama, care era de fata, chiar e sceptica si se gandeste ca poate am luat. Imi zice ca am ficatul marit din cauza ca mananc avocado si ca fac 30 min de exercitii pe zi. Pe bune? Tocmai astea mi-au cauzat ficatul gras? Ma simt sincer neindreptatita pentru ca oameni care nu dau doi bani pe sanatatea lor sunt bine mersi, iar eu, care chiar m-am zbatut de la 10 ani ca sa schimb ceva in viata mea, am probleme pe care am incercat sa le evit. Unde am gresit? E gresit sa faci sport? E gresit sa mananci avocado? Sunt eu nebuna? Lumea ma acuza ca faptul ca am slabit mi-a cauzat asta, iar mama zice ca am slabit prea brusc. Ziceti voi, 13 kg in 7 luni e brusc? Eu nu cred asta. Tin sa precizez ca orice as manca, de luni bune, ma baloneaza groaznic, efectiv nu pot sa respir. Nu stiu daca are vreo legatura cu ficatul, dar mi-e teama sa-i zic mamei, ca sa nu ma acuze iar ca e fiindca am slabit. Unde credeti ca am gresit? Ce sfat imi dati? Slabitul chiar poate sa-ti ingrase ficatul? Ce ar trebui sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| justnobody122 a răspuns:

În primul și in primul rand, nu trebuie să ascunzi asta de mama ta, pentru ca ea are rolul de a te susține și îți vrea doar binele indiferent de situația in care te afli. Faptul ca ai slabit este un lucru bun, asta dacă nu ai dat-o în anorexie. E foarte important să te preocupe astfel de aspecte din viata ta, chiar dacă ai o vârstă fragedă. Nu-i ascunde nimic mamei tale pentru ca nu ar trebui să ai motive, iar sfatul meu e să încerci să găsești un alt medic, care să îți faca niște analize și sa îți ofere niște suplimente sau medicamente speciale pentru problema pe care o ai. Succes!